Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Izplatās respiratori sincitiālais vīruss

Foto: pixabay.com

Alūksnes novadā un visā valstī pašlaik ļoti izplatīts ir respiratori sincitiālais vīruss. Īpaši bīstams tas ir zīdainīšiem, maziem bērniem un novārgušiem senioriem. Infekcijai raksturīga augsta spēja ātri izplatīties, tādēļ novērots, ka ar to masveidā slimo arī bērnudārzu audzēkņi, bet izņēmums nav pieaugušie un lielāki bērni, kuriem pārsvarā skarti tikai augšējie elpceļi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz šim nebija izplatīts

Saslimšanu ar respiratori sincitiālo vīrusu novēro visu gadu, taču visbiežāk tas gaisa pilienu veidā izplatās no oktobra līdz aprīlim. Infekcijai raksturīga augsta spēja ātri izplatīties sabiedriskās vietās, darba un izglītības iestāžu kolektīvos. Tas notiek ne tikai gaisa pilienu, bet arī kontaktu ceļā – ar rokām, ar inficētu gultas veļu. “Vīruss mediķiem ir zināms, tas nav nekas jauns, taču līdzšinējos divarpus gadus, kamēr cilvēki lietoja medicīniskās maskas, lai izvairītos no saslimšanas ar koronavīrusu, tas nebija izplatīts,” laikrakstam stāsta SIA “Alūksnes slimnīca” valdes priekšsēdētāja Maruta Kauliņa.

Viņa uzsver, ka ir vīruss bīstams divas līdz trīs nedēļas veciem jaundzimušajiem. Zīdaiņiem šīs slimības iespaidā attīstās bronhoalīts, augšējo elpceļu iekaisums. Sevišķi bīstama šī infekcija ir neiznēsātiem jaundzimušajiem, jo no mātes iegūto antivielu līmenis viņiem ir zems vai to nav nemaz, tādēļ saslimšana nereti beidzas letāli.

Sauss klepus un sāpes krūtīs

Vīrusa inkubācijas periods ir divas līdz sešas dienas. Pirmajās dienās parādās sauss klepus, ko pavada apgrūtināta elpošana, sāpes krūtīs un cianoze. Taču var parādīties arī pneimonija, aknu funkciju traucējumi – sāpes labajā paribē, urīns tumšā krāsā, īslaicīgi paaugstināta fermentu aktivitāte, iesnas un neliels rīkles gala kairinājums, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Arī Alūksnes slimnīcā ārstējas daudz pacientu, kuriem konstatēts respiratori sincitiālais vīruss. Ar ātrās medicīniskās palīdzības automašīnām ved arī bērnus, taču vietu trūkuma dēļ nereti nākas atteikt uzņemšanu mūsu stacionārā, tādēļ mazos pacientus aiztransportē uz kaimiņu novadu slimnīcām,” atklāj M. Kauliņa.

Viņa norāda, ka pret šo vīrusu vakcīnas un citu specifisku līdzekļu nav, vakcīna pret gripu vai “Covid-19” šajā gadījumā arī nav efektīva. Vienīgi bērna organismā respiratori sincitiālā vīrusa infekcijas profilaksei izmanto specifisku imūnglobulīnu, ar kuru ievada gatavas antivielas pret šo infekciju.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.