Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kartupeļu audzētāji: Kolorado vaboles šogad ir nopietna problēma

Foto: SHUTTERSTOCK

Kartupeļu lapgrauzis jeb Kolorado vabole mazdārziņos un arī profesionālo audzētāju laukos šogad ir nopietna problēma, aģentūrai LETA sacīja biedrības “Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienība” valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus viņa pauda, ka kaitēkļa ierobežošanas iespējas kļūst aizvien mazākas, tostarp iepriekšējā ziema bija labvēlīga kolorado pārziemošanai. Tāpat pieaug bioloģiskās kultūraugu platības, kas, līdztekus labvēlīgajai ziemai, veicina kukaiņa populācijas savairošanos.

Vaicāta par augu aizsardzības līdzekļu piemērotību, Kraukle sacīja, ka pieejamie kontakta iedarbības insekticīdi karstā laika dēļ ātri noārdās un to efektivitāte ir ļoti zema, tādējādi smidzināšanu ir jāatkārto vairākas reizes. “Rezultātā izlietoto pesticīdu daudzums palielinās, jo nav pieejami efektīvi sistēmas preparāti, kuri ļautu samazināt izlietoto pesticīdu daudzumu,” atzīmēja valdes priekšsēdētāja.

Vienlaikus, komentējot kolorado atstātās sekas, Kraukle skaidroja, ka kolorado vaboles var pilnīgi nograuzt lapotni kā rezultātā apstājas fotosintēze, kas nodrošina ražas veidošanos. “Jo agrākā kartupeļu attīstības stadijā lapas tiek nograuztas, jo lielāki ražas zudumi. Ja nograuž jau pirms ziedēšanas, ražas nebūs,” uzsvēra biedrības valdes priekšsēdētāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vaicāta par kopējām ražas prognozēm, Kraukle piebilda, ka šogad bija mitrs un vēls pavasaris un kartupeļus saimnieki iestādīja vēlu, vienlaikus pašreiz lielākajā daļā Latvijas valda sausums un karstums. “Tā ir ļoti slikta kombinācija, kartupeļi ļoti cieš un mitruma deficīta apstākļos pārstāj veidot ražu, jo augiem sāk trūkt barības vielas,” paskaidroja biedrības pārstāve.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienība reģistrēta 1997.gadā. Biedrības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.