Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Noslīkušo plaukstu dzīve

Šoreiz pārmaiņas pēc atkal par kādu Latvijas detektīvromānu cienītāju slavētu romānu sērijā par “Q” nodaļas darbu, par ko jau astotajā grāmatā stāsta dāņu kriminālromānu autors Jusi Adlers – Olsens. Taču šis romāns atšķiras no iepriekšējiem, un es teiktu, ka “Upuris 2117” ir viens no tumšākajiem, sarežģītākajiem un līdz šim spēcīgākajiem viņa darbiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bēgļu tēma Eiropā pašlaik nav aktualitāšu augšgalā, un tas ir saprotams, īpaši pēdējo, koronavīrusa izraisīto pārmaiņu kontekstā. Taču aktualitāte nekur nav zudusi, un arī pašlaik notiek masveida jūras robežu šķērsošana, iedzīvotājiem bēgot no kara plosītās Sīrijas. Kā zināms, daudzi bēgļi, šādi riskējot, iet bojā. “Noslīkušo plaukstu dzīve ir garāka par mūsu vēsturi,” teicis sīriešu dzejdaris Fallahs Alsufi, un šie vārdi liek aizdomāties. Tieši tādā traģiskā situācijā, kāpās stāvot pie kādas krastā izskalotas sīriešu sievietes, spāņu žurnālistam Žuanam rodas iecere pastāstīt mirušās stāstu… Taču tas izrādās daudz sarežģītāks nekā sākotnēji domāts.

Laikrakstos mirusī tiek nodēvēta vienkārši “upuris numur 2117” – viņa ir divi tūkstoši simt septiņpadsmitais bēglis, kurš zaudējis dzīvību Vidusjūras ūdeņos. Tomēr trim cilvēkiem šī nāve nozīmēs kaut ko daudz vairāk, turklāt tā aizsāks virkni notikumu, kas Karla Merka vadīto “Q” nodaļu iemetīs ļoti bīstamas un vienlaikus arī ļoti personiskas lietas izmeklēšanā – lietas, kas ne tikai atsegs tumšus pagātnes noslēpumus, bet arī radīs nāves draudus nākotnei. Savukārt kādam pusaugu dānim “upura numur 2117” nāve kļūs par simbolu visam, ko viņš nicina, un vienlaikus arī par perfektu pamudinājumu ļauties sen gruzdošajām atriebības alkām.

Grāmatas gaitā mēs sekojam teroristu gaitām, izzinot, cik skrupulozi tiek plānotas operācijas, kas šausmās liek sastingt Eiropas miermīlīgajiem iedzīvotājiem. Tāpat romāns liek aizdomāties arī par to, kā miermīlīgs iedzīvotājs var kļūt par teroristu, “vienaldzību un vēsumu, ko ir pieredzējis dzīvē, izmantojot kā ieroci, kad izvēlas sodīt stipri lielāku vienaldzību – to, kurā vainojama cilvēce.” Un arī šādus reālus stāstus mēs esam redzējuši ziņās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā vērtē kritiķi, dāņu rakstniekam ar šo romānu ir izdevies trāpīt šodienas notikumu epicentrā. Šķiet, būtu jāpiemīt burvja spējām, lai tik sarežģītas sižeta līnijas savītu vienā tik pārliecinošā, lieliskā un elpu aizraujošā kriminālromānā, un Jusi Adleram – Olsenam tas ir izdevies ar elegantu vieglumu. Man Olsena astotajā darbā mazliet pietrūka jau iemīļotā “Q” nodaļas humora. Tas gan ir saprotami, jo pat vieglprātīgais žurnālists, kurš šo stāstu vēlāk stāstīs cilvēcei, pēc visa piedzīvotā atzina: “Kāda greznība ir vienkārši eksistēt!” Izdevniecībā “Zvaigzne ABC” izdoto romānu no dāņu valodas tulkojusi Dace Deniņa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.