Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Brauc ar ātrumu 154 kilometri stundā

No 19. līdz 25. aprīlim Valsts policija organizē akciju “Atļautā braukšanas ātruma kontroles nedēļa.” Savukārt trešdien, 21. aprīlī, notika 24 stundu ātruma kontroles maratons, kas tika īstenots visu diennakti, vēršot sabiedrības uzmanību, ka atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana rada bīstamību ceļu satiksmes drošībai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trešdien līdz pulksten 17.00 Alūksnes policijas iecirkņa apkalpojamā teritorijā atļauto ātrumu pārsniedzam tika fiksēti 23 pārkāpēji, viens no viņiem brauca ar ātrumu 154 kilometri stundā. Vairākiem steidzīgajiem braucējiem lieciniece bija arī laikraksta “Alūksnes un Malienas Ziņu” žurnāliste, kas piedalījās reidā kopā ar policiju. Reida laikā ar policiju pārrunājām arī citas ceļu policijas darba aktualitātes.

Likt aizdomāties par steigu

“Pirmo reizi ātruma kontroles akcija notiek ne vien tikai vienu diennakti, bet visu nedēļu. Katru dienu pastiprinātā kontrole notiek darbdienas ietvaros, taču šodien visu diennakti. Uz ceļiem strādā trīs ekipāžas,” stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Edmunds Ančs, kurš Alūksnes policijas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā patrulēja kopā ar jaunāko inspektoru Igoru Šutiju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Inspektori pastāstīja, ka šīs akcijas mērķis ir veikt preventīva rakstura pasākumus, lai atturētu transportlīdzekļu vadītājus no atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanas, kā arī likt katram autovadītājam aizdomāties, vai tās pāris minūtes, kuras tiks iegūtas, pārkāpjot atļauto braukšanas ātrumu, attaisno radīto risku savai un apkārtējo ceļu satiksmes dalībnieku drošībai.

Dzirdēts, bet piemirsies

Apturot pārāk ātros braucējus, policijas inspektori ne vienmēr minēja, ka notiek atļautā braukšanas ātruma kontroles akcija, jo kā uzsver vecākais inspektors E. Ančs, likumpaklausīgi ir jābrauc katru dienu, nevis tikai akciju laikā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Trīs stundu laikā uz ceļiem Litene – Alūksne, Alūksne – Lucka un Ape – Alūksne izdevās “pieķert” trīs lielākus atļautā ātruma pārsniedzējus, kuri visi apgalvoja, ka par šo akciju šonedēļ dzirdējuši, taču darba dunā informācija piemirsusies. Protams, aptaujātie arī atzina, ka ne jau tikai akciju dienās jācenšas braukt pēc noteikumiem.

Ir arī “atlaides”

Te būtu braucējiem jāatgādina par “atlaidēm”, kādas pienākas, ja esat salīdzinoši likumpaklausīgs satiksmes dalībnieks. Piemēram, apenietim, kurš vakarā steidzoties uz mājām, aizrāvās ar ātrumu līdz 122 kilometriem stundā noteikto 90 vietā, zināmā mērā paveicās – labā autovadītāja reputācija viņam paredzēto sodu 80 eiro samazināja uz pusi, tikai savlaicīgi jāsamaksā. Tāpat “izspruka” arī otrs vietējais – viņam tagad jāšķiras no 20 eiro, nevis 40.

“Lai veicinātu amatpersonas un pie atbildības saucamās personas savstarpējo sadarbību un brīvprātīgu naudas soda izpildi, policijas amatpersona ir tiesīga lemt par personas nosacītu daļēju atbrīvošanu no naudas soda samaksas. Likumā ir noteikts, kādos gadījumos to var darīt. Šajos gadījumos, kad samazinājām sodu uz pusi, šoferīši nebija iepriekš pārkāpuši ceļu satiksmes noteikumus,” skaidro E. Ančs.

Waze” atvieglo darbu

Jautāts par šādu akciju nozīmību, inspektors atzīst – tās īpaši neatšķiroties no ceļu policijas ikdienas, vienīgi izdodas aptvert plašāku teritoriju, jo akciju laikā strādā vairāk ekipāžu. “Šī trešdiena ir samērā mierīga, taču tā nav vienmēr. Nav arī tā, ka nedēļas nogalēs vairāk pārkāpj satiksmes noteikumus, reizēm ir bijis pilnīgi otrādi. Tas nav prognozējami nekad,” viņš stāsta.

