Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

24 % lietotāju Latvijā ir uzbrukušas ierīcē paslēpušās ļaunprogrammatūras

Publicitāte foto

Pastāv plaši izplatīts maldīgs priekšstats, ka visbīstamākie apdraudējumi, ar ko mūsdienu lietotāji var saskarties digitālajos procesos, visticamāk, ir sastopami interneta pārlūkošanas laikā, tomēr ar „Kaspersky” ekspertu nesen veikto kiberuzbrukumu analīzi Latvijā 2020. gadā pamatotie fakti liecina, ka patiesībā lietotāji ir trīsreiz biežāk pakļauti ar ierīcēs slēptu ļaunprogrammatūru saistītiem uzbrukumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šādi apdraudējumi tiek pieskaitīti pie vietējiem — tas nozīmē, ka tos konstatē vai nu lietotāju ierīcēs, vai arī pārnēsājamajās datu uzglabāšanas ierīcēs, piemēram, zibatmiņās. 2020. gadā šādi apdraudējumi ir uzbrukuši 24 % „Kaspersky” privāto lietotāju un 16 % visu korporatīvo lietotāju Latvijā, savukārt tīmekļa uzbrukumi ir skāruši tikai attiecīgi 15 % un 9,5 %.

Diemžēl šādi apdraudējumi, kas kādu laiku var slēpties lietotāja ierīcē šķietami pareizā datnē, lai paliktu nepamanīti, un tikai vēlāk uzbrūk, ir kļuvuši sarežģītāki.

Kiberdraudu vide Latvijā nepārtraukti mainās,” norāda „Kaspersky” kiberdrošības eksperts Deniss Parinovs. „Pirms dažiem gadiem bija daudz vairāk blaku uzbrukumu, tas ir, gadījumu, kad dažādas ļaunprogrammatūras tiek lejupielādētas un palaistas, kamēr lietotājs vienkārši pārlūko internetu. Tagad lielākā daļa tīmekļa apdraudējumu paliek pārlūkā: tie specializējas satura aizstāšanā, pārlūka bloķēšanā vai klikšķu pārņemšanā, tiešsaistes datsmelšanā, sīkdatņu iestarpināšanā utt. Nav pārāk bieži sastopamas situācijas, kad lietotājs var tieši lejupielādēt ļaunprātīgu datni. Parasti ļaunprogrammatūra ir nomaskēta par kaut ko citu, lai slēptos no drošības risinājumiem, bet paliktu par neredzamu apdraudējumu lietotājiem. Taču ir arī labā ziņa: modernie drošības risinājumi ir tiktāl pilnveidoti, ka šādas ļaunprogrammatūras nevar palikt nepamanītas, — visdrīzāk tās tiks bloķētas vai nu datnes sākotnējās skenēšanas laikā ar drošības risinājumu, kas notiek automātiski, vai arī tobrīd, kad šādas programmas mēģina sākt darbību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Salīdzinājumam: 2020. gadā 10 % korporatīvo lietotāju Igaunijā un 4,6 % Lietuvā bija pakļauti šādiem vietējiem apdraudējumiem. Privāto lietotāju īpatsvars bija attiecīgi 11 % un 9,5 %.

Lai aizsargātos no kiberdraudiem, tostarp ļaunprogrammatūrām, „Kaspersky” iesaka ievērot šos noteikumus.

  • Nenoklikšķiniet uz apšaubāmām saitēm vēstulēs, paziņojumos tūlītējās ziņapmaiņas lietotnēs vai īsziņās.
  • Regulāri ieinstalējiet operētājsistēmas un lietotņu atjauninājumus.
  • Instalējiet lietotnes tikai no oficiālajiem veikaliem.
  • Kontiem izmantojiet sarežģītas un atšķirīgas paroles.
  • Regulāri pārkopējiet svarīgus datus no ierīces mākonī, USB zibatmiņā vai cietajā diskā.
  • Nepiešķiriet lietotnēm piekļuvi funkcijām, kas tām nav vajadzīgas.
  • Ieinstalējiet stipru drošības risinājumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.