Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kur ir mūsu iedzīvotāju padome?

Foto: freepik.com

Ikviens novada iedzīvotājs, ja vien viņš to pats vēlas, var ietekmēt dzīvi savā novadā un mainīt notiekošo lietu kārtību. Tāda ir iedzīvotāju padomju veidošanas ideja, ko paredz Pašvaldības likums, kas stājās spēkā pagājušajā gadā. Par to laikrakstā esam rakstījuši – skaidrojuši nepieciešamību, arī padomes pārstāvju spēku un ietekmi. Tomēr Alūksnē iedzīvotāju padomes kā nav, tā nav. Par to mums atgādināja kāds laikraksta lasītājs, kurš pagājušajā nedēļā sazinājās ar redakciju, vaicājot par iespēju Alūksnes novadā iesaistīties padomē. Nācās zvanītāju apbēdināt – padomes nav. Ir pašvaldības, kur padomes jau izveidotas, tomēr Alūksnē šajā sakarībā virzības nav.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzīvotāju padomju veidošana gan nav pašvaldību pienākums, tomēr jaunais Pašvaldību likums mudina meklēt risinājumus, kā aktīvāk iesaistīt vietējos iedzīvotājus dažādu lēmumu pieņemšanā un teritorijas attīstības plānošanā. Iedzīvotāju padomes ir viens no veidiem, kā to izdarīt. Likums nosaka, ka tajās var darboties visdažādākie cilvēki – vai tas būtu kāds uzņēmējs, pensionārs vai arī bezdarbnieks. Ikviena viedoklim ir nozīme, un ikviens to var paust.

Lai padomes varētu izveidot, pašvaldībai jāizstrādā saistošie noteikumi, kas tad arī nosaka, kādā veidā šāda iedzīvotāju pārstāvniecība veidojas, kā tās ievēl un kādas teritorijas pārstāv. Alūksnes novada pašvaldībai šādu noteikumu nav. Tas nozīmē, ka padomes nemaz nevar izveidot, lai arī iedzīvotāji to gribētu. Nekas gan nav arī pārkāpts – termiņa padomju izveidei nav, jo likums nenosaka to par obligātu.

Tomēr Latvijā ir vairākas pašvaldības, kur iedzīvotāju padomes ir izveidotas. Piemēram, Saldū, Preiļos, Balvos, Siguldā, Bauskā, Dobelē, Rēzeknē, Smiltenē. Likumi.lv arī atrodami pašvaldībās apstiprinātie nolikumi. Noteikumi lielākoties ir vienādi – sagatavot un iesniegt lēmumu projektus izskatīšanai domē, ierosināt rīkot publisko apspriešanu, pieprasīt un saņemt no pašvaldības informāciju. Padomes locekļu darbs nav algots, taču sēžu organizēšanai drīkst izmantot pašvaldības īpašumā esošas telpas, iekārtas un aprīkojumu. Alūksnes novads gan nav vienīgais bez iedzīvotāju padomes. Tā, piemēram, Ādažu pašvaldība tieši šobrīd aicina iedzīvotājus izteikt viedokli par iedzīvotāju līdzdalības veidu pašvaldības darbā, kuru iedzīvotāju līdzdalības veidu atbalsta – konsultatīvās padomes vai iedzīvotāju padomes veidošanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kādēļ Alūksnē joprojām nav un vai kādreiz būs, ir jautājums šobrīd bez atbildes. Lasītāja zvans vedina domāt, ka padome ir vajadzīga un iedzīvotāji vēlas iesaistīties, lai dzīve novadā būtu tāda, kā viņi to vēlas. Atliek vien novada vadībai sadzirdēt šo iedzīvotāju vēlmi un rīkoties!

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

  1. Visas šīs te padomes ir lieka laika un nervu tērēšana, likums nenosaka obligāti pašvaldībai šādu padomju lēmumus ņemt vērā. Lielākoties skatoties vadlīnijas šādu padomju tiesības izbeidzas pie: “Tiesības iesniegt domes sēdē izskatāmu lēmumprojektu”.

    10
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.