Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Izstrādāta jauna LEADER stratēģija

Biedrības “Alūksnes lauku partnerība” organizētajā LEADER stratēģijas 2023. – 2027. iestartēšanas konferencē kopā pulcējās vairāk nekā 45 dažādi uzņēmēji, nevalstisko organizāciju un pašvaldību pārstāvji, kuri guva ieskatu jaunajā finanšu perioda stratēģijā un uzsvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Alūksnes lauku partnerības” valdes priekšsēdētāja Santa Harjo – Ozoliņa pastāstīja, ka stratēģijas izstrādes moto šoreiz ir “Mēs esam savas nākotnes mākslinieki!”. Viņa aicināja visus tādiem būt un mudināja uzsākt jaunas lietas.

Vērojams līderu trūkums

Iestartēšana sākusies jau februārī. No 22. februāra līdz 23. martam apciemotas vietējās kopienas, un kopumā notikušas 12 kopienu sarunas, kurās kopā pulcējās 123 cilvēki. “Uzdevām iedzīvotājiem jautājumu, ko viņi paši var paveikt savas kopienas labā. Izkristalizējušies vairāki jautājumi. Viena no problēmām ir sadarbības trūkums ar pašvaldību. Nākotnē veidos iedzīvotāju padomes, kas šo problēmu varētu risināt. Tāpat būtiska teritorijas problēma ir neaktīvas kopienas, un tam ir dažādi iemesli. Pandēmijas laiks mainījis paradumus, un cilvēki nemaz nevēlas vairs tik ļoti iesaistīties. Vērojams arī līderu trūkums, daudzās kopienās trūkst iniciatīvas un jaunu cilvēku. Ir vietas, kurās ienāk jauni cilvēki un darbojas, un rezultāts ir manāms,” saka S. Harjo – Ozoliņa. Viņa uzsver, ka iedzīvotājiem ir svarīga apziņa, ka ikvienam cilvēkam ir iespēja ietekmēt situāciju. Šī apziņa ir jāstiprina. Ieteica kopienās veidot līderu komandas, jo tad visa atbildība netiek uzvelta vienam cilvēkam, bet sadalīta. “Ne vienmēr jāpiesaka projekti, jo ir daudzas lietas, kuras kopienas ļaudis var izdarīt saviem spēkiem. Protams, ja nepieciešams lielāks finansējums, tad mēs nākam talkā,” teic S. Harjo – Ozoliņa.

Lai labums arī lauku teritorijai

Jaunās stratēģijas vīzija ir –
Alūksnes lauku partnerības teritorijas ĻAUDIS RADA, darot KOPĀ. Stratēģiskie mērķi ir trīs: atbalsts mērķtiecīgiem, aktīviem teritorijas iedzīvotājiem; atbalsts teritorijas stratēģiski nozīmīgām darbībām; atbalsts radošiem, rosīgiem, atbildīgiem uzņēmējiem. LEADER atbalstīs kopienu aktivitātes kopīgam iedzīvotāju labumam; attīstīs jauniešu dzīves prasmes un iniciatīvas. “Lauku teritorijā cilvēki var viegli saredzēt tieši lauku kopienas vajadzības, bet jaunā perioda jaunums būs tāds, ka arī tad, ja projekta ideja rodas cilvēkam Alūksnē, projektam jādod labums arī lauku teritorijai,” uzsver S. Harjo – Ozoliņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzņēmējdarbības jomā jaunā stratēģija sniegs atbalstu ražošanas attīstīšanai, tūrisma pakalpojumu dažādošanai, atbalstīs uzņēmējus lauku teritorijās un ļaus attīstīt iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus. “Rezultāti, kurus sagaidām, ir tādi, ka vietējās kopienas kļūst stiprākas. Labie piemēri ir Jaunannas un Trapenes kopienas. Šajās divās vietās jau šobrīd ir liels potenciāls. Arī ilzeniešiem ir labs potenciāls. Gribam redzēt vairāk aktīvu jauniešu lauku teritorijās. Aicinu novērtēt to, kādi resursi ir pieejami un kas jau paveikts,” uzsver S. Harjo – Ozoliņa.

Jaunajā periodā ir daudz plānu, piemēram, biedrības plāno attīstīt Pededzes upes teritoriju, uzlabot zaļo dzelzceļu Alūksne – Ape, kā arī citus kopīgā labuma un teritorijas projektus, tai skaitā arī pašvaldības plāno attīstīt lielākus infrastruktūras sakārtošanas projektus. “Rudenī visi varēsim sākt strādāt pie jaunā perioda izpildes, un mudinu ikvienu, kas saredz iespējas, iesaistīties,” aicina S. Harjo – Ozoliņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.