Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Aicina neizmantot retos augus

Tunkas.com/ Īve

Dabas aizsardzības pārvalde Ziemassvētku gaidīšanas laikā iedzīvotājus aicina būt atbildīgiem un svētku rotā neizmantot retos un aizsargājamos augus, tos netirgot un neiegādāties, kā arī atturēties no materiālu ievākšanas dekorāciju veidošanai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.


Tuvojoties Ziemassvētkiem, daudzi tradicionāli gatavo dažādus rotājumus ar kuriem izgreznot savus mitekļus. Materiālus lielākoties, rotājumu veidošanai, iegūst dabā. Taču ne vienmēr tos ievāc dabai draudzīgā veidā. Ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde konstatē, ka, vācot dabas materiālus īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tiek izpostīta zemsedze, nevajadzīgi nozāģēti koki, kā arī rotu veidošanai ievākti aizsargājamie augi.

Pārvalde vērš uzmanību, ka krāšņa un iespaidīga svētku rota izdosies arī bez aizsargājamiem augiem. Niedres, grimoņi, kārkli, mellenāji, brūklenāji, virši, kā arī vairākas ķērpju un sūnu sugas, piemēram, ošu ramalīna, spīdīgā stāvaine un lielā spuraine nav aizsargājamas, ir ļoti dekoratīvas un plastiskas, lai tās izmantotu floristikā. Taču arī te jāievēro mērenību un saudzība – augus nevajadzētu plēst ar saknēm un nemēģināt vienā piegājienā salasīt pilnīgi visus.

Nekādā gadījumā zaru iegūšanai nevajadzētu zāģēt kokus, kuriem tiek nolauzti zari, bet stumbrs atstāts turpat mežā. Vācot materiālus, jāpatur prātā, ka daudzi augi, tajā skaitā latvāņi un šāvējgurķi rotājumiem nebūtu jāizmanto, jo tās ir invazīvas augu sugas, un to sēklas, nonākot jaunā vietā, ātri var pārņemt plašas teritorijas izveidojot jaunas invazīvo sugu audzes, informē Dabas aizardzības pārvalde.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.