Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā jauns putnu gripas gadījums savvaļas putnam

Sudrabkaija (Larus argentatus) © Armands Majevskis/ attēlam ilustratīva nozīme

Latvijā pēc ilgāka laika atkal vienam savvaļas putnam konstatēta augsti patogēnā putnu gripa. Rojas novada Valgalciemā atrastai mirušai sudrabkaijai laboratoriski apstiprināts augsti patogēnās putnu gripas H5N1 apakštips, nevis H5N8, kas konstatēts savvaļas putniem Latvijā līdz šim, “Alūksniešiem.lv” informē PVD pārstāve Ilze Meistere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar H5N1putnu gripas apakštipu reti, taču var saslimt arī cilvēki, esot tiešā saskarsmē ar putnu gripu inficētiem vai slimiem putniem.

2020. gadā pasaulē ir oficiāli reģistrēts viens cilvēka saslimšanas gadījums ar šo putnu gripas vīrusa apakštipu, bet, kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati, kopš 2003. gada pasaulē reģistrēti vairāk nekā 800 cilvēku saslimšanas gadījumi ar H5N1, tomēr neviens no tiem nav reģistrēts Eiropā.

Par konstatētu augsti patogēnās putnu gripas H5N1 apakštipu savvaļas putniem vai mājputniem pēdējo mēnešu laikā ir ziņojušas arī Vācija, Nīderlande, Dānija, Somija un Igaunija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neraugoties uz to, ka mājputnus atkal drīkst laist ārpus telpām, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina būt piesardzīgiem, ievērot biodrošību un ierobežojumus, kas joprojām ir spēkā.

Tāpat PVD atkārtoti aicina šobrīd atturēties no mājputnu iegādes putnu gripas skartajās valstīs, lai slimību neievazātu mājputnu novietnēs Latvijā. Ja arī mājputni tiek iegādāti citās valstīs, tad tiem līdzi jābūt izcelsmi un veselību apstiprinošam dokumentam – veterinārajam (veselības) sertifikātam.

Atgādinām, ka joprojām ir spēkā sekojoši ierobežojumi:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  • mājputnu novietņu darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā;
  • mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs;
  • lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus, kas ir ūdensputni, izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs;
  • aizliegta dalība tirgos ar mājputniem un izbraukuma tirdzniecība ar mājputniem un inkubējamām olām.

Mājputnu turētājiem ikdienā ir jāievēro stingri biodrošības pasākumi, mājputnu barošanu un dzirdināšanu organizējot mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem, kā arī nedrīkst pieļaut nepiederošu personu piekļūšanu mājputnu turēšanās vietām. Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, mājputnu turētāji ir aicināti nekavējoties ziņot praktizējošam veterinārārstam vai PVD.

Atgādinām, ka augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.

Aicinām ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi. Aicinām iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nekādā gadījumā mirušos putnus neaiztikt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.