Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā gudri aizņemties, ja zaudēts darbs

Darba zaudēšana vienmēr ir bijis sasprings brīdis – it īpaši tad, kad tas notiek negaidīti. Šobrīd mēs piedzīvojam ko tādu, kas nav noticis pēdējo simts gadu laikā. Darba zaudēšana Covid-19 pandēmijas laikā šo stresu tikai pastiprina. Tomēr neskatoties uz visu negatīvismu, dzīve neapstājās. Tie, kas meklēja risinājumu, to ir atraduši. Arī mēs šajā rakstā padalīsimies ar noslēpumiem, kā gudri aizņemties, ja pandēmijas laikā zaudēts darbs.

1. Aizņemies pašizglītībai

Darba zaudēšana ir grūts posms, taču tam jātiek pāri un jāskatās tālāk. Turklāt ārējie faktori dažreiz ir vienīgais ‘’grūdiens’’ uz pārmaiņām, kas patiesībā laiku pa laikam ir nepieciešamas katram.

Palūkojies uz problēmu no gaišās puses – varbūt šī ir tava iespēja pārkvalificēties kādai pieprasītākai profesijai vai amatam? Tiešsaistes vide čum un mudž no dažādiem kursu piedāvājumiem – digitālā mārketinga speciālists, programmētājs vai tulkotājs ir tikai daži no piemēriem, kas savu aktualitāti darba tirgū saglabās vēl ilgi.

Skaidrs, ka apmācības lielākoties nebūs bezmaksas prieks. Taču izglītība ir lieta, uz kuru nevajadzētu ekonomēt. Izpēti kursu un arī darba devēju piedāvājumus – ja būsi izanalizējis reālo situāciju darba tirgū, veikt savu izvēli būs daudz vienkāršāk. Turklāt ļoti bieži apmācības programmas piedāvā palīdzēt atrast darba vietu pēc konkrētā kursa pabeigšanas. Šis ir viens no labākajiem piemēriem, kā gudri aizņemties, ja Covid laikā zaudēts darbs.

2.Izvērtē aizdevumu opcijas

Velti laiku, lai izvērtētu tirgū esošos piedāvājumus, un salīdzini dažādas izmaksas. Šis nav labākais laiks, lai radītu papildu izdevumus savas neuzmanības dēļ. Lūk, daži faktori, pēc kuriem noteikt aizdevuma izdevīgumu:

  • Gada procentu likme

Šī likme ietver sevī visas kreditēšanas izmaksas, atskaitot aizdevuma pamatsummu. Tā ir saistību vērtība izteikta gada procentos no kopējās klientam piešķirtās kredīta summas. Respektīvi, GPL ir kredīta procenti, komisijas maksa par kredīta izsniegšanu un uzraudzību u.c. aizņēmēja izdevumi gada izteiksmē. Visizdevīgākā gada procentu likme vienmēr būs tā, kas ir zemāka.

  • Soda procentu apmērs

Ikviens ir pazīstams ar frāzi ‘’Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt aizdevumu’’. Tomēr pat tad, ja viss ir rūpīgi apsvērts, reizēm gadās iekavēt maksājumu. Tu nekad nezini, kas var notikt, tādēļ jābūt gatavam visam. Pat, ja sākotnēji šķiet, ka tas jau neattiecas uz Tevi, drošs paliek drošs. Soda procenti ir apmērs no aizņemtās summas, ko Tev nāksies maksāt, ja kavēsi aizdevuma atmaksu. Protams, arī šajā gadījumā – jo zemāks procents, jo labāk.

Citas lietas, ko meklēt aizdevēja mājaslapā vai līguma nosacījumos:

  • Vai procenti paliek nemainīgi visu līguma laiku?
  • Vai jāveic papildus izmaksas, ja kredīts tiek atmaksāts ātrāk?
  • Kas notiks, ja noteiktajā laikā netiks samaksāts maksājums?
  • Cik jāmaksā katru mēnesi un cik ilgu laiku?
  • Kāda ir kopējā summa, ko jāapmaksā?

