Jau trešo gadu Alūksnes novada muzejs sadarbībā ar zemessardzi un jaunsardzi, represēto klubu “Sarma” organizē kopīgu pasākumu “Pa nacionālo partizānu pēdām”, apmeklējot nacionālo partizānu piemiņas vietas. Iepriekšējos gados pasākuma dalībnieki devās uz Mālupes, Bejas, Virguļicas, Ziemeru un Veclaicenes pusi, bet šī gada mērķis bija apmeklēt un sakārtot vietas Annas pagasta “Ķiršos” un Čūsku birzī Alsviķu pagastā. Vakarā pēc darba jaunsargi vēl piedalījās dažādās izglītojošas aktivitātēs, kuras organizēja Alūksnes novada muzejs un Zemessardzes 31. kājnieku bataljona zemessargi, lai diena jauniešiem būtu piepildīta un neaizmirstamiem iespaidiem bagāta.
Bija jāpārvieto
“Šī gada izvēlei iemesls bija zemes īpašnieku maiņa vai dzīvnieku radīti postījumi teritorijām, kurās atrodas piemiņas vietas un kur bija nepieciešama papildu sakopšana. “Ķiršu” mājās Annas pagastā piemiņas vietu bija izpostījušas mežacūkas, tādēļ bija nepieciešams mainīt tās atrašanās vietu uz tādu, kur tai klāt tiek mazāk meža dzīvnieku,” stāsta Alūksnes novada muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Jolanta Baldiņa, kura, sadarbībā ar novada zemessargiem, jaunsargiem un politiski represēto klubu “Sarma”, šo pasākumu organizēja.
Savukārt Čūsku birzs bijušais privātīpašuma saimnieks aizgāja mūžībā, nenododot tālāk informāciju par tur esošo nacionālo partizānu piemiņas vietu, un jaunie saimnieki, pasūtot šajā vietā mežizstrādi, nebija zinoši. “Tagad kopīgi vienojāmies, ka cirsmā piemiņas plāksnei tomēr nav piemērota vieta, un tā turpmāk atradīsies netālu no mājām, pie ceļa zem skaistas egles, tādēļ no bijušās piemiņas vietas akmeņi izcelti un pārvietoti uz turieni, saglabājot oriģinālās vietas apskati, izmantojot grāmatā “Nekad nav vara uzveikusi garu” norādītās koordinātes,” atklāj J. Baldiņa.
Papildu atbalstu piemiņas vietu sakārtošanai ar materiāliem sniedza uzņēmējs Verners Kalējs, Artūrs Mollers, VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”, AS “Alūksnes ceļu rajons”. Paldies par šo nozīmīgo atbalstu, teic J. Baldiņa.
Apmeklēja arī citas piemiņas vietas
Paralēli darbam nacionālo partizānu piemiņas vietās jaunieši iepazina arī to vēsturi, lai veidotos priekšstats par vēsturiskajiem notikumiem un gūtu izpratni par ieguldītā darba nozīmību. Kopā ar represēto kluba “Sarma” vadītāju Dzidru Maziku jaunieši izstaigāja Ezeriņu kapus, piemiņas vietu represētajiem, pabija pie Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem veltītā pieminekļa, apskatīja nacionālo partizānu atdusas vietas, kur katrā no tām Dz. Mazika pastāstīja savu pieredzes stāstu un vēsturisko vēstījumu. Daļa jauniešu šajā vietā bija pirmo reizi, un tās viņiem bija jaunas zināšanas.
Izteikta pašiniciatīva
Sakopjot piemiņas vietas, J. Baldiņa uzslavēja Zemessardzes 31. kājnieku bataljona zemessargus, uzsverot, ka lielisks paraugs citiem bija Zemessardzes 31. kājnieku bataljona virsseržants, štāba virsseržants Aleksejs Solovjovs un Zemessardzes 31. kājnieku bataljona veterāns Juris Ločs, kā arī pārējie zemessargi, kuri strādāja kopā ar bērniem, izskaidrojot un mācot, kā kurš darbs veicams. “Bērni mācījās, kā uzstādīt pieminekli, piemiņas zīmi, rakt, pieskrūvēt un veikt citas praktiskās darbības, ko nevar iemācīties no grāmatām. Paaudžu un profesionālā sadarbība ir ļoti vērtīgs pienesums katram jaunietim viņa izaugsmē. Tas, ka viņi ir piedalījušies kādas konkrētas vietas iekārtošanā, veido attieksmi pret šo vietu un notikumu,” dienas beigās teica J. Baldiņa. Viņa atzina, ka jaunsargi ļoti čakli strādāja, un uzslavēja jaunsargu instruktori Inesi Marķitāni, kura ir izaudzinājusi pieklājīgus, izdarīgus un atbildīgus vienības jauniešus. “Viņi nāk ar ļoti izteiktu pašiniciatīvu, tādēļ bija ļoti patīkami strādāt kopā,” teica J. Baldiņa.
Piedalījās izglītojošās nodarbībās
Pēc praktiskā darba atgriežoties Alūksnē, jaunieši pievērsās izglītojošajām nodarbībām, kuru laikā ieguva un apstrādāja informāciju, mācījās Alūksnes novada vēsturi. Viņu uzdevums bija izspēlēt muzeja spēli “Muzeja detektīvs. Pagātnes noslēpumi”, kad jauniešus sadalīja trīs daļās – spiegos, dubultaģentos un sabotieros. Uzdevums nebija viegls, jo pēc dienā paveiktā fiziskā darba iedziļināties uzdevuma būtībā bija nepieciešama papildu piepūle.
Dienas gaitā jauniešiem bija uzdevums atrast muzejā krājuma priekšmetus un noskaidrot to atbilstību aprakstam, iepazīstot muzeja ekspozīcijas. Zemessardzes 31. kājnieku bataljona zemessargi jaunsargus aicināja piedalīties arī orientēšanās sacensībās, militārajās stafetēs un citās fiziskās aktivitātēs. Jaunsargi parkā devās krēslā, kas bija papildu uzdevums, lai orientētos vidē. Aktivitātes parkā organizēja kaprālis Aigars Ribušs kopā ar zemessargiem, un lielākā daļa jaunsargu atzina, ka tā bija viena no aizraujošā-
kajām pasākuma norisēm.
Pārdomāts aktivitāšu komplekss
Dienas noslēgumā peldēšanās vietā “Vējiņš”, kur atkal satikās Zemessardzes 31. kājnieku bataljona zemessargi, veterāni, jaunieši un instruktori, zemessarga Gunta Skaistkalna ģitāras pavadījumā visi vienojās kopīgās dziesmās, pārrunāja dienas gaitā piedzīvoto un baudīja cienastu pie ugunskura. Godalgas saņēma stafešu, orientēšanās sacensību un muzeja izglītojošās spēles dalībnieki. Visi jaunsargi pateicībā par dienas darbu no politiski represēto kluba “Sarma” vadītājas saņēma grāmatu “Nekad nav vara uzveikusi garu”. Vakars noslēdzās muzejā ar klavierkoncertu, kuru sniedza alūksniete skolniece Anastasija Semjonova.
Foto: Jolanta Baldiņa
Reklāma