Gaujienas muižas parkā taps mūzikas taka, kur iedvesmoties, gluži kā to
pirms 100 gadiem darīja komponists Jāzeps Vītols, klausoties Gaujienas
skanīgo dabu un putnu dziesmas. Mūzikas taka ved gar Jāzepa Vītola
muzeju, tāpēc projektā plānots nostiprināt jau nobrukušo nogāzi iepretim
“Anniņām” un izveidot brīvdabas terases.
Vērienīgos darbus veiks
Latvijas – Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projektā “Dabas
gars”, ko Apes novada dome īstenos kopā ar “Pleskavas – Izborskas
Apvienoto muzeju – rezervātu” un Lavru pašvaldību Krievijā. “Izmantojot
trīs teritoriju īpašo atmosfēru, enerģiju un spēku, radīs trīs maģiskus
dabas objektus. Gaujienas muižas parku labiekārtos un aprīkos ar
brīvdabas mūzikas instrumentiem, lai izceltu dabas un mūzikas vienotību,
Lavru centrā taps ģimenēm draudzīga pasaku taka, savukārt Izborskā tā
būs informatīvi izglītojoša taka, ietverot unikālu dabas objektu,”
stāsta Apes novada domes Teritorijas attīstības nodaļas vadītāja
vietniece Liene Ābolkalne. Katrā no šīm vietām dzīvojuši radoši cilvēki,
kuri iedvesmojušies no dabas skaistuma, tādēļ projektam dots nosaukums
“Dabas gars”.
Izdarīs sen cerēto
Jāzepa Vītola muzeja “Anniņas” vadītāja Ineta Riepniece ir priecīga, ka projekta ietvaros ir iespēja izdarīt darbus, par ko daudz domāts un runāts, taču līdz šim nav pieticis finansējuma. “Jāatzīst gan, ka arī šoreiz visu iecerēto nevarēs izdarīt un no dažiem projektā plānotajiem darbiem būs jāatsakās. Esam noteikuši prioritātes. Darīsim tik daudz, cik būs naudas. Šī programma finansējumu paredzēja tikai parkiem un to uzlabošanai. Tas būs solītis uz priekšu, lai sakārtotu vēsturisko mantojumu. Ieguldījumi būtu nepieciešami vēl, taču arī šoreiz izdarīsim daudz,” norāda I. Riepniece.
Pirms diviem gadiem “Anniņu” durvju priekšā nobruka augļu dārza mūris, tādēļ šīs vietas sakārtošana noteikta par prioritāti. “Tiks veidota terašu sistēma, akmeņus sakārtojot gabionos. Gribējām nostiprināt nogāzes augšējo malu pilnā apjomā, taču naudas tik daudz nebūs. Mūra stiprināšanai uz Gaujas pusi diemžēl naudas nepietiks,” skaidro I. Riepniece un norāda, ka Gaujienā ir ļoti sarežģīta ģeoloģiskā situācija.“Mums jārēķinās ar ūdeni, kas pa dolomīta slāņiem aiztek tur, kur tam ienāk prātā, un izcilā visbiezākos mūrus. Esam pārbaudījuši, ka gabionu sistēma ir iedarbīga, tādēļ līdzīgā veidā mēģināsim nostiprināt nogāzi, kas ir pretī “Anniņu” muzejam,” stāsta I. Riepniece.
Viedos terases skatītājiem
Līdzīgi gabioni jau izveidoti nogāzē pret “Anniņām”, kur notiek Gaujienas Vītolsvētki. Projekta ietvaros tādi taps arī blakus “Anniņu” muzejam vietā, kur nobruka mūris. “Veidosim terases skatītājiem, lai būtu ērti klausīties “Vītolēnu” nakts koncertus, ko nometnes dalībnieki sniedz uz balkona,” stāsta I. Riepniece. Viņa cer, ka lielākos darbus izdosies paveikt līdz Vītolsvētkiem jūlija beigās. “Svētki notiks, ja valstī nebūs ārkārtas situācijas. Mēs ļoti ceram uz to,” norāda I. Riepniece. Jaunums Gaujienā būs brīvdabas mūzikas instrumenti, ko izvietos dažādās parka vietās, to spēli varēs izmēģināt ikviens. Tāpat arī projekta gaitā muižas ansambļa centrā sakārtos gar celiņu malām izvietotos vecos akmens stabiņus.
Projekta izmaksas Gaujienai ir 374 980 eiro. Aprīļa sākumā ārkārtas domes sēdē deputāti lēma par ilgtermiņa aizņēmumu pašvaldības līdzfinansējuma un priekšfinansējuma nodrošināšanai 249 970 eiro apmērā.
Reklāma