3.Izstrādā ģimenes budžetu

Arī budžets, kurš nav mērāms tūkstošos, tomēr ir un paliek budžets. Lai gan varētu šķist mazsvarīgi pārlūkot savu budžetu, jo skaidrs, ka tas nav tik liels, tas tomēr ir kļūdains uzskats. Svarīgākais likums, ko jāievēro, kad vēlies aizņemties: izvērtē savas iespējas atmaksāt kredītu, balstoties uz reāliem aprēķiniem!

Pēc PTAC ekspertu ieteikuma, kopējai parādsaistību summai nevajadzētu pārsniegt 30–40% no kopējiem ienākumiem. Ja apsver iespēju uzņemties kredītsaistības, kamēr tava finanšu situācija nav savā labākajā formā, tad apzinies arī to, ka uz šo laika posmu nāksies atteikties no ierastajām ērtībām. Tas ietver gan šķietami sīkas lietas, piemēram, ikdienas kafiju līdzņemšanā, tā arī nopietnākas – piemēram, stilīgākā (un dārgāka) viedtālruņa iegādes.

4.Izvērtē riskus

Kredītu nevajadzētu ņemt tad, ja tev nav sagatavots skaidrs plāns, ko darīsi ar naudas līdzekļiem un kā tos atgriezīsi. Plāna sastādīšana ietver sevī ne tikai viena varianta izskatīšanu, bet gan dažādu scenāriju ieskicēšanu. Ja jau laicīgi būsi izdomājis, ko darīsi situācijā, ja tavs pirmais variants nenostrādās, tad nebūs jātērē laiks jauna plāna izstrādei un nenāksies maksāt papildus soda procentus.

Pie viena prātīgi ir apdomāt arī to, vai tiešām tev ir nepieciešams kredīts? Iespējams, uz kādu laiku, kamēr nostāsies uz kājām, tev var izlīdzēt ģimene, radi vai draugi? Arī tās, protams, ir parādsaistības, tomēr tādējādi tu ieekonomēsi uz procentu maksājuma.

5. Izmanto atlaides un citus īpašos piedāvājumus

Ja esi definējis aizdevuma mērķi, izrēķinājis savu budžetu un izvērtējis riskus, tomēr tuvinieki nespēj palīdzēt finansiāli, kredīts, iespējams, ir tavs vienīgais risinājums. Lai nu kā, to vēl joprojām nevajadzētu ķert uz “karstām pēdām”. Gluži kā jebkurai precei un pakalpojumam, arī kredītiem tiek piedāvātas atlaides, īpašie nosacījumi, lojalitātes programmas vai citi ‘’knifiņi’’, piemēram:

  • Pirmā kredīta priekšrocības

Pirmkārt, ļoti bieži jaunajiem klientiem pirmais kredīts tiek izsniegts bez procentiem. Respektīvi, tev vajadzēs atdot tikai tik, cik esi aizņēmies. Tā ir lieliska ziņa, jo tu jau esi sācis ekonomēt uz procentu rēķina.

  • Atmaksa pirms termiņa

Atmaksājot aizdevumu pirms beigu termiņa, tu vari samazināt procentu maksājumu. Tomēr to vislabāk precizēt, sazinoties ar savu kredītdevēju personīgi.

  • Lojalitātes programmas

Kredītdevēji pienācīgi rūpējas ne tikai par jaunajiem, bet arī patstāvīgajiem klientiem. Tas nozīmē to, ka jūsu veiksmīgas iepriekšējās sadarbības gadījumā, tev var tikt piešķirti dažādi bonusi un papildus atlaides. Turklāt arī kredītiestādes ir labi informētas par Covid-19 situāciju – ja rodas kādas problēmas vai sarežģījumi, risinājumu vienmēr var meklēt individuālā sarunā.

Svarīgākais – rīcības stratēģija

Darba zaudēšana bez šaubām ir stresa pilna. Situācijas mēdz būt dažādas – kāds atkopjas ātrāk, bet citam ir nepieciešams ilgāks laiks un finansiālais atbalsts no malas. Ja esi nolēmis rīkoties, un tam ir nepieciešami naudas līdzekļi, galvenais ir aizņemties gudri. Ņem vērā rakstā minētos padomus un izveido savu rīcības stratēģiju. Tādējādi neviens šķērslis nespēs stāties ceļā uz taviem panākumiem – jo katrā krīzē slēpjas arī šķipsniņa iespēju.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.