Ceturtdiena, 15. janvāris
Fēlikss, Felicita
weather-icon
+-15° C, vējš 0.45 m/s, DA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Zemnieki gatavojas atvērt kafejnīcu

Liepnas pagasta iedzīvotāji ar nepacietību gaida, kad pagasta centrā atvērs kafejnīcu.

Liepnas pagasta iedzīvotāji ar nepacietību gaida, kad pagasta centrā atvērs kafejnīcu. Zemnieku saimniecības “Stidzenieki” īpašnieki Daina un Ivans Legas cer, ka tas notiks drīz.
“Pagastā nav piemērotu telpu, kur sarīkot jubilejas svinības, kāzu vai bēru mielastu. Protams, varēs arī paēst pusdienas vai izdzert tasi kafijas. Daudzi mūs mudināja atvērt kafejnīcu, bet to nevar izdarīt ātri. Ēku nopirkām pirms diviem gadiem, bet tikai tagad būs pabeigts telpu remonts. Pasūtītas ir mēbeles, bet vēl jāgādā iekārtas un elektriskās plītis,” stāsta D.Lega.
Kafejnīcā tiks piedāvāti salāti, siltie ēdieni un dzērieni. Tos varēs pasūtīt. Būs iekārtots arī bārs. Tiek meklēti strādnieki, jo kafejnīcā būs sešas darba vietas. “Ēdienu gatavošanai varēs izmantot saimniecībā audzēto produkciju – cūkgaļu, piena produktus, kartupeļus, saknes un dārzeņus, rabarberus, ogas… Nav nemaz tik viegli atrast noietu, turklāt tādu, lai nebūtu jāatdod lēti,” spriež D.Lega. Viņa ir ieguvusi pavāra specialitāti, strādājusi bijušajā ēdnīcā, kur tagad būs kafejnīca. Tagad Daina gaida ceturto bērniņu, bet pēc tam varēs likt lietā zināšanas un prasmi ēdienu gatavošanā. “Ceram, ka kādreiz Bērziņos būs atvērts robežpārejas punkts. Tas palielinās caurbraucēju skaitu. Ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī tie būs kafejnīcas apmeklētāji,” atzīst D.Lega. Paredzēts ne tikai atskaņot mūziku, bet arī aicināt mūziķus un rīkot atpūtas pasākumus.
Kafejnīcas iekārtošanai ņemts kredīts bankā un izlietoti iekrājumi, bet cūku fermā īstenots projekts piena un gaļas ražošanas standartu sasniegšanai. Daļu finansējuma saņem pirms, daļu – pēc projekta pabeigšanas. Fermas ēkai ir uzlikts jauns jumts, bet vajadzīgs remonts, kā arī mēslu transportieris. “Fermas ēku iegādājāmies no internātskolas. Tas deva iespēju nošķirt govis no 65 cūkām. Piena dzesētājs un slaukšanas aparāti ir iegādāti. Vēl jāierīko piena telpa un jātaisa teļu sprosti,” skaidro zemniece.
“Stidzeniekos” tiek audzēti sivēni un nobaroti bekoni pārdošanai. Ir savi klienti, kas brauc šurp pēc sivēniem. Cūkkopēji var saņemt 120 latus par sivēnmāti, ja ir vismaz desmit sivēnmātes. Legu fermā to nav tik daudz, jo bija laiks, kad radās grūtības sivēnus pārdot. “Vairākkārt ar vīru esam sprieduši, ka vajadzētu pārtraukt cūkkopību, jo reizēm nav peļņas vai pat rodas zaudējumi. Bet ko tad darīsim?” saka D.Lega. Ivans Lega bija ierīkojis pārvietojamu kautuvi, piedāvājot šo pakalpojumu zemniekiem, taču nācās atteikties. Tagad arī pašu audzētas cūkas ved uz kautuvi Balvu rajona Kubuļos. Gaļu pārdod skolu un pansionāta ēdnīcām, kā arī iedzīvotājiem. “Domājam ierīkot žāvētavu, lai dažādotu piedāvājumu. Bijušās ēdnīcas telpās tāda iespēja ir,” atklāj D.Lega.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri