Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Vienmēr atbalstījusi Apes novada pievienošanos Smiltenei

Veneranda Kustova: “Ir mainījies deputātu sastāvs, visi lēmumi nav labvēlīgi tikai Apei.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēlētāju apvienības “Rītausma” līdere Veneranda Kustova pirms trīs gadiem Apes novada domes vēlēšanās startēja ar mērķi iestāties par Gaujienu – novada lielāko pagastu, ko iepriekšējā domes vadība, pēc iedzīvotāju domām, nebija tik ļoti atbalstījusi kā gribētos. Jautājot, vai ir izdevies aizstāvēt gaujieniešu intereses, V. Kustova pārliecinoši saka, ka jā. Tomēr iedzīvotāji ir visai skeptiski. Ir uzturētas pašvaldības galvenās funkcijas, sniegti pabalsti un atbalsts, taču kritiku izpelnās skolu reforma, nepietiekami sakārtota tūrisma infrastruktūra un estrādes grīda, kas sabojājās ātrāk, kā cerēts.

Pārstāvēti visi novadi

Jautājot, kā mainījusies dzīve Apes novadā šo gadu laikā, V. Kustava teic, ka dzīve sliktāka noteikti nav kļuvusi, tikai uzlabojusies. V. Kustova arī norāda, ka esošajā sasaukumā deputāti ir no visiem novada pagastiem, līdz ar to pārstāvētas visu pagastu intereses. “Ir mainījies deputātu sastāvs, visi lēmumi nav labvēlīgi tikai Apei, jo iepriekšējā sasaukumā deputātu pārsvars bija no Apes. Arī domes priekšsēdētājs Jānis Liberts ir no Trapenes. Man vispār ļoti patīk viņa domas, risinājumi un tas, kā viņš strādā, uzklausa mūs, pieņem lēmumus. Tagad vairāk tiek akcentētas paliekošas vērtības, piemēram, kāda koncerta vietā labāk atjauno ceļa posmu,” saka deputāte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputāta darbs nav grūts

Vaicājot, kāds bijis līdzšinējais laiks deputāta krēslā, V. Kustova teica, ka deputāta darbs ir interesants un nemaz nav tik sarežģīts. “Pirmais gads man bija situācijas iepazīšanas laiks, biju bailīga, jautājumus neuzdevu, lasīju informāciju un mēģināju saprast, bet pēdējos gados jutos par sevi pārliecināta, izteicu viedokli. Ir interesanti izzināt nezināmo, izanalizēt un izdomāt, kāds būtu pareizais risinājums. Deputāta darbs nav grūts. Vismaz salīdzinājumā ar manu iepriekšējo pamatdarbu grāmatvedībā varu teikt, ka deputāta darbs ir vieglāks. Strādāt par grāmatvedi ir grūtāk. Būdams deputāts, tu daudz ko uzzini, izsaki savas domas un lem,” saka V. Kustova.

Apes novada sēdes teju vienmēr ir mierīgas un bez asām deputātu diskusijām. “Jā, tā tiešām ir. Mēs, Apes novada domes deputāti, nekad neesam strīdējušies, visu vienmēr izrunājam mierīgi. Ja ir kāda pretenzija vai iebildumi, izsakāmies un diskusijas laikā rodam kopēju viedokli. Mēs nestrīdamies tā, kā ir dzirdēts, ka strīdas deputāti citās domēs. Es personīgi esmu pozitīvs cilvēks un visu mēģinu izskaidrot mierīgi. Savas domas izsaku, manu teikto ņem vērā un tam piekrīt. Domes sēdēs mēs tikai lemjam, bet pirms tam katrs jautājums iziet divus sarunu etapus, divas komitejas. Man šāda sistēma ļoti patīk,” saka viņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atbalsta skolu reformu

Pēdējā laikā visvairāk apspriestākais Apes novada domes lēmums ir Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas pārcelšana no pils telpām uz internātskolas ēku. Iedzīvotāju vidū tas nav viennozīmīgi vērtēts. “Mēs, dome, to nebūtu darījuši, ja pils ēkai nebūtu būvfirma sastādījusi aktu. Tur bija skaidri norādīti defekti. Lai novērstu visas nepilnības, bija dots laiks divi gadi, bet, lai izdarītu visu, kas aktā minēts, ar 100 000 eiro nepietiktu. Vajag miljonus. Vai tiešām neko nevarēja darīt? Jā, pēdējā gadā vairs tiešām neko nevarējām darīt, jautājums bija jārisina stipri sen, kad nebija izveidots novads un katrs pagasts saimniekoja par sevi. Tagad Apes novada domei vairs nebija iespējas neko darīt,” saka V. Kustova.

