Nākamgad aprit 40 gadi, kopš kinorežisors Jānis Streičs uzņēma filmu “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, ko joprojām rāda katros vasaras saulgriežos. Ar šo filmu zilajos ekrānos ir izaugušas vairākas paaudzes, un pats režisors joprojām brīnās par tās fenomenu. “Alūksnes un Malienas Ziņas” pirmsjāņos devās apraudzīt, kā tagad izskatās “Bieku” sētā Raiskumā, kur filmēja šo brīnišķīgo tautā mīlēto filmu. Nākamgad plānotas lielas svinības.
Daudzi nemaz nezina, ka filmā par “Saknītēm” nosauktās Mirttantes mājas Pārgaujas novada Raiskumā patiesībā saucas “Biekas”, un tās nemaz nav viegli atrast. Orientieris varētu būt autobusu pietura “Biekas”, no kuras netālu jāgriežas pa kreisi. Pa labi paliek ainaviskais Raiskuma ezers. Nudien, skaista vieta, uzreiz gribas dziedāt filmā dzirdamo “Te ir tava dzimtene, smilšainais krasts”, un nav brīnums, ka Jānis Streičs, meklējot filmēšanas vietu pa visu Latviju, garāmbraucot piestājis tieši šeit.
Tiek nejaušā godā
“Tā arī mēs tikām tādā nejaušā godā,” stāsta viesmīlīgā Maija Vegnere, 170 gadu vecās “Bieku” sētas saimniece, raiskumniece vairākās paaudzēs, kura priecājoties par katru atbraucēju. Pēdējā laikā, tuvojoties filmas apaļajai jubilejai, tādu esot vairāk, šeit filmas jubilejas reizēs notikuši arī pasākumi ar skatuvēm piemājas pļavās. Arī talkas, ko rīkojuši filmas fani un atbalstītāji. Kaut arī saimniecībā darba pietiek – redzu gan vistiņas, gan dārzu un siltumnīcu, gana arī appļaujamās un ravējamās platības, ekskursija pa filmas uzņemšanas vietām ir kundzes galvenā nodarbošanās.
Mājas viņai ir svarīgas, savulaik viņas vecvecvectēvs prāvu zemes gabalu šeit iegādājies, norēķinoties zeltā. Gadu gaitā dzimtas īpašums sadalīts, daļa pārdota, taču vairāki hektāri joprojām ir, arī slavenās mājas Maija negrasās pārdot, kaut gribētāji esot.
Prot citēt visu filmu
Kad
filmu
šeit 1981. gadā
filmēja,
Maijai bija 30 gadu, taču
tā
kā
visa ģimene
tepat dzīvojusi
uz vietas paralēli
filmēšanas
procesam, Maija uzņemšanas
laukumā
pieredzēto
–
gan to, kas kadrā,
gan to, kas ārpus
tā,
atminas tik krāšņi,
it kā
tas būtu
noticis nupat un precīzās
toņkārtās
prot citēt
teju vai visas filmas epizodes. Stāstījumam
pa
visam
viņa
ekskursantam uzdod mīklas
–
kas notika šeit?
Ko šeit
teica? Atbildēt
ne vienmēr
ir viegli, jo filmā
jau vairāk
pievēršam
uzmanību
aktieriem, dialogiem, mazāk
detaļām,
apkārtnei,
taču
šajos
Jāņos
filmu noteikti skatīšos
ar pavisam citām
acīm,
atpazīstot
ekskursijā
redzētās
vietas un priekšmetus.
Mīlīgi
tas, ka sēta
nav izpucēta
kā
daždien
muzeji, palīdzot
atgriezties pagātnē,
kad te dzīvoja
filmas varoņi,
kuriem bija lielie nodomi aizaugušās
“Saknītes”
uzlabot.
Var uzzināt aizkadra noslēpumus
Maija
Vegnere zina stāstīt,
ka filmēšanas
laikā,
kas ilgusi no 1981. gada 10. jūlija
līdz
novembra sākumam,
sētā
reizumis rosījušies
teju pat 300 cilvēki
vienlaikus. Aktieri filmēšanas
laikā
izmitināti
gan “Biekās”,
gan tuvējās
mājās.
Tas varbūt
bija liktenīgi
arī
aktierim Uldim Dumpim, kurš
pēc
filmēšanas
vasaras iegādājās
īpašumu
tieši
Raiskumā.
M. Vegnere zina stāstīt
gan par aktieriem, gan statistiem, kuru lomā
tolaik iejuties arī
viņas
mazais brālis.
Tāpat
uzzinu, kuras filmas epizodes filmētas
“Biekās”,
kuras pietuvinātos
apstākļos
Rīgā,
cik sudrabkāzās
dāvināto
kreklu patiesībā
sagriezti, cik traumu Olga Dreģe
guvusi, turot govi, kurās
epizodēs
patiesībā
bijuši
aktieru aizvietotāji,
kādi
“Bieku”
māju
priekšmeti
filmēšanā
izmantoti un citu. “Man
vēl
bēniņos
jābūt
Mirttantes apsveikumu kartīšu
sainītim,
ko redzam filmā,”
teic saimniece. Te varēja
uzzināt
daudzus aizkadra noslēpumus.
Cenšas sakrāt naudiņu jumtam
Lai to visu uzzinātu, ir jābrauc uz “Biekām”. Varbūt tieši nākamais gads – filmas četrdesmitgade – būtu tam īstais iemesls, bet varbūt varat pagūt vēl šajos Jāņos. Līdzās nostaļģijai par filmu, mazliet pārņem arī skumjas, jo laika zobs Mirttantes mājas, kā arī saimniecības ēkas, kur kino tapis, ir pamatīgi skāris. Uz restaurāciju saimniece necer, jo par mazo pensiju to nepaveikt, taču jumtu gan gribētos uzlikt. “Biekās” par ekskursijām lūdz ziedojumus. Par tiem Maija ir apņēmības pilna vismaz uzlikt senajai mājai jumtu. Tāpat saimniece cienā ar pašas sietu kazas sieru, kas tagad būs arī manā Jāņu galdā. Interesants, bet skumjš atklājums bija arī tas, ka saimniece pat neesot saņēmusi visu par filmas vietu samaksāto naudu – tā pazudusi kaut kur pa ceļam… Maija Vegnere lepojas, ka viņas dzimtas mājās filmētā filma atzīta par visu laiku labāko latviešu kino un ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā, tādēļ atsauksmju grāmatā vēlēju, lai mājas un pati saimniece vēl ilgi, ilgi klausās Raiskuma lakstīgalu dziesmās.
Reklāma