Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: Iedzīvotāji rokas mazgā biežāk, bet nevelta tam pietiekami daudz laika

Foto: publicitātes

Jau septīto gadu pēc kārtas AS Drogas kampaņā “Mazgā rokas pareizi!” māca pareizas roku higiēnas pamatprincipus pirmskolas vecuma bērniem un viņu vecākiem. Gatavojoties jaunajam mācību gadam, Drogas aptaujāja vairāk nekā 3000 respondentus, lai noskaidrotu, kā pēdējā gada laikā mainījušies roku mazgāšanas paradumi un kas tajos jāuzlabo. Rezultāti ir pārsteidzoši. “Alūksniešiem.lv” vēsta SIA Drogas pārstāve Guna Kaše.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

77% aptaujāto apstiprina, ka Covid-19 ieviesis izmaiņas ikdienas roku mazgāšanas paradumos – ar vīrusa izplatību saistītās ārkārtas situācijas laikā viņi sākuši biežāk mazgāt rokas. Turklāt lielākā daļa – 82% – nav samazinājuši roku mazgāšanas reižu skaitu arī tagad. Rokas tiek mazgātas bieži, taču būtiski trūkumi novērojami tieši mazgāšanas kvalitātē un atsevišķus ieradumus un zināšanas nepieciešams pilnveidot, lai roku mazgāšana būtu patiešām efektīva.

Viena no būtiskākajām kļūdām ir steiga: 74% aptaujāto atzīst, ka vienai roku mazgāšanas reizei velta mazāk par 40 sekundēm, kamēr Pasaules Veselības organizācijas rekomendētais laiks pilnvērtīgai roku mazgāšanai ar ziepēm ir 40-60 sekundes.

Kā otru populārāko roku mazgāšanas līdzekli pēc šķidrajām ziepēm, aptaujātie min tīru ūdeni bez ziepēm. Taču jāņem vērā, ka roku noskalošana ūdenī nesniedz aizsardzību pret vīrusiem. Tam nepieciešamas parastās ziepes vai dezinfekcijas līdzeklis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākajai daļai aptaujāto trūkst zināšanu par antibakteriālo ziepju iedarbību uz vīrusiem: 42% kļūdaini uzskata, ka antibakteriālās ziepes ir efektīvākas cīņā pret vīrusiem nekā parastās ziepes, bet 35% atzīst, ka viņiem trūkst zināšanu par šo jautājumu. Mediķi neiesaka lietot antibakteriālās ziepes kā ikdienas roku mazgāšanas līdzekli, jo līdz ar nevēlamajām baktērijām un mikrobiem tās iznīcina arī dabīgo mikrofloru. Šīs ziepes ieteicamas gadījumos, kad jāattīra bojāta, ievainota āda. To iedarbība pret vīrusiem nav spēcīgāka kā parastajām ziepēm.

Taču aptauja liecina, ka kopumā iedzīvotāji ir atbildīgi attiecībā uz publiskajās vietās brīvi pieejamo dezinfekcijas līdzekļu lietošanu: 68% aptaujāto tos izmantojuši gan ārkārtas situācijas laikā, gan turpina lietot tagad, bet 20% pārstājuši tos izmantot, mazinoties vīrusa izplatībai.

Uz atbildīgu attieksmi norāda arī fakts, ka 68% respondentu, dodoties ārpus mājas, ņem līdzi savus roku dezinfekcijas līdzekļus, turklāt 45% no viņiem atzīst, ka to darījuši jau pirms Covid-19 izplatības.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Roku higiēna ir it kā tik vienkārša, bet, kā pierādījis 2020. gads, eksistenciāli svarīga lieta, kas palīdz nosargāt sabiedrības veselību. Drogas jau septīto gadu pēc kārtas šo tēmu aktualizē kampaņā “Mazgā rokas pareizi!”, mācot pareizas roku mazgāšanas soļus. Sākoties jaunajai mācību sezonai, kad izglītības iestādēs atkal pulcēsies bērni, jaunieši un pedagogi, vēlreiz aicinām: mazgājiet rokas bieži un rūpīgi, lai ierobežotu dažādu vīrusu izplatību!” uzsver Drogas mārketinga un sabiedrisko attiecību direktore Ilze Kirstuka-Ščeglova.

Gan ģimenes, gan mācību un medicīnas iestādes laipni aicinātas izmantot mājaslapā www.mazgarokas.lv pieejamos informatīvos, krāsojamos, video u.c. materiālus latviešu un krievu valodā.

Drogas sociālajos tīklos izplatītajā aptaujā par roku mazgāšanas paradumiem piedalījās 3020 respondenti. Aptauja norisinājās no 2020.gada 10. līdz 23. augustam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.