Deputāte arī norāda – pils ēka nepaliek tukša, tā joprojām būs sabiedrībai pieejama. “Četros kabinetos ir ierīkots muzejs, pagrabstāvā turpinās darboties ēdnīca, algosim ēkas pārzini, kas uzraudzīs ēku. Esam vienojušies, ka sāksim meklēt investoru. Varbūt kāds grib ēkā ieguldīt miljonus, kas pašvaldībai nebija pa spēkam. Internātskolas ēka ir celta skolas vajadzībām, telpas ir piemērotas. Skolēni ir vinnētāji. Vienīgie, kuri pretojas pārmaiņām, ir skolotāji un darbinieki. Var saprast, ka pārmaiņas pieņemt ir grūti, jo ierastās telpas bija mīļas. Lēmums bija pareizs, jo citu variantu nebija. Skolēni varēs mācīties gaišās telpās, sportot sporta zālē un stadionā, kas ir turpat blakus,” saka V. Kustova.

Vai naudu dala taisnīgi?

Priekšvēlēšanu programmā “Rītausma” solīja uzturēt un attīstīt novada sociālās aprūpes centrus. Diemžēl šī gada sākumā dome lēma likvidēt bērnu sociālās aprūpes centru “Gaujiena” ar 30. jūniju. “Tas bija pareizs lēmums. Jaunajam mācību gadam centrā bija pieteikts tikai viens Apes novada bērns. Iepriekšējā mācību gadā bija četri. Pārējie bērni bija no citiem novadiem, kopskaitā ap 12 bērniem vecumā no 12 līdz 18 gadiem. Ja bērnu skaits būtu lielāks, iespējams, lemtu citādāk. Valsts nostāja bija, ka šādas iestādes vairs neuzturēs, mūsu pašvaldībai tas būtu par dārgu. Jā, tur strādāja Gaujienas cilvēki, kuri zaudēja darbu, bet slodzes viņiem nebija pilnas, tikai daļējas. Darba vietas zaudēja arī daļa Gaujienas pamatskolas darbinieku, jo arī tur vairs neīstenos visas izglītības programmas, jo valsts ar 1. septembri vairs nefinansēs bijušās internātpamatskolas, bet tikai bērnu speciālo apmācību,” saka V. Kustova.

Tāpat šogad deputāti lēma ar dubultās virsmas tehnoloģiju apstrādāt ceļa posmus Apes pilsētā, Trapenes pagastā un Virešu pagastā, bet Gaujienā, nepietiekot finansējumam, nolēma vien sakārtot laukumus pie Gaujienas pamatskolas. Vai naudu sadalīja vienlīdzīgi un Gaujienā nebija ceļa posmu, ko uzlabot? “Toreiz ilgi diskutējām. Sākumā bija variants, ka sadala naudu katram pagastam vienlīdzīgi. Pēc tam, kad posmi bija apsekoti, izvirzījām prioritātes. Patiesībā Gaujienā pašvaldībai piederošie ceļi nav sliktā stāvoklī. Sliktā stāvoklī ir, piemēram, galvenais ceļš caur Gaujienas centru, arī Gaujiena – Valka, taču tie ir valstij piederoši ceļi, un pašvaldība tur nevar guldīt savu finansējumu,” teic V. Kustova.

Deputāte akcentē vairākus labos darbus, kas pēdējo trīs gadu laikā paveikti Gaujienā. Lielākais darbs ir Gaujienas tautas nama jumta nomaiņa un telpu atjaunošana, ir noasfaltēts ceļš gar uzņēmumu “Vaidens”, atjaunota estrāde “Anniņas” un uzlabota teritorija tai apkārt.

Brīvpusdienas visiem tikai septembrī

Lai arī Apes novads ir bagātīgs pabalstu veidu ziņā, tomēr šo gadu laikā nav izdevies sniegt tādu atbalstu skolēniem, kā solīts. “Brīvpusdienas nav visiem skolēniem. Vienīgi septembrī, kas ir mācību gada pirmais mēnesis, pašvaldība piešķir brīvpusdienas pilnīgi visiem. Ir brīvpusdienas daudzbērnu ģimeņu bērniem, maznodrošināto un trūcīgo ģimeņu bērniem, 1. – 4. klasēm brīvpusdienas nodrošināja 50% valsts un 50% pašvaldība,” stāsta V. Kustova.

