Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Par 2023.gada kukaini izraudzīta daudzveidīgā mārīte

Foto: dabasdati.lv

Par 2023.gada kukaini izraudzīta daudzveidīgā mārīte (Harmonia axyridis), aģentūru LETA informēja Latvijas Entomoloģijas biedrības (LEB) entomologs Voldemārs Spuņģis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mārītes ir labi pazīstamas kā “dievgosniņas”, mīļas vaboles, kas apēd laputis un dara dārzam labu. Latvijā ir ap 50 dažādu mārīšu sugu. Tomēr pavisam nesen, jau kopš 2009.gada Latvijā ielidojusi daudzveidīgā jeb Austrumu mārīte.

Tā nav Latvijas faunai raksturīga. Ievesta jau senāk Eiropā no Āzijas, kā efektīva laputu iznīcinātāja.

Nosaukums daudzveidīgai mārītei ir cēlies no tā, ka pieaugušās vaboles var būt visai atšķirīgas pēc ķermeņa krāsojuma. Pamata virspuses krāsojums ir oranžs ar 19-22 vai mazāk melniem punktiem, taču var būt arī melni īpatņi ar diviem oranžiem punktiem uz segspārniem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī suga ir izvēlēta par 2023.gada kukaini, lai, pirmkārt, akcentētu invazīvu sugu ienākšanu Latvijā. un ka ne vienmēr sugu introdukcija ir labvēlīga vietējām sugām. Otrkārt, lai parādītu, ka Latvijas fauna turpina papildināties. Treškārt, lai parādītu sugas spējas pielāgoties vietējiem apstākļiem ārpus tās dabiskā areāla.

LEB ir brīvprātīga, zinātniska biedrība, kas apvieno Latvijas un ārvalstu profesionāļus un amatierus, kuri pēta un aizsargā kukaiņus un citus bezmugurkaulniekus. LEB dibināta 1951.gadā un ir vecākā pastāvošā dabas izpētes biedrība Latvijā. Biedrība katru gadu kopš 1999.gada izvirza “Gada kukaini” un kopš 2008.gada arī citus “Gada bezmugurkaulniekus” ar mērķi izglītot sabiedrību par Latvijas dabu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.