Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Aicina ģimenes pārbaudīt zināšanas par atbildīgu rīcību vasarā

Foto: Publicitātes

Ilgi gaidītais skolēnu brīvlaiks ar aizraujošām rotaļām un neaizmirstamiem piedzīvojumiem vairs nav aiz kalniem. Tiesa, ne vienmēr šīs rotaļas norit droši – bērni negribot var nodarīt pāri ne tikai sev, bet arī citiem. Kā liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) pieredze, ik vasaru gan dažādu blēņu, gan neveiksmīgu sakritību rezultātā pieaug atlīdzību pieteikumu skaits saistībā ar ķibelēm, kas atgadījušās bērniem, tostarp citu īpašumam nodarītiem bojājumiem. Lai šī vasara būtu ne tikai traki aizraujoša, bet arī atbildīga, aicinām bērnus kopā ar vecākiem pārbaudīt savas zināšanas par drošu un atbildīgu rīcību, izpildot izglītojošu testu, kas tapis sadarbībā ar Valsts policiju un Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ko darīt, ja, spēlējot bumbu daudzstāvu mājas pagalmā, gadījies nejauši trāpīt kaimiņa dzīvokļa logā? Kā reaģēt, ja draugs atsakās aizdot savu rotaļlietu? Un vai ir pareizi atzīšanos mīlestībā ieskrāpēt mājas sienā? Lai saprastu, vai bērni apzinās riskus un atbildību pret savu vai svešu īpašumu, kā arī izglītotu par dažādiem drošības aspektiem, kas īpaši aktuāli kļūst vasaras mēnešos, Balta, Valsts policija un CSDD izveidojuši testu, kuru izpildīt aicināti bērni kopā ar vecākiem.

Izglītojošais tests

“Šogad vasaras gaidās aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem, ko tomēr nevajadzētu darīt pat visaizraujošāko rotaļu laikā un kā parūpēties par savu un sava īpašuma, piemēram, velosipēda, drošību. Izglītojošs tests, kas tapis sadarbībā ar Valsts policiju un CSDD, palīdzēs atsvaidzināt gan pieaugušo, gan bērnu zināšanas un, iespējams, pasargās mazos no nepatikšanām brīdī, kad vecāku nav blakus. Vienlaikus vecākiem būtu vērts atcerēties par civiltiesisko apdrošināšanu, kas būs vērtīgs atspaids, ja bērnam gadījies sastrādāt blēņas,” stāsta Balta Fizisko personu īpašuma un civiltiesiskās atbildības produktu vadītāja Līva Kazaka.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ik vasaru vidēji piektā daļa civiltiesiskās apdrošināšanas atlīdzību ir saistītas ar bērnu pastrādāto. Ciemojoties pie draugiem, sasisti televizori, uz ielas nejauši apskādēts auto, uzbraucot tam ar velosipēdu, spēlējoties no balkona nomestas mantas – aģentūra ikdienā saskaras ar visdažādākajiem bērnu nodarījumiem. Gadās arī amizanti atlīdzību pieteikumi: kāds mazulis, radoši rotaļājoties, sagraizījis auklītes ziemas mēteli, bet cits atstājis vēstulīti savai simpātijai, ieskrāpējot to mājas sienā. Vecās sērijveida mājās ir daudz šādu skrāpējumu. Kādam tās ir laimīgas bērnības atmiņas, bet citam – remonts, kas izmaksā ne mazums līdzekļu, atgādina Līva Kazaka.

Tāpat jāatceraas, ka vasaras mēnešos, kad bērni bieži vien rotaļājas ārpus mājas bez vecāku uzraudzības, ir jābūt īpaši modriem un pašiem jārūpējas par savu drošību un veselību.

Jāapzinās, ka bērni vēlēsies baudīt vasaru

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Šī vasara nenoliedzami būs citāda, nekā ierasts, jo aizvien ir būtiski ievērot valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, lai pasargātu savu un apkārtējo veselību. Bet apzināmies, ka, sākoties vasarai, bērni tāpat to pratīs izbaudīt no sirds, tādēļ būtiski jau šobrīd vecākiem kopā ar bērniem kārtīgi pārrunāt dažādus drošības jautājumus, lai vasara sāktos droši. Būtiski pārrunāt tādas tēmas kā ceļu satiksmes drošība – kas bērnam jāņem vērā, piedaloties satiksmē gan kā gājējam, gan velobraucējam; drošība pie ūdeņiem; kā jārīkojas, ja netīšām bērns nomaldās; un tāpat svarīgi pārrunāt, ka jāievēro savstarpējā cieņa gan saskarsmē ar cilvēkiem klātienē, gan interneta vidē,” uzsver Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Tāpat testa veidotāji aicina pārrunāt drošu elektrisko skrejriteņu un velosipēdu lietošanu, neaizmirstot par atbilstošu apmācību, vecuma ierobežojumiem un ķiverēm. Saskaņā ar CSDD datiem 2020. gadā pavisam reģistrēti 670 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti velosipēdi, tajā skaitā 70 skrejriteņu. No 664 traumas guvušajiem cilvēkiem 109 cietušie bijuši bērni līdz 14 gadu vecumam. Kā liecina pēdējo trīs gadu statistika, vidēji visvairāk negadījumu notiek jūlijā.

“Vasaras brīvlaiks ir prieka pilns laiks bērniem, bet vienlaikus tās ir dienas, kad vecāku raizes par bērnu drošību palielinās. Pēdējo gadu statistika liecina, ka vasaras mēnešos ceļu satiksmes negadījumos vidēji ik mēnesi cieš 10 bērnu (puse no tiem Rīgā) vecumā līdz 14 gadiem. Viena no redzamākajām pazīmēm, kas liecina, ka vasaras mēneši jau klāt, ir velobraucēju , skrituļotāju, skeitotāju un skūteru braucēju pilnās ielas, parki un laukumi. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai katrs satiksmes dalībnieks pārzinātu ceļu satiksmes noteikumus, tādejādi uz ielas jūtoties droši un pārliecināti. Lai šajā vasarā nelaimes uz ielām un ceļiem nenotiktu, aicinām ikvienu vecāku pārrunāt ar bērniem ceļu satiksmes noteikumus, skaidrojot, kā lietojams tas inventārs, kas atrodams mājās, un tas, kuru varētu piedāvāt pamēģināt draugi,” saka CSDD Komunikācijas departamenta Izglītības projektu vadītāja Valda Kjaspere.

Apdrošināšanas aģentūra kopā ar Valsts policiju un CSDD aicina visus uz traki atbildīgu vasaru!

Lai tai labāk sagatavotos, savas zināšanas iespējams pārbaudīt, izpildot izglītojošu testu šeit: www.balta.lv/atbildigavasara. Visiem, kuri izpildīs testu, BALTA dāvinās bezmaksas fizisko personu vispārējās civiltiesiskās apdrošināšanas polisi uz trim mēnešiem (01.06.–31.08.2021.) nepilngadīgiem bērniem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.