Alūksnes mākslas skola, iekļaujoties Mākslas dienu pasākumos, aicināja uz starptautiska projekta prezentāciju Vecajā pilī. Pasākumam dots simbolisks nosaukums “Augšā celsies Vecā pils!”, jo mākslas skolas kolektīvs tic šādai iespējai.
Alūksnes mākslas skola, iekļaujoties Mākslas dienu pasākumos, aicināja uz starptautiska projekta prezentāciju Vecajā pilī. Pasākumam dots simbolisks nosaukums “Augšā celsies Vecā pils!”, jo mākslas skolas kolektīvs tic šādai iespējai.
“Šis ir ļoti nozīmīgs brīdis, kad mēs ieejam Vecajā pilī un sākam to apdzīvot. Tas ir pirmais solis, kam sekos nākamie,” ir pārliecināts mākslas skolas direktors Ojārs Vēliņš.
Atceroties Mākslas dienu aizsākumu pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, padomju totalitārā režīma apstākļos, O.Vēliņš atgādina, ka toreiz radošā inteliģence savus viedokļus un apkārtējās pasaules redzējumu izteica mākslas darbos, tā veidojot sarunu tiltu ar tautu. “Gribu to salīdzināt ar lāča ausu demonstrēšanu, jo saskaņā ar Andreja Pumpura eposu “Lāčplēsis” tieši ausis bija tautas spēka avots, kas varēja stāvēt pretī varas pretspēkam. Līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu Mākslas dienu rīkošana pierima, jo viedokļu apmaiņa ieguva citas formas. Tomēr pēc 15 neatkarības gadiem tās ir atkal atdzimušas,” secina direktors.
Izstāde uzrunā skatītājus
Mākslas dienas ir nepieciešamas, jo ir jāturpina dialogs ar skatītājiem, lai viņi gūtu morālu atbalstu mākslas vērtībās. Latvijā strauji palielinās miljonāru un arī nabadzīgo iedzīvotāju skaits, tāpēc daudzi cenšas savas sapņu pilis saskatīt mākslas pasaulē. O.Vēliņš cer, ka tieši mākslas darbi liks aizdomāties, cik tādas sarunas ir nepieciešamas ne tikai galvaspilsētas, bet arī Alūksnes rajona iedzīvotājiem. “Metropolei vispirms ir jābūt mūsu sirdīs, mūsu ģimenēs, mūsu darbavietās, mūsu skolās un mūsu pilsētā. Tāpēc šis pasākums notiek Vecajā pilī. Te ir paredzēts veidot daudzfunkcionālu mākslas izglītības centru. Izstāde “Small Talk” jeb sarunas ir izvietota telpā, kas būs daļa no izstādēm paredzētās zāles,” skaidro O.Vēliņš. Pirmā stāva 120 kvadrātmetru plašajā izstāžu zālē izstādes varēs plānot vismaz sešas reizes gadā.
“Sarunas” ir sadraudzības pilsētu Rīga – Pori sadarbības projekts. Abu pilsētu mākslas darbu autori tajā piedalās ar vienādas formas darbiem un risina kopēju tēmu. “Manuprāt, tas ir retorisks mākslinieku dialogs ar skatītāju, negaidot atbildi. Novēlu visiem izstādes apmeklētājiem ieraudzīt to izjūtu kopumu, ko autori ir vēlējušies paust, kā arī sadzirdēt atbildi uz sev nozīmīgiem jautājumiem. Lai turpinās sarunas un šis mākslas projekts priecē mūsu sirdis! Lai izstāde mūs uzrunā tikpat spēcīgi kā pirmie sniegpulkstenīši katru pavasari! Līdz 15.maijam izstāde būs skatāma mākslas skolas telpās,” uzsver O.Vēliņš.
Prestižas telpas ir pelnītas
Šis Alūksnes mākslas skolai ir 15.mācību gads, tāpēc pasākuma dalībnieki sveic pedagogus un bauda jubilejas kliņģeri, skatoties videofilmu, atceras skolas veidošanu. “Mani priecē tas brīdis, kad uz Alūksni atnāca jaunie mākslinieki Anita un Ojārs Vēliņi. Viņi izveidoja Alūksnes amatu un mākslas skolu, kas sākotnēji atradās Jaunajā pilī. Tagad tā palēnām dodas uz Veco pili, bet ar domu palikt mūžam jauna,” saka Alūksnes domes priekšsēdētājs Viktors Litaunieks. Viņš cer, ka projekta iecere renovēt Veco pili īstenosies, jo valdības prioritāte ir izglītība. Tas nozīmē, ka tās attīstībai būs plašas finansēšanas iespējas gan no valsts, gan Eiropas Savienības fondu līdzekļiem.
Alūksnes rajona virsprokurors Vilnis Sliņķis atzīst, ka jūtas gan kā mākslas skolas audzēkņu tēvs, gan arī kā šīs skolas padomes priekšsēdētājs. Viņš vēl neizsīkstošu spēku skolas pedagogiem, lai izstāde ir tikai pirmais pakāpiens Vecās pils apgūšanā no pagraba līdz pat bēniņiem. “Alūksnes mākslas skola ir starp prestižākajām valstī, tāpēc ir pelnījusi atbilstošas telpas, ne tikai cerības,” saka V.Sliņķis.
Sperts pirmais solis uz Veco pili
Vecās pils arhitektoniskā mākslinieciskā izpēte veikta jau 2002.gadā, kad Kultūrkapitāla fonds piešķīra finansējumu izpētes projektam. Firma “AIG” devusi pils vizuālās apsekošanas slēdzienu, ka saglabājamas un restaurējamas arhitektoniskās un mākslinieciskās vērtības: kāpnes, flīzes, durvis. Pils tikpat kā nav restaurēta kopš 18.gadsimta, tāpēc klasicisma iezīmes tajā ir labi saskatāmas. Sliktā stāvoklī ir veranda. Virs tās otrajā stāvā paredzēts veidot mācību telpu ar stiklotām sienām. Trešajā stāvā, paceļot jumta sijas, varēs iegūt plašas telpas. Tur būs darbavietas datorgrafikai. Pirmajā stāvā būs ne tikai izstāžu zāle, bet arī telpas skolas administrācijai, garderobe un atpūtas istaba.
Alūksnes dome atbalstījusi mākslas skolas projekta “Ēkas Ojāra Vācieša ielā 2, Alūksnē, renovācija mākslas skolas vajadzībās” iesniegšanu 2007.gada Valsts investīciju programmā. Projekta kopējās izmaksas ir 370 000 latu. 20 procenti ir paredzēti kā pilsētas pašvaldības līdzfinansējums. Šogad mākslas skolas budžetā projekta sagatavošanai un pabeigšanai ir paredzēti 9313 lati, bet tehniskajai būvekspertīzei – 2500 lati. Projektu ar saviem parakstiem atbalstījuši arī Alūksnes iedzīvotāji.