Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kad jādodas pie zobārsta? Pazīmes, kas liecina, par zobārsta vizītes nepieciešamību.

Daudziem cilvēkiem ir bail no zobārsta, tāpēc vizīte bieži vien tiek atlikta uz pēdējo brīdi. Mūžīgi gan no zobārsta izvairīties nevarēs, un agrāk vai vēlāk būs jādodas pie šī biedējošā ārsta. Principā, ja neielaidīsi nopietnas problēmas, tad vizīte pie zobārsta nebūs nekad briesmīgs.

Ja tu zini, ka tev ir kādas nopietnas problēmas ar zobiem vai smaganām, tad obligāti dodies pie zobārsta, jo risinājumu var atrast vienmēr – pat ja tev liekas, ka tur neko darīt nevarēs. Arī ja esi zaudējis kādu zobu, to varēs “atjaunot” ievietojot zobu implantu, kas ir vienīgais veids, kā vari atgūt zaudētu zobu.

Kā izvairīties no zobu zaudēšanas?

Zobu zaudēšanas iemesli var būt dažādi – arī kāds negadījums vai neveiksmīgs kritiens. Taču ir svarīgi rūpēties par zobu veselību, lai tie nebūtu jāzaudē, vai nebūtu jācieš sāpes. Ir svarīgi regulāri doties pie zobārsta, lai laicīgi novērstu problēmas, kamēr līdz zoba zaudēšanai vēl ir tālu.

Kad noteikti doties pie zobārsta?

Ja sāp zobs, tad tas noteikti ir svarīgs signāls, kas liecina, ka jāpiesaka vizīte pie zobārsta. Zobs ne vienmēr sāpēs visu laiku – var gadīties, ka tas sāp tikai kādu brīdi, vai pēc tam, kad esi uz zoba uzkodis ko cietāku. Ja sajuti kādas sāpes, tad labāk piesaki vizīti pat tad, ja nākamajā dienā viss ir kārtībā un nekas nesāp. Var gadīties, ka tas vienkārši ir jutīgs zobs un nekas nav jālabo, bet labāk par to pārliecināties pie zobārsta.

Ja nolauz zoba gabalu vai izkrīt kāda jau esoša plomba, tad arī griezies pie zobārsta. Izkritusi plomba būs jāliek no jauna, taču nolauzts zoba gabals var nebūt nekas traks. Labāk pārbaudīt, jo zobus pats apskatīt nevar, un pat ja varētu – neprofesionālis nevarēs noteikt vai zobam ir kāda nopietna problēma, kas jāārstē vai nē.

Nedrīkst aizmirst arī par smaganām, jo ja būs kāda problēma ar smaganām, tad būs lielāka iespēja, ka arī zobiem tiks nodarīts kaitējums. Smaganas vizuāli var signalizēt par kādu problēmu, kā arī sajūtas var būt nepatīkamas vai sāpīgas. Pastiprināta smaganu asiņošana arī ir pazīme, ka labāk doties pie speciālista uz konsultāciju.

Vai pie katrām aizdomām pierakstīties uz vizīti?

Katrs cilvēks ir individuāls, un katrs pats labāk zina, vai viņa smaganas mēdz asiņot vai zobi kļūst jutīgi dzerot karstus dzērienus. Tomēr, ja ir kaut kādas aizdomīgas sāpes vai sajūtas, kādas iepriekš nav bijušas, tad labāk pierakstīties uz vizīti. Atceries, ka rindā pie zobārsta parasti būs jāuzgaida. Ja sagaidīsi brīdi, kad zobs stipri sāpēs, tad var nākties mocīties ar šīm sāpēm, kamēr tiksi pie zobārsta.

Ja esi nesen bijis pie zobārsta, un viss ir kārtībā, tad nav nepieciešams pierakstīties atkal, ja visticamāk tas ir tikai jutīgs zobs vai smaganas asiņo pēc intensīvākas zobu mazgāšanas ar cietu sariņu zobu birsti.

Tomēr, ja tev ir tendence uz dažādām zobu problēmām, ja lieto kādus medikamentus, kas ietekmē mutes dobuma stāvokli, vai arī tev ir kāda slimība vai kaitīgs ieradums, kas var kaitēt zobiem vai smaganām, tad labāk doties pie zobārsta biežāk nevis retāk. Ja ielaidīsi kādu problēmu, tad zobu labošana vai smaganu ārstēšana var izmaksāt daudz vairāk, nekā vienkārša kontrolvizīte pie zobārsta drošības pēc.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.