Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Foto: Alsviķu vēlēšanu iecirknī balso kūtrāk: traucē ceļa remonts

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu dienā, sestdien, 8. jūnijā, līdz pulksten 12.00 Latvijā nobalsojuši 17,3% balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati. Vēlēšanu iecirknī Alūksnes novada Alsviķos (nr. 298.) divu stundu laikā ieradušies 25 cilvēki.

Alsviķu iecirknī “Alūksniešiem.lv” pusstundas laikā sastapa visu paaudžu vēlētājus, kuri bija ne tikai alsviķieši, bet arī rīdzinieki, kuriem šeit lauku mājas vai dzīvo vecāki, kā arī garāmbraucējus, kuri ērti piestājuši ceļā Alsviķi – Ape, lai izpildītu savu pilsoņa pienākumu – nobalsotu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienmēr zemāka aktivitāte

“Pirmajā iepriekšējās balsošanas dienā, 3. jūnijā, mums bija 3 vēlētāji, 6. jūnijā – 9, 7. jūnijā – 16. Šodien, vēlēšanu dienā, divu stundu laikā atnāca 25 cilvēki. Aktivitāte EP vēlēšanās vienmēr ir zemāka nekā pārējās, un izskatās, ka šajās būs līdzīgi. Kaut arī rosinošu reklāmu un skaidrojošu publikāciju bija pietiekami, ir sajūta, ka būs maza aktivitāte,” vēlēšanu dienas rīta pusē vērtēja Alsviķu vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Marina Ramane.

Tāpat komisija novērtējusi lokālos apstākļus, kas varētu būt traucējoši aktivitātei. “Spriedām, ka iecirknim salīdzinoši grūtāk piekļūt dēļ ceļa Alūksne – Ape Alsviķu posma remonta. Kad Saeimas vēlēšanās Alūksnē “Energoceltnieka” ēkas iecirknī bija rindas, cilvēki brauca pie mums, bet tagad tādas aktivitātes nav. Taču esmu pārliecināta – kurš grib balsot, tas nobalsos,” vērtē M. Ramane.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ērti, ka var balsot jebkur

Alsviķu iecirknī sastaptie vēlētāji uzsvēra, ka šī ir ļoti ērta sistēma – balsot jebkurā vēlētāju iecirknī. “Dzīvojam Rīgā, bet šeit ir mūsu dzimtā puse, lauku mājas, dzīvo vecāki. Brīvdienās braucam uz Alsviķiem un šeit varam arī nobalsot,” stāsta Ivanovu ģimenes pārstāve Renāte Ivanova, kura kopā ar ģimeni – vīru Jāni, mazuļiem – Eleonoru un Teodoru – bija atnākuši izpildīt savu pilsoņa pienākumu. Mazie ar prieku vēlēšanu urnā iemeta aploksnes un vecāki pajokoja, ka tā tiek audzināta jaunā vēlētāju paaudze, jo katram ir svarīgi paust savu nostāju vēlēšanās.

Arī ilggadējie alsviķieši Roberts un Anna Tukiši vēlēšanās, tostarp EP vēlēšanās, piedalās vienmēr. “Tā nav, ka mūsu balss neko nenozīmē, mēs taču ievēlam savus pārstāvjus. Lai tur, Briselē, par mums domā, mūs aizstāv. Izvēlējāmies tos, kuriem jau ir ilggadēja pieredze un saprašana šajā ziņā,” atklāj R. Tukišs. Par ko EP būtu jārūpējas? “Par mieru starp tautām un lai cilvēkiem labs prāts,” uzver alsviķietis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad vēlēšanu komisijas rosinātas iecirkņu darbā vairāk iesaistīt jauno paaudzi, un Alsviķos tas īstenots. Jaunākā komisijā darbojas vēlēšanu iecirkņa komisijas sekretāre Elvita Keita Ķikute. M. Ramane atzīst, ka jaunā paaudze ir īpaši neaizstājama tehnoloģijās un izcili palīdz tikt galā ar vēlētāju reģistriem.

Vairāk stāstīsim laikrakstā.

Līdz pusdienlaikam aktivitāte nav liela

130 582 vēlētāji, bet kopā ar iepriekšējo balsošanu vēlēšanās piedalījušies jau 258 032 cilvēki jeb 17,3% balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati.

Visvairāk balsstiesīgo līdz šim nobalsojusi Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 23,06%, tam seko Kurzemes vēlēšanu apgabals, kur savu izvēli izdarījuši 20,1%. Zemgalē nobalsojuši 19,99%, Latgalē – 13,6%, bet Rīgas apgabalā – 13,43%.

No novadiem visvairāk balsotāju bija Saulkrastu novadā – 37,01%, bet vismazāk – Daugavpilī, kur līdz šim nobalsojuši 10,37%.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) savukārt informēja, ka līdz sestdienas, 8.jūnija, plkst. 12.00 saņēmis informāciju no desmit iedzīvotājiem par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem. KNAB pateicas iedzīvotājiem par ziņošanu un pārbauda saņemtās ziņas.

EP vēlēšanu diena Latvijā ir sestdien, 8. jūnijā, kad iecirkņi būs atvērti no pulksten 8.00 līdz 20.00.

Pirms tam vēlētājiem bija iespēja nobalsot arī iepriekšējā balsošanā, ko dažās stundās pirmdien, ceturtdien un piektdien, kā arī atrašanās vietā un pasta balsošanā izmantojuši 128 938 vēlētāji jeb 8,37% balsstiesīgo.

Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2019.gadā līdz pulksten 12.00 bija nobalsojuši 9,03%,  2014.gada – 10,48%, 2009.gadā – 16, 43%, bet pirmajās EP vēlēšanās Latvijā 2004.gadā – 14, 94%.

Kopumā iepriekšējās EP vēlēšanās 2019. gadā nobalsoja 33,5% balsstiesīgo, bet 2014. gadā EP vēlēšanās piedalījās 30,1 % vēlētāju. Lielāka aktivitāte EP vēlēšanās bija 2009. gadā, kad tās notika reizē ar pašvaldību vēlēšanām un tajās piedalījās 53,7%. Savukārt pirmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās pēc Latvijas uzņemšanas Eiropas Savienībā 2004. gadā balsoja 41,3%.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.