Trešdiena, 14. janvāris
Harijs, Ārijs, Āris, Aira
weather-icon
+-15° C, vējš 1.5 m/s, A-DA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Novadnieks palīdzēs Gaujienā atjaunot baznīcu

Novadnieks, bijušais Latvijas armijas komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots ir uzņēmies panākt un palīdzēt, lai Gaujienas pagastā atkal tiktu uzcelta baznīca.

Novadnieks, bijušais Latvijas armijas komandieris viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots ir uzņēmies panākt un palīdzēt, lai Gaujienas pagastā atkal tiktu uzcelta baznīca.
“Gaujiena Latvijā ir ļoti specifiska vieta, tur ir īpaša aura. Ja cilvēks ir kaut brīdi bijis Gaujienā un redzējis ziedam ievas Gaujas krastā, tad vienmēr jūtas kaut ko parādā tai vietai un pats sev. Gaujiena ir mana dzimtā vieta, tur dzīvoja mani vecvecāki un mammīte. Viņa par mani visu mūžu ir lūgusi Dievu un visu mūžu man palīdzējusi. Tagad mammītes vairs nav, tādēļ mans pienākums ir palīdzēt uzcelt Gaujienā baznīcu. Vēl viens iemesls, kādēļ Gaujienā ir nepieciešama baznīca, ir kādreizējā mācītāja Jāņa Janelsīša atcerēšanās. Manuprāt, viņš ir leģendārs latviešu mācītājs,” stāsta G.A.Zeibots.
Viņš uzsver, ka savulaik Gaujienā ir bijušas baznīcas, pirmā baznīca Gaujienā uzcelta jau 13.gadsimtā. 1892.gadā uzcēla līdz šim pēdējo baznīcu neogotikas stilā no kaltiem akmeņiem. Diemžēl Otrā pasaules kara laikā to uzspridzināja.
“Ideja par baznīcas atjaunošanu Gaujienā vēl padomju varas gados ienāca prātā toreizējai kolhoza vadībai. Tagad tas šķiet kā neprāts, jo tam laikam tā bija liela uzdrošināšanās. Projektu izstrādāja arhitekts Modris Ģelzis, un, pārkāpjot likumu, par to samaksāja Gaujienas pašvaldība. Toreiz tās vadītāja bija Veronika Jurča. Diemžēl par pamatu ielikšanu netālu no bijušās baznīcas drupām tālāk netika,” atceras novadnieks.
Arhitekta izstrādātais projekts ir saglabāts, un, to izmantojot, tiks celta arī jaunā baznīca. G.A.Zeibots uzsver, ka projektā ir ietverta pāreja no bijušā uz šodienu, piemēram, baznīcas priekšā būs no akmeņiem veidota speciāla arka.
“Projekts nav novecojis – gluži pretēji, tā būs ļoti moderna baznīca! Tajā tradicionālais ir apvienots ar jaunām un mūsdienīgām arhitekta idejām. Projektā baznīcai nav paredzēti sānu logi, bet gan kaut kas līdzīgs jumta logiem, jo gaisma galvenajā telpā ieplūdīs caur nišām. Tāpēc telpai būs savs burvīgums gan dienā, gan naktī. Ir paredzēta arī speciāla vieta ērģelēm un korim. Tādēļ tur veiksmīgi varēs notikt koncerti,” aizrautīgi stāsta G.A.Zeibots.
Viņš kopā ar arhitektu M.Ģelzi nesen bija arī Gaujienas pagasta padomē, tikās ar tās priekšsēdētāju Viesturu Dandenu un pārējām ieinteresētajām personām, lai pārrunātu ieceres īstenošanu. Vēl tiek domāts par to, kas to visu koordinēs. Ir iecere, ka projekta vadītāja būs gaujieniete Valija Einberga. Plānots, ka baznīcas celtniecība sāktos jau 2007.gada pavasarī un 2008.gadā būtu jau pabeigta.
Latvijas evaņģēliski luteriskajai baznīcai ir sava īpašumu komisija, kas noteikusi, ka Gaujienas baznīca 2007.gadā būs starp prioritārajiem projektiem. Apmēram 30 000 latu ieceres īstenošanai piešķirs Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca.
“Manuprāt, mums vispirms vajadzēja uzdrīkstēšanos, jo kaut ko sākt vienmēr ir grūti. Tas ir izdarīts. Tagad nepieciešams atrast ziedotājus. Man gribētos vēl uzrunāt Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolu. Ja pareizi atminos, tad 2008.
gadā skolai ir liela jubileja. Ja tā ir, tad baznīcas uzcelšana varētu būt kā dāvana skolai. Cik cilvēku ir absolvējuši Gaujienas skolu? Ja katrs no viņiem ziedotu vienu latu, mēs jau uzceltu baznīcu! Mēs vēl izvērtēsim, kā un kur iedzīvotāji varēs ziedot, un tad aicināsim to darīt. Es domāju, ka mums izdosies,” saka G.A.Zeibots.

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri