Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Pirmie soļi grāmatvedībā

Kādi ir pirmie soļi grāmatvedībā? Tie iet roku rokā ar pirmajiem soļiem uzņēmējdarbībā. Grāmatvedība sākas reizē ar uzņēmumu – pat nedaudz pirms tā, jo, jau dibinot uzņēmumu, ir jāpieņem būtiski lēmumi, kas vēlāk tiešā veidā ietekmēs grāmatvedības kārtošanu.

Uzņēmējdarbības formas izvēle

Grāmatvedība sākas brīdī, kad jāizvēlas piemērotākā uzņēmējdarbības forma. Lai realizētu biznesa ideju, jāpieņem lēmums, vai dibināt uzņēmumu vai strādāt individuāli kā pašnodarbinātajam. Pašnodarbinātie strādā privāti, reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā un maksājot nodokļus, savukārt uzņēmums, piemēram, SIA ir juridiskā persona ar savu nosaukumu, adresi, numuru un nodalītu atbildību.

Saprotams, ka pašnodarbinātā grāmatvedība ir vienkāršāka, ja ir kaut minimālas zināšanas šajā jomā, grāmatvedību varēs kārtot paša spēkiem. Nozīmīgs pluss – ja konkrētajā laikā pašnodarbinātajam nav ienākumu, neveidojas nekādas izmaksas un nav jāmaksā obligātie maksājumi. Savukārt ne tik labas ziņas ir, ka pašnodarbinātais par savu komercdarbību atbild ar visu savu mantu, tam ir zema kreditbilitāte, tāpēc ir apgrūtināta sadarbība ar biznesa klientiem.

SIA ir izdevīgs, jo tā ir juridiska persona, kas var piedalīties arī iepirkumos, iepirkt preces vairumā utml., var būt vairāki īpašnieki, ir savs reģistrēts nosaukums, ko var arī patentēt. SIA valdes atbildība gulstas uz juridisko personu, tāpēc nenākas riskēt ar saviem īpašumiem un mantu. Vienlaikus SIA dibināšana ir sarežģītāka un arī uzturēšanas izmaksas ir augstākas, jo ir jāveic grāmatvedība, jāuzskaita finanses, jāiesniedz atskaites utt.

Kurš to darīs?

Jau uzņēmuma sākumā ir jāizlemj, kurš uzņemsies atbildību par grāmatvedības kārtošanu. Ja izvēle izdarīta par labu pašnodarbinātā statusam vai mikrouzņēmumam, iespējams, visus nepieciešamos darbus veikt pašu spēkiem. Sākotnēji var iziet kādus kursus vai izmantot iespēju konsultēties pie pieredzējušiem grāmatvežiem, taču tas nav nekas neiespējams. Taču jāizvērtē, vai ilgtermiņā lētāk neizmaksās šo pienākumu uzticēšana profesionālim, aiztaupot sev laiku un lieku stresu, jo, piemēram, pašnodarbinātā grāmatvedības kārtošanas ārpakalpojuma izmaksas nebūs kosmiskas. Vienkāršākais, no sirdsmiera viedokļa raugoties), taču arī ekonomiski dārgākais risinājums ir grāmatveža algošana, nodrošinot pastāvīgu darba vietu un algu.

Pirmie soļi

Kā sākas grāmatvedība? Mūsdienās lielākoties tiek izmantotas specializētas grāmatvedības programmas, kurā ik dienas tiek ievadīti visi būtiskākie dati un sistēma automātiski tos klasificē un saliek atbilstošajās sadaļās. Lielākā daļa grāmatvedības nu tiek kārtota elektroniskajā vidē, papīra dokumenti arvien zaudē savu nozīmi un grāmatvežu birojos vairs nekrājas papīra mapju kalni.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.