Ārkārtējais stāvoklis valstī radījis lielas izmaiņas mūsu ikdienā. Kā tagad atrast laiku savam hobijam sportam, veselīgam dzīvesveidam? Vai tas rada problēmas veselīga dzīvesveida piekritējiem vai tieši otrādi – parādās jaunas iespējas un izaicinājumi? Kā tālāk noritēs sporta dzīve Apes un Alūksnes novados, stāsta novadu sporta darba organizatori Juris Ozoliņš un Vilnis Veļķeris.
Labiekārto sporta infrastruktūru
Juris Ozoliņš par Apes novada sporta dzīvi stāsta: “Atcēlām tradicionālo florbola čempionātu, ko bija paredzēts izspēlēt aprīlī. Visā valstī sporta bāzēs nedrīkst pulcēties un aizvadīt sacensības. Man arī gandrīz katru dienu zvana un grib tikt zālē, bet jāpilda rīkojumi un jābūt drošiem, tādēļ atsaku. Šajā laikā visi darbinieki strādājam pie sporta bāzu uzlabošanas – krāsojam, pārkrāsojām arī slidotavu, šonedēļ turpināsim pludmales volejbola laukumu labiekārtošanu, liksim tīklus un pārskatīsim futbola laukumus. Sagatavosim infrastruktūru ar cerībām pēc iespējas ātrāk to izmantot.”
Viņš uzsver, ka individuālai sportošanai publisko sporta infrastruktūru var izmantot. J. Ozoliņš novērojis, ka Apes iedzīvotāji zina un dara – krīzes situācijā aktīva dzīvesveida piekritēju skaits ir ļoti audzis, salīdzinot ar citiem gadiem. Caur logu viņš novērojis lielo sporta laukumu, katru dienu esot daudz individuālo skrējēju, sportiskās formas un veselības uzturētāju. Daudzi riteņbraucēji un nūjotāji iecienījuši mežiņu pie Apes estrādes. Arī citas slimības mazāk nomoka aktīvus cilvēkus, tādēļ J. Ozoliņš aicina būt aktīviem, pat mājās esot, jo ir vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki, kuri caur internetu vada nodarbības, koriģē slodzes un vingrojumus, paši arī tagad var atrast sev tīkamākās nodarbības un vingrojumus.
Nav skaidrības par motokrosu
“Patīkami redzēt cilvēkus, kuri agrāk nebija aktīvi, bet tagad sporto paši – tādu kļūst arvien vairāk, un tas ļoti priecē. Arvien vairāk redzu ģimenes ar bērniem, kuras daudz pastaigājas un pavada aktīvi laiku ārpus mājas. Daudz satieku uz ielām cilvēkus, kuri pastaigājas ar saviem četrkājainajiem draugiem un var veltīt tiem vairāk laika.
Runājot par nākamajiem sporta pasākumiem, jāteic, ka izskatās bēdīgi. Redzēsim, kas notiks ar Apes motokrosu, kāda būs situācija valstī ar ārkārtējo stāvokli, cik ilgi tas turpināsies. Pats domāju par pludmales volejbola posmiem – ja vīrusa izplatība mazināsies, es kā optimists ceru, ka varēsim tos aizvadīt pēc plāna. Ja nē, pārcelsim uz priekšu.
Aicinu tagad vairāk sportot individuāli vai kopā ar ģimenes locekļiem. Ja situācija uzlabosies, noteikti notiks visi paredzētie pasākumi un varēs atkal pilnvērtīgi izmantot visu sporta infrastruktūru,” nākotni optimistiski iezīmē J. Ozoliņš.
Aicina iet dabā
Alūksnes novada pašvaldības sporta darba organizators Vilnis Veļķeris atzīst – pašlaik Alūksnes Pilssalas sporta kompleksā ir aizlieguma zīmes, arī nelielās kompānijās sportot nedrīkst. Var skriet pa stadionu individuāli, bet lūgums piesargāties un neizmantot vingrošanas stieņus un basketbola laukumu.
“Aicinu biežāk izvēlēties ziemas sporta centra “Mežinieki” teritoriju. Tajā var ievērot gan distanci, gan individuālo pārvietošanos, kā arī censties nepārvietoties, ja ir daudz cilvēku. Manā skatījumā “Mežinieki” ir viens no aprīkotajiem sporta objektiem, kur pavadīt aktīvi laiku pēc darba mājās, vai kopā ar bērniem dzīvoklī.
