Ceturtdiena, 15. janvāris
Roberts, Roberta, Raitis, Raits
weather-icon
+-13° C, vējš 3.67 m/s, DA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Ar piena krūzi rokā

Biedrības “Zaļā alternatīva” pagājušajā nedēļā izplatītais paziņojums, ka govs piena lietošana uzturā cilvēkiem, it īpaši bērniem, esot kaitīga un var pasliktināt veselību, Latvijā ir sacēlusi milzu ažiotāžu.

Biedrības “Zaļā alternatīva” pagājušajā nedēļā izplatītais paziņojums, ka govs piena lietošana uzturā cilvēkiem, it īpaši bērniem, esot kaitīga un var pasliktināt veselību, Latvijā ir sacēlusi milzu ažiotāžu.
Biedrība uzskata, ka govs piena un tā produktu lietošana uzturā veicinot daudzas slimības, tajā skaitā sirds un asinsvadu slimības. Turklāt pretēji Veselības ministrijas apgalvotajam, govs piena un citu dzīvnieku izcelsmes produktu lietošana samazinot kalcija līmeni organismā un palielinot risku saslimt ar osteoporozi. “Neveselīgā” govs piena vietā bērniem būtu jāpiedāvā vairāk svaigu vietējo dārzeņu un pilngraudu produktu.
To visu lasot, manī raisījās liela neizpratne un pārdomas, jo – viss biedrības apgalvotais ir pretējs tam, ko daudzi no mums uzskatīja par veselīgu. Domāju, ne viens vien cilvēkbērns ir, tēlaini runājot, izaudzis ar piena krūzi rokā – it īpaši tie, kas dzīvo laukos vai brauc turp bieži ciemos pie saviem vecvecākiem. Ne vienam vien vecāki un vecvecāki ir stāstījuši, ka piens ir veselīgs, tajā ir daudz vērtīgu vielu, it īpaši kalcijs, kas nepieciešams augošam organismam. Arī es bērnībā katru dienu dzēru pienu, jo dzīvojos pie vecmāmiņas laukos, bieži vien uzmanot slaukšanas procesu, lai tikai nenokavētu silto, tikko izslaukta piena krūzīti. Vecmāmiņa man uz akas pat speciāli glabāja krūzīti… Un – vēl līdz šai dienai neviens mediķis man nav diagnosticējis, ka bērnībā lietotais piens būtu kaitīgi ietekmējis manu veselību!
Satraucošajai ziņai par piena kaitīgumu izskaidrojumu var rast pašas biedrības paziņojumā. Izrādās, ka Lielbritānijā pirms vairāk nekā gada publicēts pētījums, kurā norādīts uz Skolas piena programmas, ko īsteno arī Latvijā, nelietderību. Skolas piena programma bērniem skolās nodrošina iespēju katru dienu dzert glāzi piena par brīvu. Var jau būt, ka tā nav tiesa, tomēr izplatītais paziņojums liek aizdomāties par to, vai tikai tas nav mēģinājums negatīvi ietekmēt arī Latvijas lopkopību un piena produktu ražošanu, jo – kādam tas ir izdevīgi.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri