Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) rīkotās nozares gada balvas “Platīna pele 2024” specbalvu saņēmusi pirmsskolas skolotāja Dita Holla, kura ar programmēšanu iepazīstina pašus mazākos alūksniešus.
Jāmāca kritiski domāt
Atzinību izpelnījušies projekti, kas vērsti uz efektivitātes vairošanu: ilgtspējas platforma, viedais ūdens skaitītājs, sabiedriskā iniciatīva senioru informēšanai par sevis pasargāšanu no telefonkrāpniekiem, kā arī citi digitālās transformācijas un kiberdrošības projekti. “Platīna peles” specbalvu asociācija pasniegusi Alūksnes PII “Sprīdītis” skolotājai Ditai Hollai, kura vienmēr bijusi aktīva tehnoloģiju jomā, ir arī “eTwin-
ning” un “Code week” vēstniece Latvijā, par ko jau esam stāstījuši laikraksta slejās. “Šai balvai mani izvirzīja Andra Krasavina, LIKTA Digitālo tehnoloģiju nodaļas vadītāja. Mēs Latvijā esam tikai trīs “Code Week” vēstnieki, kuri attīsta digitālās programmēšanas prasmes skolēniem un pirmsskolas vecuma bērniem,” pastāsta balvas ieguvēja.
Skolotāja uzsver digitālo prasmju nepieciešamību mūsu ikdienā. “Bērniem jāstāsta par drošību internetā, jāmāca kritiskā domāšana – atšķirt patiesību no nepatiesības. Tāpat svarīgi saprast, ka varam izmantot mākslīgo intelektu savā labā, nevis ļaut tam izmantot cilvēku,” viņa piebilst. Runājot par digitālo drošību, viņa uzsver, ka mums ir lieli riski saistībā ar Ukrainā notiekošo, jo robeža ar agresorvalsti Krieviju ir tepat līdzās. “Mācām bērniem drošību – vai mēs svešiem cilvēkiem varam teikt paroles, vai labāk uzticamies vecākiem, kā pareizi jāizslēdz iekārtas un daudz ko citu. Par visu jāsāk runāt jau bērnudārzā,” stāsta D. Holla, jo pirmsskola – tas ir pamats. “Bērni jau šajā vecumposmā veidojas ar konkrētām interesēm, ar vīziju uz nākotni,” saka skolotāja.
Programmēšana ar robotiem
D. Holla pirmsskolas vecuma bērnus ar programmēšanu iepazīstina jau divus mācību gadus. Viss sākās 2020. gadā, kad PII bija “Erasmus” projekts par tehnoloģijām un bija iespēja iegādāties dažādu veidu robotus. “Ar šo tehnoloģiju palīdzību bērns iemācās programmēšanu – bērnam ir iespēja vadīt robotu darbību, šādi mācās arī to, kā izlabot pieļautās kļūdas. Programmēšana palīdz bērniem attīstīt citādāku domāšanu. Iespēju ir daudz, svarīgi nebaidīties iziet no ierastajiem rāmjiem,” viņa uzsver. D. Holla neslēpj savu saviļņojumu, saņemot balvu, – tā ir arī kā motivācija citiem jauniem skolotājiem – ir jādara, tad būs rezultāts.
“Platīna pele”
Balva “Platīna pele” tiek pasniegta kopš 2007. gada. Tās mērķis ir apzināt veiksmīgākos Latvijā radītos digitālos risinājumus, novērtēt izcilākos projektu autorus un izstrādātājus, kā arī veicināt izpratni par jēgpilnu tehnoloģiju pielietojumu – sabiedrībā, biznesā, pārvaldē un izglītībā.
Reklāma