Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Dabai draudzīgie – pašgatavoti tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļi

Šobrīd kā nekad agrāk tiek uzsvērta un popularizēta roku dezinficēšana un virsmu tīrīšana ar antibakteriāliem līdzekļiem. Pieaugot pieprasījumam, cenas aug, nereti nākas saskarties ar ādas problēmām, kas rodas no ķīmisko līdzekļu lietošanas. Ir izeja! Izmantojot pāris pamatproduktu, mājas apstākļos var pagatavot gan roku dezinfekcijas līdzekli, gan tīrīšanas līdzekļus telpām, kas būs saudzīgi gan makam, gan videi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Maldinošā tīrības mēraukla — aromāts
Rita Garbuzova jau vairākus gadus māju tīra ar pašgatavotiem līdzekļiem. Tas bija loģisks solis, dzīvojot zaļi. “Dzīve pārvērtās brīdī, kad apzinājos, kas es esmu, kur dzīvoju un ko varu darīt. Zeme ir smagi cietusi no piesārņojuma, par to atbildīgi ir cilvēki. Vēlējos dzīvot maksimāli draudzīgi dabai. Pēc manis nāks nākamās paaudzes, vēlos dzīvot ar apziņu, ka esmu darījusi visu, kas ir manos spēkos, lai saudzētu zemi. Sākumā šķiroju atkritumus, tad izvērtēju pirkumus, cik plastmasas patērēju. Uzzināju par ķīmisko līdzekļu kaitīgumu. Mēs iztīrām māju, noskalojam, ķīmija aiztek un paliek zemītē,” stāsta Rita. Viņa sociālajos tīklos dalījās ar savu mājas tīrīšanas līdzekļu receptēm. To pagatavošana ir vienkārša, nepieciešams vien pāris izejvielu. “Grīdu mazgāšanai ūdenim pievienoju nedaudz etiķa un pāris pilīšu kvalitatīvas ēteriskās eļļas. Grīda būs tīra, un telpā būs patīkams, svaigs aromāts. Cilvēki ir pieraduši pie tīrīšanas līdzekļu spēcīgās smakas, aromāts kļūst par tīrības noteicēju. Logu mazgāšanai ūdenim pievienoju nedaudz vairāk etiķa. Etiķa vietā var izmantot citrona sulu, tikai šajā gadījumā to nevarēs uzglabāt, jo maisījums sastāvas un kļūst glumīgs. Flīžu un flīžu šuvju tīrīšanai taisu pastu, kas sastāv no sodas, nedaudz ūdens, kam pievienoju pilīti ēteriskās eļļas. Tīrās ļoti viegli un kvalitatīvi. Ja ir stiprāki traipi, kas ir ieēdušies virsmā, pastas pagatavošanai var izmantot sodu un etiķi. Rezultātā iegūs ļoti spēcīgu tīrīšanas līdzekli,” stāsta Rita.

Pietiek ar ēdamkaroti
līdzekļa
Ritas profesionālā darbība ir saistīta ar ēdiena gatavošanu. Netīro trauku mājās netrūkst, arī šai problēmai Rita radusi ekonomisku un saudzīgu risinājumu. “Pie izlietnes stāv puslitra burka, katru dienu ieleju tējkaroti dabīgā trauku mazgāšanas līdzekļa un pieleju klāt ūdeni. Traukus mazgāju ar birstīti — koka kāts, dabīgie sari. Ar burciņā esošo maisījumu pilnībā pietiek vienas dienas netīro trauku kaudzei. Tā kā strādāju mājās, gatavoju pasūtījumus, kā arī visas ģimenes maltītes ir mājās, tad netīro trauku ir daudz.”
Rita lielākoties neizmanto veikalā nopērkamos tīrīšanas līdzekļus — vai nu radusi tiem alternatīvus dabīgus aizstājējus, vai pilnībā no tiem atteikusies, piemēram, viņa neizmanto veļas mīkstinātāju. “Mēs esam pieraduši, ka tīrs un kārtīgs asociējas ar spēcīgu līdzekļa aromātu. Arī man tā bija, līdz brīdim, kad izpētīju līdzekļu sastāvu. Vajadzīgs laiks, lai mainītos domāšana. Mājās gatavoti tīrīšanas līdzekļi ir draudzīgāki maciņam un dabai. Man pietiek ar apziņu, ka rīkojos saskaņā ar sevi, labvēlīgi dabai. Pietiek ar maziem solīšiem, nav jābūt perfekcijai. Kādam viens konkrēts tīrīšanas līdzeklis ir ļoti svarīgs un neaizvietojams, pāris var atstāt, var sākt ar vienu alternatīvu risinājumu. Cilvēki ir pārņemti ar perfekciju, kāda neeksistē. Reklāmu hipnotizēti, cilvēki ir pārliecināti, ka mājās nepieciešams katrs iespējamais tīrīšanas līdzeklis. Manuprāt, ir svarīgi dzīvot līdzsvarā ar dabu, mēs ņemam daudz, bet pretī dodam maz. Tas gan nav aiz ļauna prāta, cilvēki vienkārši neaizdomājas.”

Ginta Grincēviča

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.