Alūksnes novada mazpulki šogad kopīgi ar novadā patvērumu radušām ukraiņu ģimenēm iesaistīsies augļu un dārzeņu audzēšanā un konservēšanā, kas būs laba pieredze un ievērojams atbalsts saimes galdam visiem projektā iesaistītajiem.
Tas būs iespējams, jo atbalstīts nodibinājuma “Alūksnes un Apes novada fonds” projekts “Augļu un dārzeņu audzēšana, konservēšana Alūksnes novada mazpulcēnu un ukraiņu ģimenēs” Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā “Pats savam saimes galdam”. Projektu vada Alūksnes un Strautiņu mazpulku vadītāja Sandra Buliņa, kuras pieredze ļauj sniegt zināšanas augļkopībā un dārzniecībā gan vieniem, gan otriem.
Sargā saimniekošanas tradīcijas
Nodibinājuma vadītāja Dzintra Zvejniece stāsta, ka programmas mērķis ir dot iespēju grūtībās nonākušiem cilvēkiem pašu rokām veikt dārzkopības darbus pārtikas sagādāšanai savas saimes galdam.“Tā ir iespēja atbalstīt darbīgu bezpeļņas organizāciju centienus iesaistīt grūtībās nonākušus un vienlaikus uzņēmīgus un rosīgus savas apkaimes iedzīvotājus darbos, kas uzlabo viņu dzīves apstākļus,” skaidro Dz. Zvejniece. Fondam gadu gaitā izveidojusies cieša sadarbība ar Alūksnes novadā esošajiem mazpulkiem, un šis projekts ir viena no sadarbības izpausmēm.
Alūksnes novadā darbojas trīs mazpulki – Alūksnes, Ziemeru un Strautiņu teritorijās. Bērni aktīvi iesaistās dažādās nodarbībās un projektos, arī no likvidētajām Strautiņu un Bejas skolām. “Tikai ar lielu ģimenes atbalstu varam nosargāt šīs saimniekošanas tradīcijas novadu lauku saimniecībās. Iepriekš īstenotajos projektos iepazināmies ar Alūksnes un Smiltenes novados dzīvojošajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri labprāt iesaistās mazpulku aktivitātēs un pasākumos un ir ļoti pateicīgi vietējās kopienas cilvēkiem par atbalstu. Šis projekts ir atbalsts viņiem, kā arī mazpulku ģimenēm, kurās ir centīgi mazpulcēni un čakli viņu vecāki. Šīs ģimenes ar savu piemēru veicina sabiedrības plašāku interesi par to, kā veidot ap sevi sakārtotu un veselīgu vidi,” vērtē S. Buliņa.
Iepirkti pirmie stādi
Maijā projekts jau rit pilnā sparā, veikti pirmie pirkumi – sēklas, stādi, dārza inventārs. “Iegādājāmies dažādas dārzeņu sēklas, sīksīpoliņus, kūdru, plēves siltumnīcas, dārza ķerras, lāpstas, kapļus. Šomēnes papildināsim ģimenes dārzu stādījumus ar ābelītēm, plūmēm, bumbierēm, ķiršiem. Savukārt tomātu, paprikas un baklažānu stādiņi ceļos uz projektā iesaistīto ukraiņu ģimeņu siltumnīcām,” stāsta S. Buliņa.
Šādu iespēju novērtē arī ukrainiete Anna Donec, kura Alūksnē dzīvo jau divus gadus, atzīstot, ka Alūksnes kopienā ir viegli iejusties. “Ukrainā mums bija sava saimniecība, tādēļ man ļoti pietrūkst darbošanās ar zemi. Alūksnē mēs dzīvojam dzīvoklī, bet mums ir atvēlēts dārzs pie viesmīlīgiem saimniekiem privātīpašumā. Ceru, ka iestādītais augs raženi,” saka ukrainiete. Projekta ietvaros ukraiņu ģimenēm iegādātas arī trīs siltumnīcas.
Reklāma