Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Iemūžina novada vēsturi ar fotoobjektīvu

Vilnis Blūms: “Mūsu mazajā pilsētā ir tik daudz neizstāstītu stāstu, jutu, ka varu tos atdzīvināt ar dokumentālo filmiņu palīdzību.”

Pilsētas un novada vēsturi izsenis fiksējuši hronisti un apskatnieki, mākslinieki un vēlāk – fotogrāfi. Viens no ilggadējākajiem foto un video vēstures veidotājiem Alūksnes novadā un pilsētā ir alūksnietis Vilnis Blūms, un rezultātā radīti ne tikai vērtīgi foto arhīvi, bet arī dokumentāli videostāsti.

V. Blūmam ir ne tikai fotogrāfa vērīgais skatiens, bet arī zelta rokas. Jau 30 gadus viņš strādā par griezējinstrumentu asinātāju kokapstrādes uzņēmumos. Kā pats saka – kamēr vēl “kāti tur”, jācenšas strādāt un būt starp cilvēkiem.

Pirmais fotoaparāts – par ganiņa algu

Pavasarī V. Blūms jūtas īpaši enerģisks un iedvesmots. “Dabas atmoda man dod papildu enerģiju, tāpēc šajā laikā cenšos iziet nelielās pastaigās kopā ar fotoaparātu vai izmantoju iespēju darboties mājās un dārzā,” sarunu uzsāk alūksnietis. Aizraušanās ar fotografēšanu radusies jau pusaudža gados. “Savu pirmo aparātu nopelnīju vasaras brīvlaikā, kad gāju palīgā krustmātei Aldai Jaunannā ganīt govis, viņa strādāja kolhoza fermā par gani. Ganījām govis Pededzes krastos. Skaisti atcerēties to laiku! Kad pirms desmit gadiem ar mākslinieku Gunāru Ozoliņu sākām veidot filmiņu “Viena vasara”, Gunāra sarakstītais scenārijs atgādināja manas ganu gaitas,” atminas V. Blūms. Fotografēšana viņu aizrāvusi uzreiz, tiklīdz pamēģinājis, jo caur objektīvu redzējis pasauli citādi – niansēs un sīkumos, kas citiem reizēm paliek nepamanāmi. “Fotogrāfija man palīdz fiksēt brīžus, kas ir būtiski, bet ātri aizmirstami. Ļoti žēl, ka interese par vēsturisko un kultūras notikumu iemūžināšanu radās tikai vēlāk! Fotonegatīvu filmiņas tika sadedzinātas maisiem,” nosaka alūksnietis un spriež, ka vajadzēja tās saglabāt, bet toreiz tas nešķitis tik svarīgi.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties Aluksniesiem.lv abonementu:

"Alūksniešiem.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības "Malienas Ziņas" saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus Alūksnes un Apes novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē Aluksniesiem.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā Aluksniesiem.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.