Policistiem gan darbu zināmā mērā atvieglo modernās tehnoloģijas. Arī par šo akciju un konkrētās policijas ekipāžas dislokāciju braucēji jau pusstundas laikā operatīvi izziņoja attiecīgajās aplikācijās. “Esam jau ielikti “vāzē”,” pajokoja jaunākais inspektors Igors Šutijs, skatot navigācijas aplikāciju “Waze.” Tas nozīmē – zinot par policijas klātbūtni, autovadītāji brauks disciplinēti.

Pandēmijā šoseja daudz klusāka

Savas korekcijas gan ir ieviesis pandēmijas laiks. “Daudz klusāka ir Vidzemes šoseja, jo nav tūristu, nav caurbraucēju no Krievijas, kas visbiežāk nonāk policijas radarā. Krievijas pilsoņi regulāri pārsniedz atļauto braukšanas ātru un ievērojami,” saka inspektors. Viņš zina stāstīt, ka šīs valsts pilsoņi mēdz arī nemaksāt nopelnītos sodus. “Ja brauc atkārtoti, tad maksā, pretējā gadījumā, otrreiz pieķerot, sods būtu bargāks. Savukārt, ja tas ir vienreizējs brauciens, mēdz sodu ilgi ignorēt,” stāsta E. Ančs.

Arī trešdien, 21. aprīlī, kad notika atļautā braukšanas ātruma kontrole, uz A2 pretim policijas ekipāžai brauca vien pāris spēkrati.

Soda arī ierobežojumu pārkāpējus

Jautāti, vai ceļu uzraudzības rota izbrauc arī uz izsaukumiem, kas gadās viņu patruļas laikā, E. Ančs atbild apstiprinoši. “Jā, un nepieciešamības gadījumā uzsākam arī lietvedības. Pēdējā gada laikā esam izbraukuši uz vairākām vietām, kur valsts noteikto ierobežojumu laikā pulcējas pārstāvji no vairākām mājsaimniecībām. Ko cilvēki saka? Saprotoši pārsvarā. Lielākoties tikai brīdinām, par šiem pārkāpumiem bargi nesodām. Galvenais, lai cilvēki paši saprot, kādēļ to nedrīkst darīt, un otrreiz pārkāpumu neatkārto,” saka inspektors. E. Ančs atzīst, ka ierobežojumu pārkāpšana pašlaik ir mitējusies, un pauž bažas, vai siltajā laikā tas nemainīsies uz slikto pusi.

Ir kadru trūkums

Jautāts, kādi pirmie četri gada mēneši bijuši ceļu policijas darbā, vecākais inspektors atzīst, ka mierīgi – nekas ārkārtējs uz ceļiem nav noticis. Krimināllietas par ceļu satiksmes negadījumiem nav ierosinātas, kopš E. Ančs kopš februāra pilda satiksmes uzraudzības rotas vecākā inspektora pienākumus. Inspektors cer, ka tādi būs arī turpmākie mēneši.

Problēma ir darbinieku nekomplekts, šogad patruļpolicijā trūkst piecu darbinieku. Faktiski – pašlaik septiņu, jo divas darbinieces ir dekrēta atvaļinājumos,” informē E. Ančs.

Inspektors atzīst, ka kadru trūkums kavē rezultatīvāku darbu, īpaši tas pamanāms lielpilsētās, kur kolēģiem ir daudz vairāk darba. “Piemēram, runājot par nesen notikušo apšaudi Purvciemā un pa visu Latviju izvērsto policijas kontroli, var saprast, kādēļ operatīvāk neizdevās atrast meklēto automašīnu – Rīgā tam noteikti pietrūka policijas resursu. Arī Alūksnes iecirkņa darbinieki tika mobilizēti darbam, ja nu gadījumā noziedznieks bēg pāri robežai. Vakarā pat braucām uz izsaukumu, kur it kā manīts meklēšanā esošais džips ar līdzīgu bukti sānos,” stāsta E. Ančs.

Ātruma kontrole vēl turpinās

Trešdien ātruma kontroles maratons turpinājās. Šodien Valsts policija ziņo, ka kopumā Latvijā “24 stundu ātruma kontroles maratonā” pieķerts 551 ātrumpārkāpējs, savukārt ar fotoradariem šajā laikā fiksēti kopā 1303 pārkāpumi. Lielākais ātrumpārkāpums fiksēts Rīgas reģionā, kur kāds automašīnas “BMW” vadītājs traucās ar 190 kilometriem stundā. Savukārt četriem autovadītājiem par atļautā braukšanas ātruma neievērošanu piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums.

Taču ātruma kontroles nedēļa turpinās vēl līdz 25. aprīlim. Policija sola, ka būšot arī citas akcijas, tādēļ brauksim prātīgi gan šīs dienas, gan citas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.