Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Piedalies zāļu drošuma uzraudzībā un ziņo par novērotām blakusparādībām jebkurām vakcīnām

Foto: Unsplash/ attēlam ilustratīva nozīme

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) kopā ar 64 zāļu aģentūrām no visas pasaules šonedēļ īsteno Zāļu drošuma nedēļu (#MedSafetyWeek 2021), kuras ietvaros aicina veselības aprūpes speciālistus, nacionālo imunizācijas programmu darbiniekus, kā arī pacientus, to tuviniekus un aprūpētājus ziņot par veselības traucējumiem, kuri novēroti pēc jebkuru vakcīnu, tostarp Covid-19 vakcīnu, saņemšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai veicinātu ziņošanu par iespējamām blakusparādībām pēc vakcinācijas, ZVA savos sociālo tīklu profilos šonedēļ īstenos sociālo mediju kampaņu, kuras laikā izplatīs informatīvus video, tādējādi aicinot rūpēties par savu un līdzcilvēku veselību.

Vakcīnas ir labākais veids, kā pasargāt cilvēkus no infekciju slimībām, un tās jau ir izglābušas miljoniem dzīvību. ZVA atgādina, ka jebkuru zāļu lietošanas gadījumā var rasties blakusparādības. Nav zāļu, kurām nebūtu blakusparādību. Ziņošana ZVA par iespējamām blakusparādībām palīdz atklāt jaunas, kā arī iegūt plašāku informāciju par jau zināmām blakusparādībām.

ZVA Farmakovigilances nodaļas vadītāja Zane Stade norāda, ka “ziņošana par iespējamām blakusparādībām ir viens no galvenajiem elementiem, kas var palīdzēt uzraudzīt jebkuru vakcīnu drošu lietošanu, tādējādi pasargājot visas sabiedrības veselību. Tikai sadarbojoties mēs varam iegūt pilnīgu informāciju par zāļu un vakcīnu drošumu visā to dzīves cikla laikā. Eiropas dalībvalstu zāļu aģentūru darbs zāļu drošuma uzraudzības jomā ir balstīts uz zinātniski pamatotiem pierādījumiem, lai nodrošinātu, ka vakcīnu un jebkuru zāļu radītais ieguvums atsver riskus.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ikviens ziņojums ir svarīgs, tādēļ jo īpaši aicinām ārstus un ikvienu veselības aprūpes speciālistu ziņot par pacientiem novērotajām iespējamajām zāļu un arī vakcīnu blakusparādībām. Tāpat veselības aprūpes speciālisti, kuri veic vakcīnu ievadi, jau pirms vakcinācijas veikšanas tiek īpaši aicināti pārrunāt blakusparādības ar cilvēkiem un rūpīgi pievērst uzmanību jaunām vai retām vakcīnu iespējamām blakusparādībām.

Līdz 31. oktobrim Latvijā saņemti 2399 ziņojumi par Covid-19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām. Visbiežāk ZVA saņēmusi ziņojumus par jau zināmām un vakcīnu lietošanas instrukcijās norādītām organisma reakcijām, piemēram, par sāpēm vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. No visiem saņemtajiem ziņojumiem 545 ziņojumi ir klasificēti kā būtiski Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumi. Tas nozīmē, ka šajos gadījumos ziņots par reakcijām, kuru dēļ veikta, piemēram, pacienta hospitalizācija vai ārsts to uzskatījis par medicīniski būtisku reakciju.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums pēc vakcīnu pret Covid-19 saņemšanas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ZVA aicina pacientus vērsties pie sava ārsta, ja pēc vakcīnas saņemšanas rodas bažas par novērotajām blakusparādībām. Ārsta pienākums ir ziņot par konstatētām zāļu, to vidū arī vakcīnu, izraisītām blakusparādībām ZVA. Ziņojumu var iesniegt arī pacients elektroniski ZVA tīmekļvietnes www.zva.gov.lv sadaļā “Ziņot par zāļu blaknēm, negadījumiem ar ierīcēm un biovigilanci”.

ZVA atgādina, ka visām zālēm, to vidū vakcīnām, var būt blakusparādības, bet ne visiem cilvēkiem tās izpaužas. Pilnīga informācija par visām vakcīnas blakusparādībām ir norādīta vakcīnu lietošanas instrukcijās, kas ikvienam ir pieejamas Zāļu reģistrā.

Visi šie gripai līdzīgie simptomi parasti sākas 8 līdz 10 stundas pēc vakcīnas saņemšanas un izzūd paši no sevis 2 līdz 3 dienu laikā.

Sniedzot informāciju par zāļu blakusparādībām, Latvija vienmēr ievērojusi atklātības un neatkarīgas informācijas sniegšanas principu, tāpēc aktuālā informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem regulāri tiek publicēta ZVA tīmekļvietnē www.zva.gov.lv, sadaļā “Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 >Ziņojumi par blakusparādībām”.

Zāļu drošuma nedēļu vienlaicīgi visā pasaulē īsteno 64 valstu zāļu aģentūras un citas nacionālās atbildīgās iestādes. Kampaņu vada Upsalas Monitoringa centrs un Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Starptautiskās zāļu uzraudzības sadarbības centrs. Kampaņu atbalsta Eiropas zāļu aģentūru vadītāju tīkla (HMA) biedri un Starptautiskā zāļu aģentūru koalīcija (ICMRA).

ZVA ik dienu rūpējas par Latvijas iedzīvotāju veselības aizsardzību, izmantojot visu Latvijā pieejamo vakcīnu un citu zāļu efektīva regulējuma palīdzību, nodrošinot to iedarbīgumu un drošumu. ZVA šajā sociālo mediju kampaņā piedalās jau sesto reizi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.