Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Asociācija: Šogad solās būt vidēji laba kartupeļu raža

Līdzšinējā kartupeļu attīstība liecina par vidēji labu ražu šosezon, aģentūrai LETA sacīja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa atzina, ka šogad kartupeļiem padevušies zemāki laksti, bet tas nenozīmē mazāku ražu. Precīzi spriest par ražas apmēru ir pāragri, taču līdzšinējās tendences liecina, ka šogad solās būt vidēji laba kartupeļu raža. Bumbuļu skaits ir vidējs – ne pārlieku liels, ne pārlieku mazs.

Kraukle pastāstīja, ka citus gadus ražu bojājošā kartupeļu lakstu puve šogad līdz šim nav pārlieku izplatījusies. Naktis bija pārāk vēsas, kas tai netīk. Šur tur šo slimību varēja sastapt pagājušajā nedēļā, bet stipra lakstu puves izplatība nebija vērojama. Taču pašlaik lakstu puvei ir labvēlīgi apstākļi.

Vienlaikus viņa piebilda, ka šogad atsevišķos bioloģiskajos laukos, ko nevar miglot, vērojama pastiprināta kolorado vaboļu izplatība. Šie kukaiņi ziemā neizsala, un ik gadu turpina vairoties. Atsevišķos laukos vaboles patlaban lēnām pārņem kartupeļu stādījumus. Taču ir arī tādi lauki, kur nav nevienas kolorado vaboles.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kraukle arī atzina, ka integrētajām saimniecībām jālieto daudz vairāk augu aizsardzības līdzekļu nekā kādreiz, lai pasargātu stādījumus no vabolēm. Daži agrāk efektīvāki augu aizsardzības līdzekļi Latvijā izņemti no apgrozības pieaugušo vides prasību dēļ. 

“Iepriekš varēja kartupeļus kodināt ar insekticīdu, kas pēc tam tos pasargāja no kolorado vabolēm, un kartupeļus pēc tam nebija jāmiglo, tad pašreiz tādu iespēju nav,” viņa skaidroja.

Viņa teica, ka saimnieki zināmu daudzumu agro kartupeļus jau novākuši un turpina rakt. “Tie, kas tirgo agros kartupeļus, masveidā ražu nevāc. Šie saimnieki novāc zināmu daudzumu,” viņa atgādināja, skaidrojot, ka agros kartupeļus nevar ilgstoši uzglabāt. Masveida kartupeļu ražas vākšanā šogad nav paredzamas nobīdes no ierastā ražas vākšanas laika.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.