Sestdien, 4.septembrī, ikviens ir gaidīts Gulbenē, Stāmerienā un Kalnienā, lai svinētu Gulbenes-Alūksnes bānīša 118. dzimšanas dienu “Bānīša svētki četrās stihijās”, portālā “Dzirkstele.lv” vēstījusi Viktorija Slavisnka-Kostigova.
Gulbenes novada Kultūras pārvaldes pārstāve Dārta Vilne stāsta, ka tematikas izvēlētas atbilstoši vietām, kurās būs svētku norise. Jau no pulksten 10.00 pie Gulbenes dzelzceļa stacijas būs dažādas radošās aktivitātes. Uz Alūksni bānītis izbrauks pulksten 13.00.
Unikālās Gulbenes vērtības
“Pirmajā – gaisa – stihijā būs iespēja doties braucienā ar pašu bānīti, kura priekšgalā būs tvaika lokomotīve Ferdinands. Stāmerienas pietura saistīta ar ūdens stihiju, un tur norisināsies svētku aktivitātes gan pie stacijas, gan pie pils. Trešā bānīša svētku “zemes” pietura būs Kalnienas stacijā, kas uz pāris stundām pārvērtīsies par unikālu “pop-up” restorānu, kur galdā tiks celti vietējie Kalnienas produkti. “Uguns” pieturā Gulbenē aktivitātes paredzētas gan dienas pirmajā daļā, gan dienas noslēgumā. Rīta pusē izglītojošs un interaktīvs centrs “Dzelzceļš un Tvaiks” aicina uz savas trešās jubilejas svinībām, savukārt vakarā visi aicināti uz Viestura ielu un ugunīgu svētku noslēguma koncertu,” stāsta D.Vilne.
Kad pulksten 18.00 bānītis tiks sagaidīts atpakaļ Gulbenē, svētku apmeklētāji tiks aicināti doties izzināt Viestura ielu. Būs iespēja apskatīt izstādi par Viestura ielas vēsturisko apbūvi, baudīt mājas kafejnīcu piedāvājumu un ielu performances. Pašā vakarā Viestura ielas vēsturiskās ēkas tiks arī izgaismotas.
“Jau 118 gadus bānītis nepaguris dara savu darbu, dzīvojot cauri visiem laikiem un stihijām. Šajos svētkos īpaši vēlamies izcelt Viestura ielu, kas ir unikāla ar savu vēsturisko 20.gadsimta sākuma apbūvi. Attīstoties dzelzceļam, pieauga nodarbināto dzelzceļnieku skaits un nepieciešamība pēc dzīvojamās platības. 1920.gada sākumā Dzelzceļu virsvalde pasūtīja projektu Vecgulbenes apbūvei, kas ir pirmais posms lielākam apbūves projektam – Vecgulbenes pilsētai. Kas zina, kāda tagad izskatītos Gulbene, ja pasūtīto projektu būtu izdevies īstenot. To varam tikai iztēloties, aplūkojot Viestura ielas pērles – arhitekta Paula Kundziņa dzelzceļa ierēdņu kolonijas ēkas Viestura ielā 20, 22, 24, 29, 29a, 35.”
Garšas un mākslas baudījums
Īpaši bānīša svētkiem tiks būvēts restorāns Kalnienas stacijā, kurā savu meistarību apliecinās Latvijā pazīstamais šefpavārs Ingmars Ladigs. Kalniena jau, kā stāsta viens no organizatoriem Edijs Frīdenbergs, ir izsenis slavena gan ar saimniecībām, kurās tiek audzēti jēri, gan ar forelēm, gan arī ar ogām.
“Šie produkti tad arī tiks celti godā šajā “pop-up” restorānā. Pie noformējuma mums palīdzēs lejasciemiete Inga Nagle. Esam ar vēlmi pacelt latiņu gana augstu, lai katrs, kas ierodas, izjūt īpašo sajūtu, kāda ir īstā restorānā. Tam jābūt kam īpašākam par parastajā ikdienā sastopamo. Gribam, lai katram atnācējam šis būtu kā brīnums,” stāsta E.Frīdenbergs.
Ikvienam, kas būs iegādājies biļeti uz šo bānīša svētku norises vietu, sākumā vīnziņa klātbūtnē būs iespējama vīnu degustācija un īpašās ēdienkartes starplaikos būs mākslas priekšnesumi. “Būs akordeons, čells un arfa. Savus brīnumus rādīs arī burvju mākslinieks Voldemārs Weiss. Viņš ir vienīgais pasaulē, kas ar saviem priekšnesumiem uzstājies arī lidmašīnās,” atklāj E.Frīdenbergs.
Pretī Kalnienas stacijai guļbaļķu ēkā atradīsies Ingrīdas Magones unikālo māla trauku izstāde. Pirmo reizi skatītājiem tiks piedāvāta radošās apvienības “Piektā māja” izstāde, kurā būs apkopotas cianotipijas tehnikā veidotās Kalnienas vēsturiskās fotogrāfijas.
“Līdzīga izstāde mums ir atklāta Stāmerienas stacijā, un šoreiz teicu, ka līdzīgu staciju stāstu varam paturpināt. Cianotipija ir viena vecajām alternatīvās fotogrāfijas metodēm, kurā attēls iegūts citādākā ceļā, nekā mēs esam pieraduši šodien. Šonedēļ tieši strādājam pie darbu apstrādes,” stāsta biedrības “Radošā apvienība “Piektā māja”” valdes priekšsēdētāja Sandra Dikmane.
Kalnienas pasākumā varēs piedalīties katrs, kas būs iegādājies biļeti atbilstoši epidemioloģiskajiem noteikumiem. E.Frīdenbergs informē, ka līdz 3.septembrim tas jāpagūst, jo vietu skaits Kalnienas restorānā ir līdz 50 cilvēkiem.
Kas tad nu? Gulbenei sakāpis galvā – vairs negrib ar Alūksni dalīties Bānišsvētkos? Varbūt drīz atstās maršrutu tikai līdz Kalnienai, tālāk neļaus bānītim braukt? Kaut kā dīvaini.
Un ja tu padomātu ar galvu, tad saprastu, ka Alūksne jau savus bānīša garšas svētkus nosvinēja un atteicās rīkot pasākumu Septembrī. Attiecīgi Gulbenei nav jāfinansē pasākums Alūksnes stacijā. Kam nu te kāpj galvā ir drīzāk Alūksnei, jo cik zināms bānītis kā tāds ir no Gulbenes puses vienmēr vairāk bijis stutēts un uzturēts.