Deputātu par daudz

Gluži kā pirms trijiem gadiem rakstot priekšvēlēšanu programmu, arī šodien V. Kustova darbā turoties pie principa – rīkoties taisnīgi, atbildīgi un drosmīgi, kopā ieviešot pārmaiņas, veidojot labāku dzīvi ikvienam. “Mēs to darām. Tā mēs strādājam. Tā arī ir,” saka V. Kustova. Tomēr uz jautājumu, vai vēlreiz kandidēs vēlēšanās, V. Kustova teic, ka to vairs nedomā darīt. Jādododot vieta jaunajiem. Ja Apes novads nepievienotos Smiltenes novadam un vēlēšanas notiktu, kā ierasts, V. Kustova rosinātu deviņu deputātu vietā ievēlēt vien septiņus. “Par to vairs nav jēgas runāt, jo jaunajā sasaukumā būsim kopā ar Smilteni, taču, manā skatījumā, deviņi deputāti tik mazā pašvaldībā ir par daudz,” saka V. Kustova.

Smiltenē dzīve laba

Kāda būs dzīve kopā ar Smiltenes novadu? “Laba. Toreiz, kad veidoju vēlētāju apvienību, vienīgais mans nosacījums bija, ka iestāšos par to, lai Apes novadu pievienotu Smiltenes novadam. Smiltene mums ir pieņemamāks variants nekā Alūksne. Viena daļa gaujieniešu arī iepriekš gribēja pievienoties Smiltenei, kad vēl veidoja Apes novadu. Ir saraksts ar 170 cilvēku parakstiem, kuri gribēja, lai Gaujienu pievieno Smiltenei,” atklāj V. Kustova.

V. Kustova teic, ka, dzīvojot Apes novadā, jūtas labi. “Esmu pozitīvs cilvēks. Pie tam, salīdzinot dzīvi, kādu dzīvojam tagad un kā bija manā bērnībā, nav par ko sūdzēties, atliek vien ņemt pretim visas iespējas. Palīdzības ir ļoti daudz. Tiem, kuri sūdzas, vienmēr atbildu – nāciet uz sapulcēm un izsakiet savas domas, kā veidot un darīt, lai būtu labāk. Kritizēt katrs prot, bet kritizē tie, kuri nedara. Vienmēr var labāk,” saka V. Kustova.


Kādu nostāju un kāpēc jūs personīgi atbalstāt administratīvi teritoriālajā reformā Apes novadā? Par labu Alūksnes vai Smiltenes novadam?

Varbūt kāds skatās Alūksnes virzienā, bet es personīgi atbalstu Apes novada apvienošanos ar Smiltenes novadu. Man patīk tas, kā Smiltenes novads strādā, viņu darbības virzieni, kā atbalsta uzņēmējus, dod cilvēkiem darba vietas. Tas ir labi. Smiltenei rādītāji ir daudz labāki nekā Alūksnei.

Gaujiena tiek reklamēta kā tūrisma vieta, tas ir vienīgais pagasts Apes novadā ar savu info centru, tomēr Gaujiena ir nesakopta, nav norāžu uz objektiem un ēkām. Pagasta centrā ir tikai viena sapuvusi informācijas zīme. Kāpēc tā?

Nepiekrītu, ka Gaujienā ir tikai viena sapuvusi zīme. Norāžu ir diezgan daudz, varbūt pat par daudz. Gaujiena šobrīd nav sliktāka kā pirms pieciem gadiem. Cik ir sanācis braukāt pa pagastu un apskatīties, Gaujiena ir sakopta. Jā, protams, vienmēr var atrast kādu ceļa malu, kas nav nopļauta. Varbūt vizuālajam izskatam vairāk līdzi jāseko pagasta pārvaldes vadītājai, jāprasa atbildība no viņas. Vienīgā norāde, kas bija savu nokalpojusi un šobrīd ir jau noņemta, bija norāde uz estrādi. Diemžēl estrādes tur vairs nebūs. Grīdas projekts bija neizdevies. Projekta ietvaros izveidotais grīdas segums nokalpoja diezgan ātri. Šobrīd grīdas virskārta ir noņemta. Tas bija jādara, jo bērni bija iecienījuši pa estrādi braukāt ar velosipēdiem, bet tas bija bīstami. Gaujienā nav daudz ražotņu, tādēļ virziens, ko varam attīstīt, ir tūrisms. Šobrīd muižas ansamblī notiek darbi projekta “Dabas gars” ietvaros. Būs skaisti.

