Piektdiena, 23. janvāris
Grieta, Strauta, Rebeka
weather-icon
+-7° C, vējš 1.34 m/s, A-DA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Sūdz tiesā pašvaldību

Alūksnes novada dome ir atbildētāja tiesā 6 atbrīvoto un pašreizējo darbinieku prasībās divu mēnešu laikā. Tās skata Gulbenes rajona tiesā janvārī un februārī.

Ilgstošo tiesāšanās procesu ar Alūksnes novada domi Gulbenes rajona tiesā 26.janvārī ievadīja Ivetas Zaķes prasība par darba līguma grozīšanu. Šajā lietā Alūksnes novada pašvaldību pārstāvēja ne tikai tās algots jurists Arturs Upīts, bet arī zvērināta advokāte Anita Šauriņa no Rīgas. Tiesnese bija Gunta Gulbinska un sekretāre Ilona Dāvida.

Arodbiedrība nepiekrīt
I.Zaķes prasības pieteikumā ir norādīts, ka viņa 2006.gada 17.februārī ir noslēgusi darba līgumu ar Alūksnes pilsētas domi uz nenoteiktu laiku. Saskaņā ar to viņai ir uzticēti pašvaldības izpilddirektores pienākumi. 2009.gada 28.maijā starp I.Zaķi un pilsētas domi ir noslēgta papildu vienošanās par grozījumiem šajā darba līgumā. Tajā ir norādīts, ka no 2009.gada 1.jūlija pēc novada pašvaldības vēlēšanām un novada izveidošanas I.Zaķe turpinās strādāt par novada pašvaldības izpilddirektori. Tomēr jaunā novada dome 1.jūlijā par pašvaldības izpilddirektori iecēla Janīnu Čugunovu. Tā kā I.Zaķe ir Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības biedre, 7.jūlijā novada pašvaldība ir nosūtījusi arodbiedrībai lūgumu piekrist darba līguma uzteikumam I.Zaķei. Taču piekrišanu nesaņēma. I.Zaķei tika piedāvāts ar 2009.gada 1.augustu turpināt darbu bērnu tiesību aizsardzības speciālistes amatā, turklāt līdz 1.septembrim saglabājot viņai līdzšinējo izpilddirektores algu.

Prasa materiālu atlīdzību
Sava attieksme pret piedāvājumu I.Zaķei bija jāizsaka līdz 31.jūlijam, tas ir, vienas dienas, nevis mēneša laikā. Turklāt viņa tika brīdināta, ka atteikšanās gadījumā Alūksnes novada pašvaldība iesniegs tiesā prasību par darba tiesisko attiecību izbeigšanu ar viņu. 3. augustā I.Zaķe tika iepazīstināta ar darba līguma grozījumiem un būtībā bija spiesta parakstīt tos. Tiesā I.Zaķe vērsusies ar prasību atzīt par prettiesisku 3.augusta vienošanos un atjaunot viņu novada pašvaldības izpildirektores amatā.  Viņa uzskata, ka Alūk­snes novada pašvaldība ar savu rīcību ir nodarījusi viņai un viņas ģimenei kā morālu, tā arī materiālu kaitējumu. Viņa vēlas piedzīt no pašvaldības 3999,78 latus par koplīguma nosacījumu neizpildi un 15 552 latus par morālo un materiālo kaitējumu viņai. To tiesā apliecināja liecinieki, kuri atklāja, ka deputāts Ainars Melders tīši vai aiz neuzmanības ir pagrūdis I.Zaķi. Viņa saņēmusi pamatīgu triecienu, taču tiesā pret viņu nav vērsusies, jo miesas bojājumi nav bijuši būtiski. Tomēr šāda rīcība viņu apvainojot un sāpīgi aizskarot.

Prasību atzīst par nepamatotu
Savukārt atbildētāja – pašvaldība – savā paskaidrojumā tiesai norāda, ka I.Zaķes prasību uzskata par tiesiski nepamatotu un lūdz to noraidīt. Paskaidrojumā teikts, ka I.Zaķe ar savu parakstu ir piekritusi darba līguma grozījumiem, tātad ir piekritusi turpināt darba attiecības saskaņā ar piedāvātajiem grozījumiem. Tas nozīmē, ka līdz 2009.gada 1.augustam viņa nav bijusi darba ņēmēja, bet devēja, tāpēc uz viņu neattiecas koplīguma nosacījumi. Spriedumu šajā lietā, kurā neviena puse negribēja atteikties no saviem argumentiem vai vienoties, pasludinās
8.februārī.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri