Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Aicina pievērst uzmanību latviešu valodas lietojumam digitālā vidē

Kā liecina Valsts valodas centra novērojumi, tieši digitālā vidē cilvēki visbiežāk izmanto latviešu valodu nekorekti, piemēram, saīsinot vārdus, nelietojot vai nepareizi lietojot pieturzīmes. Ar mērķi veicināt korektas latviešu valodas izmantošanu arī digitālā pasaulē, mobilo sakaru operators BITE aicina novembrī, kas vienlaikus ir arī Valsts svētku mēnesis, ikvienu pievērst uzmanību latviešu valodas lietojumam, piemēram, rakstot īsziņas, e-pastus, komentārus un ierakstus sociālajos medijos, kā arī sazinoties lietotnē “WhatsApp” un citviet.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viena no būtiskākajām digitālās vides un interneta priekšrocībām ir iespēja nododot informāciju ātrāk, taču bieži vien tas rezultējas nekorektā latviešu valodas lietojumā. Kā norāda Valsts valodas centrs, visbiežāk digitālā vidē vērojamas interpunkcijas nepilnības, piemēram, punktu un komatu nepareizs lietojums, pieturzīmes nelietojot nemaz vai lietojot pieturzīmes tur, kur tām nav jābūt.

Līdzīga situācija vērojama arī gramatikā, piemēram, lielo un mazo sākumburtu lietojumā, vai pat burtu izlaišanā salīdzinoši īsos vārdos, piemēram, nereti “paldies” tiek aizstāts ar “pldies”, faktiski ietaupot vien viena burta rakstīšanas sekundi. Bieži vērojams arī anglismu lietojums. Daudzos gadījumos arī teikumi tiek veidoti latviešu valodai neraksturīgās konstrukcijās, tādējādi teksts stilistiski mēdz neizklausīties labi. Rakstot tekstu, tā autors nereti “raksta tā, kā domā” jeb ļauj tekstam un domai plūst, īpaši necenšoties domu noformulēt pareizā, labskanīgā valodā un formā.

“Latviešu valoda ir ļoti īpaša, un tajā runā vien nedaudz vairāk par pāris miljoniem cilvēku. Tāpat kā mēs rūpējamies par saviem līdzcilvēkiem, mums ir jārūpējas arī par mūsu valodu, lai tā saglabātos, nesajauktos ar citām valodām un dzīvotu mums līdzi tieši tik skaista, cik tā ir. Arī mēs esam novērojuši, ka nereti digitālā vidē latviešu valodas lietojums nav korekts, un steigā mēs visi pieļaujam kļūdas gan gramatikā, gan interpunkcijā. Šogad Valsts svētku mēnesī vēlamies aicināt ikvienu Latvijas iedzīvotāju pievērst pastiprinātu uzmanību savam latviešu valodas lietojumam digitālā vidē. Tas ir lielisks izaicinājums sev – pacensties un veltīt nedaudz vairāk laika, lai izkoptu savu valodu, kas potenciāli varētu kļūt par lielisku ilgtermiņa paradumu ikdienā. Vienlaikus gada patriotiskākajā mēnesī aicinām ikvienu pārbaudīt savas latviešu valodas zināšanas, piedaloties nodibinājuma “Pasaules valoda” organizētajā Vispasaules diktātā, kas notiks jau 7. novembrī,” informē BITES Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja Una Ahuna-Ozola.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Interesanti, ka valodas lietotāju paradumus spēcīgi ietekmējusi ne tikai vēlme ietaupīt laiku, bet arī popkultūra. Atkāpjoties no gramatikas jautājuma, aizvien populārāka kļūst domas izteikšana ar dažādu fotogrāfiju, karikatūru, mīmu palīdzību, tādējādi samazinot rakstītāja nepieciešamību veidot tekstu.

“Digitālā vide, digitālā komunikācija ir kļuvusi par gandrīz galveno saziņas kanālu kā ikdienā, tā profesionālā ziņā. Arvien vairāk informācijas tiek iegūts tieši interneta vidē, biežāk tiek lietoti dažādi informācijas tehnoloģiju risinājumi. Šī iemesla dēļ par nenovērtējami svarīgu aspektu ir uzskatāma gramatiski un stilistiski bagātīgas un korektas valodas lietošana un saglabāšana, kā arī spēja nodrošināt (piem., tehniski) izteikties šādā valodā. Jāsaprot, ka mūsdienās digitālās vides kā valodas bagātināšanas līdzekļa loma ir krietni pieaugusi. Kopjot valodu digitālā vidē, līdztekus tiek veicināta valodas ilgtspēja, bagātināšana, kā arī kvalitatīvi pasniegtas informācijas pieejamība. Korekts valodas lietojums digitālā vidē ir īpaši svarīgs arī tādēļ, ka tas ir viens no valodas apguves kanāliem,” norāda Valsts valodas centra speciālisti (terminoloģes Ieva Kraukle un Katrīna Erštiķe, kā arī galvenais lingvists Agris Timuška).

Viņi papildina, ka šobrīd Valsts valodas centra speciālisti aizvien biežāk sastopas ar jautājumiem par dažādu anglismu atveidi latviešu valodā. Nereti aizguvums jau tiek plaši lietots sabiedrībā un ir nosacīti “iegājies”, neraugoties uz to, ka dažkārt vārdam jau izsenis ir attiecīga atbilsme latviešu valodā. Valodas lietotāji biežāk gan sarunvalodā dod priekšroku aizguvumam, kas teorētiski nebūtu vēlams, bet praktiski nav aizliegts, tomēr oficiālajā saziņā gan ieteicams ievērot literārās valodas normas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.