Ziemeļblāzma ir elpu aizraujošs skats, un cilvēki pat mēro tālo ceļu uz polārajiem reģioniem, lai redzētu šo krāšņo gaismas priekšnesumu. Zinātāji stāsta, ka krāsu efekti ne reizi neatkārtojas. Dažreiz horizontā pavīd zaļa atblāzma, savukārt citkārt debesīs cita citu nomaina zaļas, sarkanas, violetas un zilas gaismas joslas.
Šogad arī daudziem Latvijas iedzīvotājiem izdevies pašu acīm ieraudzīt ziemeļblāzmu, taču, ja kādam tas nav izdevies – mums palīdz fotogrāfi. Visskaistākās kāvu ainas mūspusē martā fiksējis gaujienietis Ainars Gaidis.
Kur un kad redzama
“Saules aktivitāte nosaka ziemeļblāzmas parādīšanās biežumu un intensitāti, un šī dabas parādība izpaužas tad, kad saules vējš ir spēcīgāks nekā parasti. Savukārt Zemes magnētiskais lauks un atmosfēra nosaka to, kā ziemeļblāzma parādīsies,” jautāts, kur un kad redzama ziemeļblāzma, skaidro A. Gaidis.
Daudzus Facebook lietotājus pārsteidza fotogrāfa fiksētā ziemeļblāzma netālu no Gaujienas, un A. Gaidis ar saviem fotodarbiem padalījās arī ar “Alūksnes un Malienas Ziņām”/”Alūksniešiem.lv”. Paldies!
Fiksē ar dronu
“Fotogrāfijas uzņemtas netālu no Gaujienas ar dronu un no zemes ar fotokameru uz statīva. Bija divi izteiktāki ziemeļblāzmas, precīzāk, atmosfēras augšējo slāņu (jonosfēras) spīdēšanas 25 minūšu laikposmi. 13. martā ap pulksten 20.40 un 14. martā naktī ap 2.30. Naktī ziemeļblāzma bija spēcīgāka. Šoreiz ziemeļblāzma bija skaidri redzama arī bez fotoaparāta garām ekspozīcijām. Lai redzētu iespējami krāsaināku attēlu, vēlamais ekspozīcijas laiks ir 2 līdz 5 sekundes. Naktī bija spožs mēness, kas nedaudz traucēja izteiktākai ziemeļblāzmas krāsainībai,” stāsta fotogrāfs.
Ja interese ir raisījusies, ieteicams pievienoties “Ziemeļblāzmas mednieku grupai” vietnē Facebook. Grupa vēsta, ka šajā lapā drīkst rakstīt, baumot, ziņot par novērojumiem, kas liecina par ziemeļblāzmas tuvošanos Latvijai, likt bildes, uzdot jautājumus par interesējošo tēmu.
Video par to, kā veidojas ziemeļblāzma:
Reklāma