Vai kādreiz Gaujienā būs viena skola kā viena izglītības iestāde?

Domāju, ka nē. Speciālā skola pastāvēs. Skolas kā iestādes ir atšķirīgas, tāpēc pastāvēs abas. Šobrīd par to nav jāsatraucas. Protams, es nezinu, kā šo jautājumu risinās Smiltenes novads. Pieļauju, ka kāda reorganizācija varētu būt.

Cerības neattaisnojās

Ar lielām cerībām pirms četriem gadiem priecājos, ka Apes novada deputātos no Gaujienas ir Veneranda Kustova. Zinošs cilvēks, kurš saprot no grāmatvedības un tomēr savs cilvēks, būs kas aizstāv Gaujienas problēmas. Bet esmu vīlies kā vēlētājs. Kaut kā pamazām aizmirsa par mūsu skolas problēmām, kā skolas saimnieks neizjutu ieinteresētību par mūsu Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas, tagad pamatskolas, problēmām. Pat klaji neatbalstīja mūsu skolas centienus, vienkārši bija pret. Vai Gaujienā dzīve uzlabojusies? Nē! Mani kā bijušo skolotāju ļoti satrauc jaunākās paaudzes, īpaši trīsdesmitgadnieku, situācija Gaujienā. It kā Gaujienā ir visas iestādes – sociālais darbinieks, bāriņtiesa, pat jaunatnes darba organizators un bibliotēka, tautas nams, bet šīs paaudzes daļa grimst dziļā dūksnājā. Ar šiem cilvēkiem nav, kas strādā, lai izvilktu no dziļās bezizejas bedres. Šis pavasaris un vasara daudziem mums, abu skolu skolotājiem, darbiniekiem dzīvē izvērtās par tādu kā melno svītru un darbā sakarā ar krasi dramatiskajām reformām Gaujienā. Un te arī šajā satraukumu pilnajā laikā nemanīju deputāti Venerandu Kustovu ar savu klātbūtni. Man kā visu savu darba mūžu, 43 darba gadus, šajā skolā nostrādājušam ir ļoti skumji. Var jau būt, ka tas jānoraksta uz lielo darba gūzmu, un tad jau cilvēks vairs nav vērtība.

Ne viss ir tik slikti

Kāds var teikt un pārmest, ka izdarīts nav nekas, taču es vis tā neteiktu. Gaujienā ir jauna Jāzepa Vītola “Anniņu” estrāde, kas ir rekonstruēta, un šogad tiks vēl veikti būvniecības darbi. Notiek būvniecības darbi stadionā, kur beidzot būs patīkami nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, šīs lietas noteikti ir tās, ko ir pamanījis ikviens iedzīvotājs un iebraucējs. Kultūras nams ticis pie jauna jumta. Es nevēlētos norādīt uz vienu konkrētu cilvēku, jo zinu, ka šīs labās lietas kopīgiem spēkiem ir paveikuši daudzi cilvēki. Tikai kopā mēs to spējam – radīt labu mikroklimatu starp mums, iedzīvotājiem. Protams, ļoti žēl, ka Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas telpas esam spiesti atstāt un vērt jaunu lappusi skolas dzīvei jaunās telpās, taču šo izlēma krietni ietekmīgāki cilvēki. Zinu, ka šobrīd iedzīvotājiem ir ļoti liela neapmierinātība par estrādi, kur grīda ir kritiskā stāvoklī, ņemot vērā, ka pirms ļoti neilga laika tā tika atjaunota. Šeit gan es vēlētos mest akmeņus tajā “dārziņā”, kur bija tās atbildīgās personas, kuras apstiprināja šos projektus un uzticēja darbus būvfirmai. Tas ir tikai mans subjektīvais viedoklis. Neesmu būvuzraugs, bet sporta speciālists. Aizvadītos četrus gadus, manuprāt, novads ir strādājis apmierinoši. Mēs esam mazs novads, kas tūlīt apvienosies, tāpēc, esot Apes novadā, vienmēr kāds ciemats paliks apdalīts. Diemžēl. Taču nākotnē ar lielām cerībām skatos uz novadu reformu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.