Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: pacientus satrauc veselības stāvokļa pasliktināšanās, netiekot pie ārstiem pandēmijas laikā

Foto: Pexels.com/ attēlam ilustratīva nozīme

Gandrīz pusi pacientu Latvijā, kuri regulāri lieto kompensējamos medikamentus, satrauc to veselības stāvokļa pasliktināšanās, ko ietekmē nenotikušās un atceltās vizītes pie ārstiem pandēmijas dēļ. To apliecina Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) veiktā sabiedrības aptauja sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” par pacientu iespējām saņemt ārsta pakalpojumus pandēmijas laikā, vēsta pārstāve Zinta Kirse.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai aktualizētu jautājumu par veselības pakalpojumu pieejamību pandēmijas laikā, aptaujā īpaša uzmanība pievērsta tai pacientu grupai, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus un kuru ārstēšanai nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība. Dati liecina, ka gandrīz pusei šīs grupas pacientu Covid-19 dēļ ir nācies atcelt vai pārcelt plānoto vizīti pie ārsta, tajā skaitā plānveida izmeklējumu vai operāciju.

Vienlaikus trešdaļa šo pacientu atzīst, ka pārceltā vizīte viņus satrauc esošā veselības stāvokļa pasliktināšanās dēļ, toties daļai veselības stāvoklis tā saasinājies, ka steidzami bijusi nepieciešama neatliekamā palīdzība.

Apstākļos, kad pat pasaules progresīvākās veselības aprūpes sistēmas tiek pakļautas spriedzei, valstīs, kurās jau tā pastāv ilgstošas veselības aprūpes sistēmas problēmas, vīruss rada vēl lielākus draudus, ierobežojot un nespējot vienlaikus nodrošināt citu svarīgu pakalpojumu pieejamību, tādējādi apdraudot pacientu veselību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šis pandēmijas gads ir demonstrējis, ka veselības aprūpes sistēma nevar ignorēt tos pacientus, kuriem jau tā ir nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība. Jebkurš pacients, kurš nesaņem pienācīgu aprūpi un regulāras pārbaudes pie ārstējošā ārsta, ir pakļauts riskam, ka esošās slimības tiks ielaistas vai jaunas tiek atklātas vēlīni. Tieši tāpēc aptaujas dati par sabiedrības noskaņojumu attiecībā uz savu veselību pandēmijas ēnā ir bīstams signāls nozares lēmumpieņēmējiem par pakalpojumu pieejamības nepilnībām, ko pandēmija ir izgaismojusi vēl vairāk,” norāda Valters Bolevics, SIFFA direktors.

Gandrīz trešdaļa jeb 29% aptaujāto respondentu vienlaikus aptaujā atzinuši, ka, lai gan tiem nav nācies saskarties ar vizītes atcelšanu, tomēr atceltais ārsta apmeklējums vienlaikus rada bažas, ka ilgais pārrāvums bez vizītes pie ārsta varētu nākt viņu veselībai un esošās slimības ārstēšanai par sliktu.

Tikmēr V. Bolevics uzsver, ka aptaujas rezultāti apliecina jau ilgstoši pastāvošās medicīnas sistēmas nepilnības Latvijā, kas pandēmijas ietekmē ir vēl vairāk izkristalizējušās, nespējot reizēm risināt pat akūtākās veselības problēmas. Šāds scenārijs sagaidāms arī turpmāk, ja nenotiks veselības sistēmas uzlabojumi – Latvijai nepieciešams ne tikai ieguldīt papildus līdzekļus veselības aprūpē, bet arī veikt vispārēju sistēmas prioritāšu pārskatīšanu, tā izvairoties no neatgriezeniskām sekām, kādas uz iedzīvotāju veselību var tikt radītas ilgtermiņā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atsauce:

*Aptauja veikta 2021. gada martā sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”. Aptaujā piedalījās 700 Latvijas iedzīvotāju, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.