Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Aicina uz sēklu maiņas punktu

Vairākus gadus visā Latvijā darbojas sēklu maiņas punkti. Viens no tiem jau otro gadu ir pieejams arī Alūksnē. Te pilnīgi par velti var paņemt gan mantoto, gan loloto augu sēklas un stādus, gan dalīties ar savu augu materiālu – sēklām, sīpoliem, bumbuļiem, spraudeņiem vai potzariem. Uz maiņas punktu var nest arī tīrus liekos puķu podus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iespēja ierobežot slimības

Kāpēc gan vākt un saglabāt gadu desmitiem mūsu dārzos audzētos augus, ja veikalu plaukti pilni ar sēklu, sīpolu un bumbuļu piedāvājumiem? Un kur nu vēl zaļie tirdziņi! “Labs jautājums,” saka sēklu lolotāja Ērika Rozenberga. “Tomēr der atcerēties ja nebūtu savāktas tautasdziesmas, teikas un pasakas, tad šī bagātība būtu neatgriezeniski zudusi. Tieši ar līdzīgu saglabāšanas darbu, lai savāktu, pavairotu un dalītos tālāk ar mūsu kultūraugu bagātību, nodarbojas sēklu lolotāji,” domā entuziaste. Ē. Rozenberga stāsta, ka pēdējo 100 gadu laikā ir zaudēti 90 līdz 94 % no kultūraugu daudzveidības, jo komerciālie audzētāji fokusējas tikai uz nelielu šķirņu daudzumu. Jo lielāka ir šķirņu dažādība, jo lielāka ir iespēja ierobežot kultūraugu slimību un kaitēkļu radītās problēmas. Augi dabiski veido vairākas vielas, kas aizsargā pret sēnīšu un kukaiņu uzbrukumu. “Vecās augu šķirnes sākotnēji audzēja bez pesticīdiem un minerālmēsliem, un tāpēc tās ir izturīgākas par daudzām jaunajām šķirnēm,” skaidro Ē. Rozenberga.

Aicina veidot sēklu bankas

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nu jau vairākus gadus sēklu lolotāji visā Latvijā aicina cilvēkus iesaistīties, veidot savas ģimenes sēklu un augu bankas un dalīties ar sēklām, sīpoliem, bumbuļiem, spraudeņiem un potzariem, lai saglabātu to vērtīgo materiālu, kas vēl ir pieejams. “Par mantotiem uzskatām augus, kuri ir audzēti 30 un vairāk gadus, augļu koki pat pirms 80 līdz 100 gadiem, kurus tagad strauji zaudējam. Te var būt gan paaudzēs audzēti zirņi, cūku pupas, gan sen iegūti salāti, tomāti, ģimenes sīpoli, ķiploki un citi augi. Arī dažādas puķes flokši, dālijas, samtenes un citas, kuras ir augušas jūsu vai dzimtas dārzos līdz 1990. gadam. Būtu labi kopīgiem spēkiem šo bagātību saglabāt,” domā sēklu lolotāja.

Ja mantoto augu nav, viņa aicina dalīties arī ar lolotajiem augiem, kuri mūsu dārzos ir auguši trīs līdz 29 gadus un atzīti par labiem un audzējamiem. Galvenais, lai sēklas vai spraudeņi ir ņemti no veseliem un ražīgiem augiem.

Sēklu maiņas punkts darbojas Alūksnes novada Sabiedrības centrā Dārza ielā 8A (1. stāvā) trešdienās 10. un 24. aprīlī un 8, 15. un 22. maijā no 11.00 – 13.00.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.