Latvijas Meža īpašnieku biedrība (LMĪB) šogad uzsāk ūpja Bubobubo aizsardzības projektu privātajos mežos. Ūpis ir Latvijā un Eiropā lielākā pūču suga, kuras ķermeņa garums ir ap 60 – 75 cm. Projekts tiek īstenots Latvijas Vides aizsardzības fonda izsludinātajā projektu aktivitātē Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošana, un projekta gaitā privātos mežos tiks uzstādītas 37 platformasūpju ligzdošanai, informē Juris Zalmanis.
Dalībai projektā pieteicās LMĪB biedri – gan fiziskas, gan juridiskas personas, atvēlot savus meža īpašumus platformu uzstādīšanai.Projekta aptveramā ģeogrāfija ir visai plaša – ir pārstāvēta gan Kurzeme, gan Latgale, gan Vidzeme. Visi objekti atrodas mežaudzēs, kur ūpis potenciāli varētu ligzdot atbilstoši Pūču sugu aizsardzības plānā noteiktajām prioritārajām teritorijām ūpim.
Ūpim kā lielākajam pūčveidīgajam putnam ir nepieciešamas plašas ligzdas. Līdzīgi kā citas pūču sugas, tas ligzdu pats nebūvē, bet piemērotā substrātā izkašņā bedrīti dēšanai, šīs dēšanas bedrītes sasniedz ievērojamus apmērus: 30-50 cm diametrā ar 6-23 cm dziļumu. Šādās vietās tās apdraud dažādi plēsēji, kā arī putni ir sevišķi jutīgi pret traucējumu. Projekta vadītājs Juris Zalmanis stāsta: “Projektā paredzēts izvietot ligzdošanas platformasūpim 6-8 metru augstumā koku zaru žuburos vai zaru žāklēs. Un ir cerība, ka kādā no nākamajiem gadiem ūpis izvēlēsies mūsu uzstādītās platformas ligzdošanai”.
Kā skaidroprojektam piesaistītais pūču eksperts Gaidis Grandāns, ūpju populācijas lielums Latvijā ir ap 8 – 73 ligzdojoši pāri. Smilšakmens atsegumos ligzdojošā populācija gandrīz izzudusi vai izzūdoša. Sugas apdraudētība Latvijā, atbilstoši starptautiski atzītajiem IUCN kritērijiem – kritiski apdraudēts (CriticallyEndangered, CR), jo tā populāciju veido mazāk kā 50 pieauguši indivīdi. Lielākā skaitā sastopams Baltijas jūras piekrastē un lielo seklūdens ezeru (Babītes, Kaņiera, Engures ezeri) tiešā tuvumā
Reklāma