Pededze glabā ārkārtīgi unikālu kultūru un tradīciju pūru, no kura vislielākā bagātība ir vietējo pareizticīgo iedzīvotāju tradicionālais kāzu rituāls. Rituāla motīvs izmantots laikmetīgā mākslas notikumā – kopienas izrādē “Sateka”, ko gan ar pededziešiem, gan apkārtējo pagastu un Alūksnes cilvēkiem veidoja profesionāla mākslinieku komanda. Šonedēļ izrāde piedzīvoja pirmizrādi.
Pededziešu kāzas iezīmē pagrieziena punktu, atklājot ne tikai indivīda izaicinājumus, bet rosina domāt plašāk par dzīves ciklu kā sabiedrībā, tā dabas pasaulē. Pēc projekta režisora Edgara Niklasona vārdiem izrāde kā iniciācijas rituāls akcentēs šogad slēgto Pededzes pamatskolas ēku ar atvērtu jautājumu par tās nākotni. Vienā solī ar režiju mijas Jāņa Putniņa horeogrāfija un Jēkaba Nīmaņa aranžētā mūzika, ko mākslinieks radījis iedvesmojoties no reģiona tradicionālās mūzikas un kopienā populārām dziesmām.
Pededzieši portālam stāsta, ka ceļš līdz pirmizrādei nebija bez grūtībām. Pirms diviem gadiem uzsāktos kopienas teātra mēģinājumus pārtrauca pandēmija, savukārt tagad, kad Pededzes skolas slēgšanai veltītā izrāde plānota skolas telpās, saņemts atteikums, tādēļ izrāde divos seansos notika Pededzes tautas namā. Gan – ar simbolisku sākumu pie Pededzes pamatskolas un teatralizētu gājienu līdz tautas namam.
Piektdienas seansu noskatījās kādi divdesmit apmeklētāji, pēc tā atzīstot, ka priekšnesums bijis iespaidīgs, atgādinot profesionālas laikmetīgās mākslas izrādes.
Teksts un foto: Sandra Apine
Reklāma