Lai sakārtotu kapsētu dokumentāciju un apglabāto personu uzskaiti, digitalizēti Apes pilsētas kapi. Tas ļaus ne tikai pašvaldībai efektīvāk pārvaldīt kapsētu teritoriju, bet arī atvieglos iedzīvotājiem savu piederīgo apbedījumu vietu meklēšanu. Kapu digitalizāciju nodrošina uzņēmums SIA “Cemety”.
Jau vairākus gadus Latvijā notiek kapsētu digitalizācija, un tās mērķis ir sakārtot kapu uzskaites sistēmu, atvieglojot iedzīvotājiem informācijas ieguvi un informācijas nodošanu nākamajām paaudzēm. Digitalizācija ir kapsētu elektroniski atainota shēma ar vietu numuriem un apbedīto personu uzskaiti šajās kapavietās.
“Kapsētas datubāzē iedzīvotāji var apskatīt informāciju par apbedītajiem tuviniekiem, papildināt datus, piemēram, atpazīt neidentificētas vai nekoptās kapu vietas vai iesniegt detalizētu informāciju par saviem piederīgajiem. Iesniedzot informāciju, lūgums norādīt arī sektora numuru. Katram apbedījumam izveidota atsevišķa sadaļa, kurā pieejamas apbedījuma vietas fotogrāfijas un informācija par apbedītajiem. Fotogrāfijas pēc piederīgo lūguma iespējams nomainīt. Digitalizācija notika ziemā, tādēļ foto ir tapuši ziemas sezonā. Ja tuvinieki vēlas fotogrāfiju ar sakoptu kopiņu vasarā, to varēs nomainīt,” skaidro Apes apvienības pārvaldes vadītāja Liene Ābolkalne un aicina piederīgos iepazīties ar publicēto informāciju “cemety.lv”, kur var arī pa tiešo pieteikt datus papildināšanai vai koriģēšanai. “Ja ir kādas kļūdas, kas darba procesā var gadīties, lūdzu ziņot, un visu novērsīs,” aicina L. Ābolkalne.
Kapsētu digitalizācijas nepieciešamību uzsvērusi arī Valsts kontrole, veicot revīziju par kapsētu apsaimniekošanu un uzturēšanu. Kapu grāmatas var pazust vai laika gaitā tikt sabojātas, līdz ar ko var zust arī visa informācija par apbedījumiem. “Šis ir labs rīks, ko var izmantot ne vien iedzīvotāji, bet arī kapu apsaimniekotāji savā darbā. Kapu uzraugi mēdz mainīties, un ir labi, ja informāciju viens otram nodod, tomēr ne vienmēr tā notiek. Arī Apes pilsētas kapos ir kopiņas, par kurām nav informācijas, kas tur ir apbedīts, – datu nav,” saka L. Ābolkalne.
Šobrīd digitalizēti pilsētas kapi, bet L. Ābolkalne teic, ka darbs turpināsies un plānots digitalizēt arī Apes Meža kapus. Process izmaksāja ap trīs tūkstošiem eiro.
Reklāma