Man personīgi nekas aktīvajā atpūtā nav mainījies, varbūt mazliet ir zudusi motivācija skriet noteiktos kilometrus. Tos, kuri strādā mājās, gan aicinātu nepalikt tur visu laiku, neatstāt sevi uz pašizdegšanas un zināmā mērā uz veselības sagraušanas sliekšņa. Visiem ieteiktu, izvēdinot galvu, izmantot iespēju doties uz “sēņu vietām”, kuras zināt tikai jūs – tur būsiet tikai jūs. Mūsu novads tam ir ļoti piemērots, teiksim, Ziemera puse, tā saucamais Vaidavas upes baseins. Var izmantot velosipēdu – nebraukāt grupās, ievērot lielāku atstarpi vienam no otra, nekā staigājot. Aicinu arī izbaudīt mūsu pilsētas un lauku skaistās ainavas. Aizbrauciet uz mežu, pastaigājiet nesteidzīgi dabā, arī ģimenes lokā. Aicināt uz tūrisma takām īsti nevar, bet es gan ieteiktu padomāt par garākiem pārgājieniem, nūjošanu Kornetos,” rosina V. Veļķeris.
Viņš norāda, ka daudzu sporta veidu klubos pašlaik darbība apstājusies, meklē veidus individuāli trenēties. Viņš iesaka atvērt Alūksnes Tūrisma informācijas centra mājaslapu un pameklēt sev interesējošos maršrutus, apmeklēt neredzētas vietas, protams, uzmanīties no pulcēšanās. Kaut gan – ja paskatāmies uz mašīnu un cilvēku daudzumu pie lielveikaliem, situācija ir pretrunīga. Pozitīvi, ka var redzēt arvien vairāk cilvēkus skrienot, nūjojot, pastaigājoties vai vizinoties ar velosipēdu.
Sporta pasākumu plāns
“Pašlaik sporta dzīvē ir liela pauze, sazinos ar federācijām par turpmāko darbu. Vistrakāk, domāju, ir Mairim Levanam ar Apes motokrosa rīkošanu. Viss atkarīgs no tā, vai valdība atļaus rīkot āra pasākumus. Notiek sarunas ar Latvijas Ūdens motosporta federāciju, jo laivu sacensības mums ir viens no lielākajiem gada pasākumiem. Federācijas prezidents ir optimistiski noskaņots, izziņoti Latvijas čempionāta posmu norises laiki un pat domā par Pasaules čempionātu GT-30 klasē. Es esmu piesardzīgāk noskaņots, jo tas ir saistīts ar robežu šķērsošanu un inventāra atvešanu. Ir lielas šaubas, vai to atļaus,” saka V. Veļķeris,
Runājot par citiem lielajiem pasākumiem – varbūt redzēsim Latvijas čempionāta posmu pludmales volejbolā, “Katrīnas kausu” Jāņos, kas Alūksnē kļuvis par tradīciju, bet, visticamāk, bez ārzemnieku piedalīšanās. Liepnas rogainings tiek pārcelts uz nākamā gada Lieldienām, jo citā laikā nav iespējams to aizvadīt aizņemtā grafika pēc. Parka skriešanas seriālam Alūksnē draugu kompānija ir ļoti liela, visi grib skriet – pēc diskusijām nolemts to pārcelt uz vēlāku laiku, jūnijā un jūlijā, bet neatcelt. Tieši tāpat būs ar orientēšanos – pārcels uz priekšu, sāks vēlāk, bet izmantos jūliju un augustu, kas parasti bija brīvs, cenšoties nepazaudēt tradicionāli ierasto 16 otrdienu startu, ja laika apstākļi atļaus, startējot pat oktobrī.
Cer, ka nebūs “cilpa kaklā”
Kopumā turpmāk tiek gaidīti valstiska līmeņa lēmumi un noteikumi pasākumu organizēšanai. Tiem arī pieskaņosies ar cerību, ka situācija normalizēsies un pasākumi tiks atļauti.
“Ja ārkārtējo stāvokli pagarinās uz vēl ilgāku laiku, teiksim, vasaru, tad, manuprāt, situāciju varētu saukt – cilpa kaklā. Tā nav saistīta tikai ar pasākumu atcelšanu. Ieklausoties speciālistu atziņās, ir saprotams, ka būs vajadzīga nauda, lai dzīvotu. Divus, trīs mēnešus nestrādājot pakalpojumu sfērai, var būt ļoti smagas ekonomiskās sekas. Rezultātā nebūs vairs runa ne par kādu sportu, jo nebūs vairs prioritāte piedalīties kādā pasākumā. Pats šādu scenāriju nepieļauju, jo tad jau mēs paliekam par tādiem alu cilvēkiem.
Tas viss noteikti atstās negatīvu iespaidu uz Alūksnes novada budžetu, sporta un kultūras budžetu, kas beigās nozīmēs daudzu pasākumu atcelšanu. Prioritāte noteikti būs uzturēt primārākas funkcijas par kultūru un sportu. Bet cerība ir. Visi cer, ka tomēr pamazām situācija uzlabosies un stingrie noteikumi tiks pamazām atcelti. Domāju, ka nebūtu pareizi atcelt visas sacensības, bet dot iespēju sacensties vēlāk. Pašlaik situācija ir ļoti neskaidra,” domā V. Veļķeris.
Reklāma