Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pozitīva eksporta izaugsme atgriezīsies gada pirmajā pusē

Pozitīva eksporta izaugsme atgriezīsies gada pirmajā pusē, aģentūrai LETA prognozēja Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2024.gada janvārī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 1,1%. Preču importa vērtība šogad janvārī gada griezumā bija par 15,3% mazāka nekā pirms gada.

Tādējādi, pirmo reizi kopš 1995.gada preču eksporta vērtība pārsniedza importu un tirdzniecības saldo janvārī attiecīgi veidoja 1,2%. Eksporta un importa vērtības samazinājums gada griezumā joprojām ir saistāms ar cenu samazinājumu, kā arī bāzes efektu. Pēdējo mēnešu attīstības tendences rāda, ka eksporta krituma tempi samazinās.

Janvārī gada griezumā, jau vienpadsmito mēnesi, turpināja ievērojami samazināties minerālo produktu eksporta vērtība. Šis samazinājums būtiski ietekmēja kopējo eksporta vērtības kritumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ievērojami saruka arī elektroierīču un iekārtu, kā arī koksnes un tās izstrādājumu eksporta vērtība. Mērenāk samazinājās dzērienu, eļļas augu sēklu un mēbeļu eksports. Savukārt pieauga graudaugu kultūru, organisko ķīmisko savienojumu, farmācijas produktu, lidaparātu, to daļu un dzelzs un tērauda izstrādājumu eksports.

Janvārī gada griezumā par 2,7% samazinājās eksports uz ES valstīm. Eksporta vērtība straujāk samazinājās uz Somiju, Zviedriju un Vāciju. Savukārt eksports pieauga uz Lietuvu, Portugāli, Spāniju, Igauniju un Nīderlandi.

Janvārī par 7% samazinājās eksports uz NVS valstīm. Saruka eksports uz Baltkrieviju. Savukārt eksports pieauga uz Krieviju. Tostarp 40% no visa eksporta uz Krieviju joprojām veido dzērienu eksports. Tāpat tiek eksportēti apavi, apģērbi un piederumi un farmācijas produkti, kā arī citas sankciju sarakstā neiekļautas preces.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt janvārī par 6,6% pieauga eksports uz pārējām valstīm. Šajā valstu grupā straujāk palielinājās eksporta vērtība uz Lielbritāniju, Taizemi, Angolu, Tanzāniju un Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Savukārt eksporta vērtība samazinājās uz Ukrainu, Izraēlu, Norvēģiju un Ēģipti.

Janvārī gada griezumā, līdzīgi kā eksportā, importa vērtības kritumu lielākoties noteica minerālo produktu importa vērtības samazinājums. Tā saruka jau kopš 2013.gada janvāra. Samazinājās arī elektroierīču un iekārtu, mehānismu, mēslojumu un koksnes un tās izstrādājumu imports. Savukārt pieauga augu valsts produktu un pārtikas rūpniecības ražojumu importa vērtība.

Gergelevičs prognozē, ka eksporta izaugsme tuvākajos mēnešos saglabāsies vāja. To turpinās ietekmēt ierobežots ārējais pieprasījums un ģeopolitiskā nenoteiktība, tāpēc šajā situācijā ir būtiski turpināt meklēt jaunas piegāžu iespējas un preču noieta tirgus.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.