Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Banānkociņš dāvina augļus

Foto: Iveta Šķepaste

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

ŠIS KOCIŅŠ, kurā jau izveidojušies skaisti banānu ķekari, aug jau kādus septiņus gadus, bet uzziedam to Iveta pamanījusi 31. jūlijā. Stāda garums ir apmēram metrs, bet lapas garums – 70 centimetri.

Augustā sākas ražas laiks, kad dārzos ienākas tomāti, gurķi un cito dārzeņi. Taču jaunlaicenietes Ivetas Šķepastes mājās augļus briedē banānkociņš.

Kā stāsta Iveta, tas patiesībā nav koks, bet lakstaugs, kā stumbru veido cieši kopā sakļāvušās lapu makstis. Zem zemes atrodas saknenis, kas dzen atvases, un no tā uz augšu spraucas liels violets zieds, kas nokarājas uz leju un pēc noziedēšanas veido banāna aizmetņus. No katra stumbra augļi nogatavojas tikai vienreiz, pēc tam tas iet bojā un saknenis dzen jaunas atvases.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Banānkociņu man uzdāvināja draudzene Agita Skaistkalne, ja pareizi atceros, 2006. gadā. Kad tas uzziedēja pirmoreiz, banānu ķekari izauga lielāki nekā tagad. Toreiz visu dokumentēju, fotografēju soli pa solim, kā kociņš uzzied, kā aizmetas augļi, taču toreiz “nobruka” dators un man nav nekādu pierādījumu par to, kā tas viss toreiz bija,” stāsta Iveta.

Šis kociņš, kurā jau izveidojušies skaisti banānu ķekari, aug jau kādus septiņus gadus, bet uzziedam to Iveta pamanījusi 31. jūlijā. Stāda garums ir apmēram metrs, bet lapas garums – 70 centimetri. “Banānkociņu iestādīju augsnē, kas paredzēta zaļajiem augiem un laistu ar ūdeni no krāna apmēram reizi divās nedēļās. Īpaši nekustinu, tikai ik pa laikam papildinu ar augsni. Dzīvoju “Līvānu” tipa mājā un tas ir novietots saulainā vietā starp diviem logiem – viens atrodas uz austrumiem, bet otrs – uz dienvidiem,” banānkociņa audzēšanas pieredzē dalās Iveta.

Arī šoreiz viņa fiksē banānkociņa ziedēšanas, augļu aizmetņu veidošanās gaitu, bet tagad, atšķirībā no iepriekšējām reizēm, dalās šajā procesā un fotogrāfijas sūta draugiem, kuri ar interesi seko šim procesam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arī mēs vienojamies pie šīs sarunas atgriezties pēc kāda laika, kad banāni jau būs ienākušies un to audzētāja arī, iespējams, būs nobaudījusi izaudzētos augļus un uzcienājusi arī draugus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.