Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vienojas par Latvijas augļu, ogu un dārzeņu plašāku pieejamību veikalos

Latvijas tirdzniecības vietās plānots nodrošināt augstāku Latvijā ražotu augļu, ogu un dārzeņu īpatsvaru, paredz zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK), kā arī lauksaimniekus un tirgotājus pārstāvošo nevalstisko organizāciju vadītāju pirmdien, 6.jūlijā parakstītais sadarbības memorands. Memorandu parakstīja zemkopības ministrs, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs, biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons, Latvijas Tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Henriks Danusēvičs un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zemkopības ministrs pirms memoranda parakstīšanas teica, ka vienošanās paredz dot iespēju Latvijas iedzīvotājiem saņemt kvalitatīvu, visām prasībām un klimata apstākļiem atbilstošu Latvijas augļu, ogu un dārzeņu produkciju. Tāpat memorands stiprina Latvijas vietējo ražotāju pārliecību un iespējas ražot kvalitatīvu produkciju, ko piegādāt Latvijas tirgum.

Ministrs atzina, ka ārkārtējā situācija iezīmēja to, kā funkcionē Eiropas kopējais tirgus un piegādes ķēdes. Pēc viņa sacītā, šī situācija apliecināja, ka tirgotāji un lauksaimniecības produkcijas ražotāji Latvijā var atrast labas sadarbības formas un strādāt ikdienā “plecu pie pleca”. Ārkārtējās situācijas laikā gūtā pozitīvā mācību pieredze ir jāpārņem turpmākajā darbībā un tajā gūtās zināšanas atspoguļojas arī memorandā.

Gerhards vērsa uzmanību, ka Latvijas kā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts darba kārtībā ir Zaļā kursa stratēģijas, kas uzliek ambiciozus mērķus ES, tās dalībvalstīm, sabiedrībai un ražotājiem. Stratēģija “No lauka līdz galdam” paredz virkni pasākumu, kas arī Latvijai jāievieš, piemēram, piegāžu ķēžu stiprināšanu. “Domāju, šis ir pirmais solis, kad sēžam pie viena galda un esam atraduši kopējus risinājumus, ko mēs varētu darīt [šajā virzienā],” pauda zemkopības ministrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Zemnieku saiemas” valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka ārkārtējā situācija pāatrinājusi zemnieku un tirgotāju sadarbību, par ko iepriekš bija daudz spriests teorētiski. Viņš teica, ka līdz ar memoranda parakstīšanu iecerēts sekmēt veiksmīgāku sadarbību starp pusēm, kā to paredz arī stratēģija “No lauka līdz galdam”.

LOSP priekšsēdētājs Edgars Treibergs, ka vienošanās ar tirgotājiem ir kā “ceļa maize” samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes piemērošanai nākotnē ne tikai dārzeņiem, bet arī svaigai gaļai, zivīm, pienam un olām. Pušu šodien parakstītais memorands, pēc viņa teiktā, ir solis, lai samazinātu piegāžu ķēdes garumu un pašmāju tirgu apgādātu ar savā valstī izaudzētajiem produktiem. “Pieprasījums pēc Latvijā audzētājiem augļiem, ogām un dārzeņiem pārsniedz pieprasījumu pēc importa produkcijas, un pašmāju produkti ir konkurētspējīgi arī cenas ziņā,” pauda Treibergs.

Tikmēr Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors apliecināja, ka Eiropā ir pietiekoši ambiciozi mērķi pārtikas ķēžu attīstībā. Memorands apliecina, ka sezonas laikā mazumtirdzniecības tīklos Latvijā prioritāte ir Latvijas dārzeņi, augļi un ogas, kuriem tajos jādominē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

LLKA valdes priekšsēdētājs apstiprināja, ka ārkārtējā situācija apliecināja, ka pārtikas piegādes ķēdēm ir jābūt pēc iespējas īsākām un drošākām, ko var nodrošināt, strādājot lokāli. “Memorands ir vēl viens solis ceļā, kas mums vēl jānoiet, lai mēs kļūtu par ļoti stabilu valsti ES, kur vietējais patērētājs ir cieņā,” pauda Jansons. Šajā kontekstā, pēc viņa teiktā, būtiska ir kooperācija starp lauksaimniekiem un veikalu ķēdēm. Tāpat ir būtiski panākt, lai veidojas sabiedrības kopējā izpratne par pārtikas drošību un veselību.

ZM iepriekš informēja, ka memoranda parakstīšanas rezultātā iecerēts veicināt Latvijā ražotu kvalitatīvu augļu, ogu un dārzeņu pieejamību patērētājiem un atbalstīt Latvijas augļu, ogu un dārzeņu ražotājus Covid-19 krīzes ekonomisko seku pārvarēšanā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.