Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Apmeklētājiem vērs trīs dzelzceļa objektu durvis

PAPARDĒ visu dienu būs apskatāma ekspresizstāde par stacijas vēsturi. Katrā apaļā stundā būs iespēja doties ekskursijā ar gidu pa stacijas apkārtni. Foto: Linda Kļaviņa

Kad Bānīša svētki Alūksnē un Gulbenē nosvinēti, 18. septembrī apmeklētājiem durvis bez maksas vērs trīs dzelzceļa līnijā Gulbene – Alūksne esošie dzelzceļa objekti: Stāmerienes un Kalnienas stacijas ēkas un Papardes stacijas ūdenstornis, kas ikdienā apmeklētājiem nav pieejami vai pieejami ierobežoti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iespēja rasta, lai popularizētu industriālo mantojumu un uzsvērtu Baltijā vienīgā regulāri kursējošā šaursliežu dzelzceļa Gulbene – Alūksne unikalitāti Eiropas kultūras mantojuma dienās.

Divas stacijas un ūdenstornis

“Cilvēks vienmēr vēlējies pārvietoties un redzēt tālāk, kas, savukārt, virza attīstību – ceļu krustpunktos veidojās pilsētas, pārceltuves veicināja tirdzniecību, pie dzelzceļa līnijām tapa strādnieku ciemati. Mobilitātei attīstoties, šī infrastruktūra kļuvusi par vēstures mantojumu, vienlaikus veidojot kvalitatīvu vidi mūsu dzīvei, tādēļ tā ir jāiepazīst un jāizzina,” saka Alūksnes Tūrisma informācijas centra vadītājas vietniece Dace Bumbiere – Augule.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Speciāliste uzsver – lai arī staciju ēku funkcija laika gaitā mainījusies, tās ir neatņemama dzelzceļa vēstures un industriālā mantojuma sastāvdaļa.

Sarkano ķieģeļu Stāmerienes stacija, no kuras savos Eiropas ceļojumos devās baronese Aleksandra fon Volfa, apmeklētājiem 18. septembrī būs atvērta visas dienas garumā no pulksten 9.00 līdz 22.00. Tajā ikviens varēs aplūkot arī biedrības “Radošā apvienība “Piektā Māja”” cianotipijas (gaismas mākslas) tehnikā veidotu darbu izstādi “Saules iekrāsots”.

Līnijas viduspunktā esošā Kalnienas stacija, kuras apbūves būtiska daļa ir arī specifisks mūra pagrabs ātri bojājošiem produktiem, apmeklētājiem būs atvērta no pulksten 10.00 līdz 18.00.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Papardes stacijā no pulksten 10.00 līdz 17.00 būs atvērts ūdenstornis, kuru aizvien izmanto tvaika lokomotīves uzpildei.

Iespēja izbraukt ar Bānīti

Taču ne tikai. Viesošanos kultūras mantojuma dienas objektos ikviens var apvienot ar braucienu bānītī un greznās profesora Pētera Federa projektētas Gulbenes stacijas ēkas apmeklējumu, maltītes ieturēšanu Alūksnes stacijas ēkā iekārtotajā burgernīcā “TvaiksxOgle” un 10 stāstu izzināšanu Alūksnes stacijas bagāžas šķūnī esošajā starptautiski atzītajā multimediālajā ekspozīcijā “Alūksnes Bānīša stacija”.

Pasākuma sadarbības partneri ir Nacionālā Kultūras mantojumu pārvalde, Alūksnes Tūrisma informācijas centrs, SIA “Gulbenes – Alūksnes bānītis” un Gulbenes Tūrisma un kultūrvēsturiskā mantojuma centrs.

UZZIŅAI

► Šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienas (Mantojuma dienas) Latvijā norisināsies no 17. līdz 19. septembrim un veltītas transporta tēmai, izceļot vairāk nekā 80 objektus visā Latvijā un paverot plašu mantojuma spektru – sākot ar ceļiem, tiltiem, kanāliem un dzelzceļa stacijām, beidzot ar lidlaukiem, bākām un pašu spēkratu kolekcijām.

► Šaursliežu dzelzceļa līnijas Gulbene – Alūksne pirmsākumi meklējami 19. un 20. gadsimta mijā, kad uzsākta 210 kilometru līnijas Pļaviņas – Valka izbūve. Laika gaitā līnija piedzīvojusi daudz vēsturisku notikumu un līdz mūsdienām saglabājušies vien 33 kilometri, pa kuriem ik dienas joprojām nodrošina pasažieru pārvadājumus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.