Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

9% vēlētāju izvēli piedalīties pašvaldību vēlēšanās lielā mērā varētu ietekmēt Covid-19 pandēmija

Foto: ziemeļlatvija.lv

9,1% vēlētāju atzīst, ka lielā mērā tieši ar Covid-19 saistīto apstākļu dēļ varētu izlemt nepiedalīties 2021. gada 5. jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, liecina Centrālās vēlēšanas komisijas (CVK) sadarbībā ar pētījumu centru SKDS šā gada martā veiktā vēlētāju aptauja. Pētījumā aplūkotas atbildes, ko sniedza vēlētāji, kuri nedzīvo Rīgā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījumā vēlētājiem tika vaicāts viedoklis par to, cik lielā mērā ar Covid-19 saistītie apstākļi, piemēram, vīrusa izplatība, vakcinēto cilvēku īpatsvars, epidemioloģiskās piesardzības pasākumi, kas jāievēro, varētu kavēt viņus piedalīties pašvaldību vēlēšanās. 27,2% aptaujāto atzina, ka pandēmijas ietekme uz plāniem piedalīties vēlēšanās varētu būt neliela, bet 52,1% pētījuma dalībnieku norādīja, ka Covid-19 viņu lēmumu piedalīties pašvaldību vēlēšanās neietekmēs nemaz, un dalībai vēlēšanās būs citi noteicošie apstākļi.

Pētījumā tika skaidroti iemesli, kas mudina vai kavē vēlētājus piedalīties šā gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās. Visbiežāk minētie iemesli dalībai vēlēšanās bija pilsoņa pienākums (39%) un vēlme atbalstīt noteiktu partiju vai kandidātu (17%). 11% aptaujāto atzina, ka vienmēr piedalās vēlēšanās. Ar cerībām uz labāku nākotni, pārmaiņām piedalās 10% vēlētāju, bet 9% vēlas ietekmēt novada (pagasta, pilsētas) nākotni. Savukārt 6% aptaujāto ar dalību vēlēšanās vēlas paust savu viedokli un 4% – piedalās, jo uzskata, ka katrai balsij ir nozīme.

Tikmēr savu lēmumu nepiedalīties 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās aptaujātie visbiežāk skaidroja ar to, ka neredz tam jēgu (37%). 14% respondentu atbildēja, ka viņiem vairs nav ticības un neuzticas nekam, 11% aptaujāto atzina, ka viņus vispār neinteresē politika un ir vienaldzīgi šie jautājumi. Uzskatu, ka viņu balss neko neietekmēs, pauda 5% vēlētāju. Tāpat 5% atbildēja, ka nekad nepiedalās vēlēšanās, bet 4% norādīja, ka neies uz vēlēšanām Covid-19 pandēmijas dēļ.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbilstoši aptaujas datiem 5. jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās plāno piedalīties 60% vēlētāju, kuri nedzīvo Rīgā. No tiem 25,1% ir pārliecināti par piedalīšanos vēlēšanās, bet 34,6% atzina, ka vairāk ticams, ka vēlēšanās piedalīsies. Savukārt pārliecināti par to, ka vēlēšanās nepiedalīsies, bija 13,7% respondentu, tikmēr 12,8% atzīmēja, ka vairāk ticams, ka vēlēšanās nepiedalīsies. Vienlaikus 13,9% iedzīvotāju vēl nav izlēmuši, vai vēlēšanās piedalīsies.

Aptaujā tika vaicāts arī par to, kad aptaujātie parasti pieņem lēmumu, ka piedalīsies vēlēšanās. Vēlēšanu dienā savu izvēli izdara 8,1% aptaujāto. Tāpat 8,1% šo lēmumu pieņem divas līdz trīs dienas pirms vēlēšanām, bet 9,1% – pēdējās nedēļas laikā, 7,7% – divas līdz trīs nedēļas pirms vēlēšanām. Savukārt 15,8% – pēdējā mēneša laikā, bet 35,5% to izdara agrāk nekā mēnesi pirms vēlēšanām.

Aptauja tika  veikta no 2021. gada 19. līdz 31. martam visā Latvijā, un tajā piedalījās 884 Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 75 gadiem, no tiem 593, kuri nedzīvo Rīgā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Plašāk ar aptaujas rezultātiem iespējams iepazīties CVK mājaslapas sadaļā “Pētījumi”.

5. jūnija pašvaldību vēlēšanas norisināsies sešās valstspilsētās un 35 novados. Savukārt Rīgā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.  

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.