Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Palīdz psiholoģiski atveseļoties ukraiņu bērniem

FOTO: NO ĻVIVAS LABDARĪBAS FONDA “SIRSNĪGĀ SIRDS” ARHĪVA

Jūlija Brezden: “Mēs esam pateicīgi par humāno palīdzību, taču tikpat ļoti mums ir jārūpējas arī par ukraiņu psihoemocionālo veselību.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alūksnes un Apes novada fonds sadarbojas ar Ļvivas (Ukraina) labdarības fondu “Sirsnīgā sirds” (“Lviv Charitable Foundation “Sincere Heart””), kurš rosināja arī mūsu reģiona iedzīvotājus informēt par iespēju palīdzēt psiholoģiski atveseļoties ukraiņu bērniem, kuri piedzīvojuši kara postu. Fonds ir labdarības bezpeļņas organizācija, kura rīko ģimeņu nometnes Ļvivas apgabalā.

Fonda pārstāve Jūlija Brezden uzsver, ka karš Ukrainā postoši ietekmē bērnu garīgo veselību un labklājību. Nerisinot šo problēmu, nav iespējams nodrošināt psihoemocionāli veselu nāciju, kas Ukrainai šobrīd ir vitāli nepieciešams.

Risks saslimt ar depresiju

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

UNICEF dati liecina, ka 1,5 miljoniem bērnu ir risks saslimt ar depresiju, trauksmi, pēctraumatiskā stresa traucējumiem un citām garīgās veselības problēmām ar iespējamām ilgtermiņa sekām. Ukrainas Nacionālās medicīnas zinātņu akadēmijas Bērnu un pusaudžu veselības aprūpes institūtā Psihiatrijas katedras darbinieki profesores Emīlijas Mihailovas vadībā veica klīniskos un psihopatoloģiskos pētījumus 940 bērnu un pusaudžu grupai. Pētījuma rezultāti parādīja, ka bērnu psiholoģiskā un garīgā veselība kara un karadarbības apstākļos tiek būtiski ietekmēta. Lielākajai daļai nometnes dalībnieku (57,3 %) ir dažādi emocionāli traucējumi, kuri dažreiz noveda pat līdz psihozei.

Sniedz psihosociālu palīdzību

“Visbiežāk sastopamie stāvokļi ir akūta stresa reakcija, pēctraumatiskā stresa traucējumi, pielāgošanās traucējumi, psihosociālas slimības, fobiski traucējumi un sociālās aktivitātes traucējumi. Humānajai palīdzībai būtu jāidentificē bērnu un viņu aprūpētāju psiholoģiskās vajadzības un jācenšas tās risināt, izmantojot pielāgotu pieeju,” teic fonda pārstāve un uzsver, ka fonda komanda jau vairāk nekā divus gadus sniedz sistemātisku psihosociālu palīdzību Ukrainas kara skartajiem bērniem un viņu ģimenēm. Šajā laikā vairāk nekā 18 000 ģimeņu ir veikušas psihoemocionālo rehabilitāciju “Atveseļošanās nometnēs” un vairāk nekā 4000 ģimeņu saņēmušas psiholoģiskas konsultācijas tiešsaistē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mēs esam pilsonisko aktīvistu, praktisko psihologu un psihoterapeitu komanda, kas jau kopš pirmajām Krievijas iebrukuma dienām īsteno visaptverošus projektus, kas palīdz ukraiņiem tikt galā ar kara sekām. Pateicoties mūsu pieredzei un speciālistu komandai, spējam realizēt projektus, kas palīdz ukraiņiem pēc iespējas ātrāk atjaunot psiholoģisko veselību un kļūt par garīgi veselu un stipru tautu. Esam izveidojuši arī bezmaksas psiholoģiskās palīdzības sniegšanas platformu “UCARE.Kids”,” stāsta fonda pārstāve.

Izveidota atveseļošanās nometne

“Atveseļošanās nometne” ir psihoemocionālās rehabilitācijas projekts bērniem un mātēm, kas cietušas karā Ukrainā. Tas notiek ģimeņu un bērnu nometņu formātā. Šī ir unikāla un gandrīz vienīgā metode, kas ļauj sniegt operatīvu, kvalitatīvu krīzes psiholoģisko palīdzību vienlaikus lielam skaitam cilvēku. “Pateicoties šai metodei, psiholoģiskā palīdzība tiek sniegta neuzbāzīgā formātā, tajā pašā laikā tā ļauj dalībniekiem pēc iespējas vairāk iegrimt psiholoģiskās rehabilitācijas procesā. Galvenā mērķauditorija ir 6 – 16 gadus veci bērni un viņu mammas,” stāsta ukrainiete.

Nometnes notiek divos formātos – sešu dienu nometne paredzēta tām ģimenēm, kuras dzīvo teritorijās, kurās tiek veikta karadarbība, un vienas dienas nometne tām ģimenēm, kuras piespiedu kārtā pārvākušās uz dzīvi uz tiem rajoniem, kuros karadarbība nenotiek.

Papildu priekšrocības tiek nodrošinātas tiem bērniem, kuriem kara dēļ ir iegūtas fiziskas traumas, bērniem ar invaliditāti, ģimenēm, kuras kara rezultātā zaudējušas vienu no saviem apgādniekiem.

Karš nav beidzies

Līdz 2023. gada martam sarīkotas 83 vienas dienas nometnes un 19 sešu dienu nometnes, palīdzība sniegta 7990 cilvēkiem. Lai arī palīdzēts daudziem, karš Ukrainā nav beidzies un psihoemocionālā palīdzība būs nepieciešama vēl ilgu laiku. “Nekas nebeigsies arī ar kara beigām. Ģimenes piedzīvo traumas, zaudē tuviniekus un drošību. Diemžēl arī pēc kara Ukrainā būs ļoti daudz psihoemocionāli traumētu ģimeņu, kurām būs nepieciešama palīdzība,” teic J. Brezden. Tieši tādēļ Ļvivas labdarības fonds “Sirsnīgā sirds” lūdz arī jūsu palīdzību ziedojumu veidā, lai tādējādi atbalstītu svarīgo darbu, kuru veic fonds. “Mums ir svarīgi, lai bērniem būtu pieejami rīki, kā tikt galā ar traumām un saglabāt savu psihoemocionālo veselību. Ukrainai ir jābūt spēcīgai, un diemžēl mēs redzam, ka pašreiz ļoti daudzas ģimenes un bērni cieš. Mēs esam pateicīgi par humāno palīdzību, taču tikpat ļoti mums ir jārūpējas arī par ukraiņu psihoemocionālo veselību. Mums ir pieredze šajā darbā, taču diemžēl mums trūkst finansiāla atbalsta,” stāsta J. Brezden un izsaka pateicību ikvienam, kurš sniegs palīdzību.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Paga,a kā paliek ar palestiniešu bērniem,kurus bombardē ASV un Izraela.Tūkstots jau ievainoti,par nogalinātajiem nerunajot.Gribas jautājumu uzdod dižajiem samāriešiem.Ar ko ukraiņu bērrni ir labāki par palestīnas.Jeb tos var galināt.Tiem nevajag nekādu palīdzību ,vai ne.

    13
    9
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.