Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā izveidot budžetu, kas darbosies

Ja neseko līdzi saviem tēriņiem, ir neiespējami izveidot budžetu. Tajā pašā laikā budžetam jābūt vienkāršam un saprotamam. Ja budžets ir sastādīts pareizi, tas ir lielisks veids, kā kontrolēt savas finanses. Ja izveidosiet budžetu, kas ir piemērots savam dzīvesveidam, tas var palīdzēt sasniegt lielos mērķus daudz veiksmīgāk.

Daudziem cilvēkiem nav līdz galam pilnas pārliecības par to, cik daudz viņi nopelna un kā iztērē savu naudu. Tiek saņemta nauda un tā tiek tērēta, kamēr nebeidzas. Maz ir tādu, kuri pēta un analizē, cik nopelna un kam iztērē. Bieži vien cilvēkiem ir attieksme ‘’ja man ir nauda bankas kontā, tad es varu kaut ko nopirkt’’.

Budžets nav jāuztver kā finansu ierobežojums. Patiesībā ierobežojums ir reālā dzīve, bet saprātīgs budžets palīdzēs būt brīvam un tērēt naudu lietām, kas ir svarīgas, nes prieku un gandarījumu.

Kāpēc budžets mēdz nedarboties

Daudzi cilvēki kļūst neapmierināti, kad viņu budžets nepildas pēc plāna. Viņi nekādi nevar sasniegt savus finansu mērķus, jo neievēro budžetu.

Iemesli tam bieži vien ir:

● Budžets ir pārāk sarežģīts. Cilvēki parasti veido sarežģītu budžetu. Jo vieglāks ir budžets, jo labāk tas ir lietojams.

● Budžets neatspoguļo veidotāja vertības. Budžetam jāpalīdz sasniegt paša veidotāja, nevis kāda cita vēlmes. Tāpēc tas ir jāpersonalizē.

● Tas nav reālistisks. Kad veidojat budžetu, balstieties uz faktiskajiem ieņēmumiem un ieradumiem, nevis uz kaut kādiem ideāliem iztēlojumiem vai ilūzijām. Piemēram, jau šodien ir zināmi visi kredītu un citi fiksētie maksājumi, kuriem ir konkrēts atmaksas termiņš.

Kā izveidot budžetu

Kad cilvēks nolemj sakārtot savas finansiālās lietas,  viens no pirmajiem rodas jautājums, kā var izveidot budžetu, kurš darbosies. Mēdz gadīties, ka budžets liekas savāds pat cilvēkam, kurš to izveidoja. Veiksmīga budžeta pamatā parasti ir ļoti vienkārši principi.

1. Atbrīvoties no visām kredītkartēm

2. Atlicināt 20% no ienākumiem un nekādā gadījumā to neaiztikt

3. Dzīvot ar atlikušiem 80%, lai kas arī notiktu

Tā ir vienkārša un lieliska sistēma. Ja var disciplinēti sekot šiem trim soļiem, ir liela iespēja kļūt finansiāli veiksmīgākam.

● Neuztraukties par izcilību. Budžets ir pats galvenais mērķis. Ieradumi nebūs uzreiz perfekti un nemainīsies pirmajā mēnesī. Vai otrajā, dažkārt pat ne trešajā. Ja uzreiz nevar sasniegt perfektu bilanci, jācenšas sasniegt to, cik ātri vien iespējams.

● Lielas lietas ir svarīgākas par mazajām. Var ietaupīt tukstošiem eiro vienā reizē, gudri pērkot nekustamo īpašumu vai auto. Samazinot savus lielos tēriņus, budžetā atliks daudz vairāk līdzekļu izklaidei.

● Veidot plānus, kas balstīti uz reālās nevis sapņu dzīves. Ja tiek tērēta nauda rīta kafijai katru dienu, to jāieplāno budžetā. Ja neplānojas algas palielinājums, nav jāatspoguļo tas budžetā. Budžetam jābūt reālam.

● Nesarežģīt lietas. Ievietot budžetā tik daudz detaļas, cik nepieciešams un ne vairāk. Jāatrod piemērots veids, kā sekot līdzi tēriņiem.

Pareizi sastādīts budžets sniedz brīvību

Parasti, tiklīdz ir noskaidroti svarīgākie tēriņi, par tiem vairs nav jāuztraucas. Piemēram, maksājumi par dzīvokli ir pastāvīgi, tie mainās tikai atkarībā no sezonas.

Ieguldījumu ziņā – tiklīdz tiek pierasts netērēt noteiktu summu, tas kļūst par ieradumu. Mērķis ir, lai vēlmes būtu apmierinātas un lai veidotos uzkrājums. Ja šīs divas kategorijas ir kārtībā, var tērēt atlikušo naudu, kam vien gribas. Tērēt naudu izklaidei var bez stresa, ja zināms, ka var to atļauties.

Vienmēr jāatceras: ja viens budžets nestrādā, jāmēģina izveidot cits. Nav jācenšas akli izmantot kāda cita izstrādāts budžets. Jāizmanto idejas kā starta punkts, bet jāpielāgo tās, lai budžets optimāli kalpotu katra ikdienai.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.