Redakcijā vērsās dārzkopības kooperatīva “Kalnadruvas” iedzīvotāja, kura pauda savu uztraukumu par to, ka pēdējā laikā arvien biežāk šajā teritorijā sastop svešus cilvēkus, kuri pārvietojas gan kājām, gan ar automašīnām un meklē darbu.
Latvijā tā nedara
“Reizēm šie cilvēki vienkārši paiet garām, reizēm uzrunā, krievu valodā stādoties priekšā, ka ir no Ukrainas, jautājot, vai nav kāds darbiņš. Protams, nav bijuši nekādi incidenti, cilvēki ir pieklājīgi, tomēr mēs šeit visus apkārt pazīstam, un sveša cilvēka parādīšanās izsauc aizdomas, lai viņš būtu latvietis, krievs vai ukrainis,” saka zvanītāja. Viņa pieļauj, ka varbūt pie vainas ir aizspriedumi, jo Latvijā šādi neviens darbu nemeklē, tādēļ šādas cittautiešu aktivitātes raisa aizdomas. “Tādēļ gribēju noskaidrot, vai tā ir normāla prakse un vai par to būtu jāuztraucas. Ko saka policija?” jautā “Kalnadruvu” iedzīvotāja.
Iesaka būt vērīgiem
Sazinoties ar Valsts policiju un jautājot, vai tiesībsargi ir saņēmuši kādus signālus no iedzīvotājiem par aizdomīgiem darba meklētājiem, policija atbildēja apstiprinoši.
“Alūksnes iecirkņa teritorijā ir fiksēti atsevišķi gadījumi, kad vairākas personas no Ukrainas meklēja iespēju nopelnīt pagaidu darbā celtniecībā. Policija ir veikusi minēto personu dokumentu pārbaudi un noskaidrots, ka vīrieši uzturējās bēgļu patvēruma mītnē Gulbenes novadā. Iespējams, ka ir arī vēl citas personas, kuras iedzīvotāji ir pieminējuši redakcijai – tamlīdzīgi gadījumi fiksēti arī citos Latvijas reģionos,” stāsta Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Rūta Smilga.
Policijas pārstāve gan šādos gadījumos iesaka necelt paniku, bet būt vērīgiem.
“Aicinām iedzīvotājus būt vērīgiem un arī izvērtēt, vai konkrētos darbus uzticēt tikko sastaptām personām, par kurām nekas nav zināms, neatkarīgi no viņu tautības. Vienlaikus aicinām arī par šādiem gadījumiem informēt policiju, zvanot 110, lai varam reaģēt un pārbaudīt,” tā policijas pārstāve.
Nepaejiet garām!
Pāvels Čornijs, Alūksnes ukrainis, uzņēmējs, organizējis vairākas labdarības akcijas ukraiņu tautas atbalstam:
“Kāda ukraiņu ģimene, kurai tikko izdevies aizbraukt no okupētas teritorijas, brauca tranzītā caur Alūksni. Pie dvēseles ne graša, kādam lūgt grūti. Izlēma pārdot savas zeltlietas. Lombardā ar ukraiņu pasēm nepieņem, bet izpalīdzīga alūksniete izlīdzēja ar saviem dokumentiem, jo viņiem tiešām bija vajadzīga nauda maizītei ceļam. Un vīra, laika gaitā, dāvinātās rotaslietas ir vienīgais, kas viņiem palicis.
Alūksnieši – ja jūs uz ielas redzat izmisušu ukraini (patiesība jebkuru cilvēku) – nepaejiet garām. Pat saruna un padoms palīdz. Ukraiņi ir ļoti grūtā situācijā. Ja jums ir kāds darbiņš ko padarīt – malku sakrāmēt vai jebko citu – vai ja jūs varat piedāvāt pagaidu mājvietu – lūdzu, vērsieties Alūksnes un Apes novada fondā vai ukraiņu apmešanās vietā – Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas internātā – ar savu piedāvājumu!”
Liepaja tas pats notiek. Runaja ukr. valoda Ari parvietojas ar masinu ar ukr. numuriem. Laikam viniem ir ta pienemts.