Redakcijā esam saņēmuši lasītāja jautājumu par privātpersonu lietošanā esošiem droniem.
“28.
martā atrados mazdārziņos Kalnadruvas 2, kad pamanīju, ka virs mana
zemes gabala (mazdārziņa), kur es ar sievu strādāju un nodevos atpūtai,
10 – 12 metru augstumā lidoja drons un vēroja notiekošo. Vai šādas
darbības ir atļautas virs privātīpašumiem, nesaskaņojot ar
iedzīvotājiem, kuri tur atrodas? Arvien vairāk mūsu pilsētā parādās šādi
droni un fotogrāfijas interneta vidē. Pagaidām uztraukuma nebija, jo
attēlos bija tikai dabas skati. Gribētos rast skaidrojumu laikrakstā
šādām situācijām, jo esmu pārliecināts, ka neesmu vienīgais, kuru tas
uztrauc, aizskarot privātumu.”
Situāciju komentē valsts aģentūras “Civilās aviācijas aģentūra” ārkārtas situāciju un komunikācijas vadītājs Aivis Vincevs:
“2019.
gada 13. augusta Ministru kabineta noteikumi Nr. 368 “Kārtība, kādā
veicami bezpilota gaisa kuģu un cita veida lidaparātu lidojumi” nosaka,
ka tālvadības pilots ievēro noteiktos attālumus no trešajām personām,
atkarībā no bezpilota gaisa kuģa (drona) masas un tā ātruma.
Ievērojot nosacījumus – drīkst
Ja drona masa ir līdz 250 gramiem, tālvadības pilots, nepārsniedzot ātrumu 19 metri/sekundē, izvērtē riskus un nosaka drošu attālumu līdz trešajām personām. Ar bezpilota gaisa kuģi, kura masa ir no 250 gramiem līdz 1,5 kilogramiem, nepārsniedzot ātrumu 19 metri/sekundē, jāievēro 30 metru distance no trešajām personām. Vienlaikus jānorāda, ka gadījumā, ja persona ir saņēmusi valsts aģentūras “Civilās aviācijas aģentūra” ilgtermiņa atļauju paaugstināta riska lidojumiem, lidojuma laikā arī ar dronu, kurš smagāks par 250 gramiem līdz 1,5 kilogramam, tālvadības pilots var neievērot 30 metru distanci.
Iedzīvotājiem ir jāņem vērā, ka tālvadības pilotam ir tiesības pārlidot citu personu privātīpašumus, ja tie ir plānotajā lidojuma maršrutā, ievērojot iepriekš minētās pamatprasības vai ievērojot ilgtermiņa atļaujā noteiktos ierobežojumus vai pieļaujamās atkāpes no pamatnoteikumu ievērošanas.
No punkta A uz B
Arvien biežāk iedzīvotāji saskaras ar situācijām, kad ar dronu tiek pārlidots pāri to privātīpašumam, jo tālvadības pilots veic lidojumu no punkta A uz B, vai arī veic kādus plānotos darbus, piemēram – zemes iemērīšanu, īpašumu (mežu, lauku) mērīšanu, novērošanu vai arī dabas skatu iemūžināšanu. Tomēr gadījumā, ja privātīpašuma īpašniekam ir pamatotas aizdomas, ka lidojums ar bezpilota gaisa kuģi tiek veikts nevis saistībā ar iepriekš plānoto lidojuma maršrutu, kas tikai skar minēto īpašumu, to pārlidojot, bet lidojuma mērķis ir ar iespējamu noziedzīga rakstura nodomu, persona var vērsties valsts vai pašvaldības policijā.”
Reklāma