Dabai draudzīgs dzīvesveids rosina mums izdomāt arvien jaunus veidus kā lietām, kas kļuvušas par atkritumiem, dot otro dzīvi. Tā pēc svētkiem aktualizējies jautājums, kā lietderīgi izmantot svētku dāvanu iesaiņojumus, tostarp kartona kastes. Pēc Eurostat datiem, pēdējo desmit gadu periodā papīrs un kartons bija galvenie radītie izlietotā iepakojuma materiāli Eiropas Savienībā. 2019. gadā radīti 32,2 miljoni tonnu papīra un kartona atkritumu. Kopš 2009. gada šī atkritumu plūsma ir pieaugusi par 23,2 %. Latvijā radītais iepakojuma atkritumu daudzums ir pieaudzis par 22,4 %, sastādot 261 689 tonnas 2019. gadā valstī kopumā jeb 136,74 kg uz vienu iedzīvotāju.
Kartona kastu izgatavošanai pārsvarā izmanto zemas kvalitātes celulozes šķiedru, kas iegūta no otrreizējām izejvielām. Tas padara kartonu par mazvērtīgu otrreizējo izejvielu, kuras pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc kartona kastu atkārtota izmantošana, pārveidošana un pielietošana jaunu izstrādājumu darināšanā ir lielisks veids, kā mazināt radīto atkritumu apjomu un efektīvi pielietot resursus.
Ļoti interesantas man liekas “Zaļās jostas” iniciatīvā apkopotās idejas, kā pēc svētkiem izmantot kartona kastes, kas izmantotas dāvanu iesaiņošanai. Iedzīvotāji “Zaļajai jostai” iesūtīja vairāk nekā 180 radošas idejas kartona kastu otrreizējai izmantošanai. Tā var būt kaķu māja ģimenes četrkājainajam mīlulim. Kasti var pārveidot par mēbeli, piemēram, galdiņu. No kartona kastēm var gatavot gaismekļus, dekorus, svētku atribūtus un citas mājsaimniecībā noderīgas lietas. Pirms izmest kartona kastes, vispirms apdomā, kā to ir iespējams izmantot atkārtoti.
Kartona kastēm manās mājās vienmēr ir otrais pielietojums jeb otrā dzīve. Ja tās ir lielas, bērni labprāt spēlējas tajās, lien, zīmē, griež caurumus, brauc un šļūc ar tām pa grīdu. Bērniem katra tukša kaste mājās ir liels prieks, jo atkal varēs izpausties pēc sirds patikas. Un te nu reiz pa reizei esmu aizdomājusies, kādas gan rotaļlietas vajag bērnam? Robotus, klučus, mašīnas? Jā, tas viss interesē un aizrauj, bet reizēm interesants ir arī viss ikdienišķais. Tāpēc mans pirmais ieteikums ir kastes atdod bērniem. Ja tās ir mazākas, mēģinu atrast pielietojumu saimniecībā, piemēram, garšvielu šķirošanai, kārtības ieviešanai bērnu mantām vai apģērbam. Ja arī tomēr pielietojums neatrodas, vieta tām ir šķirojamo atkritumu konteinerā, kas arī ir dabai draudzīgs risinājums.
Reklāma